Hogyan válasszuk ki a szivattyú kapacitását a medencéhez
A kerti medence tökéletes kikapcsolódás a forró nyári napokon! Hűsít, pihentet és garantálja a gyerekek nagyszerű szórakozását a friss levegőn. Ahhoz azonban, hogy a pihenés és a szórakozás biztonságos és kényelmes legyen, a medence vizének tisztának kell lennie. Nemcsak a levelek vagy rovarok leszedéséről van szó, hanem a veszélyes mikroorganizmusok és a szabad szemmel nem látható szennyeződések eltávolításáról is. A higiénia biztosítása érdekében medencénket megfelelő szivattyúval kell felszerelnünk.
Hogyan lehet a teljesítményét a medence kapacitásához és a háztartás igényeihez igazítani?
Ebben a cikkben:
1. Melyik medenceszivattyú a legjobb?
2. Milyen medenceszivattyút válasszunk a medencéhez?
3. Melyik szivattyút válasszuk?
4. Hogyan határozzuk meg a szükséges szivattyúteljesítményt?
5. A medenceszivattyú nem minden! Víztisztítási módszerek
Melyik medenceszivattyú a legjobb?
A piszkos vízben úszni sosem jó móka. Szerencsére vannak olyan megoldásaink, amelyek lehetővé teszik, hogy akár nagy mennyiségű víz is a tartályban maradjon az egész szezonban! Ezek olyan medenceszivattyúk, amelyek szűrőkkel tisztítják a medencevizet.
A medenceszivattyúk nagyobb modellekhez, például keretes medencékhez, bővíthető medencékhez és nagyméretű felfújható kerti medencékhez használt eszközök. A kis gyermekmedencékben nincs szükség szivattyúra - olyan kevés víz van bennük, hogy néhány naponta rendszeresen cserélhetjük.
Milyen medenceszivattyút válasszunk a medencéhez?
A szűrés típusától függően négy megoldás áll rendelkezésünkre:
Homokszivattyú.
A természetes tisztításon alapuló medencehomok-szivattyúk, ahogy a név is sugallja, vagy kvarchomokot, vagy kavicsot használnak. A víz áramlása a homokszemcséken keresztül eltávolít minden mechanikai szennyeződést. A jól megválasztott homokszivattyúk lehetővé teszik, hogy tiszta víz kerüljön a kerti medencébe, eltávolítsák a medence alján lerakódott szennyeződéseket, valamint a leveleket, rovarokat stb. a medence felületéről.
A homokszűrő lehetővé teszi a szennyeződések folyamatos eltávolítását még egy nagyon nagy kerti medencében is - 10 000 literes vagy annál nagyobb kapacitással. A keretmedencék esetében a homokszivattyú optimális választásnak bizonyul. Szezononként kétszer cseréljük a homokot.
Patronos szivattyú.
A kisebb medencékhez tervezett patronos szűrők olcsó megoldást jelentenek, amelyet gyakran választanak a medencehasználók. A patronos medenceszivattyúk, ahogy a neve is mutatja, a vízminőséget egy patronos tisztítással javítják. Ennek a megoldásnak az előnye a víz keringetése, amely nem a visszamosáson alapul - ennek köszönhetően a medenceszivattyú rendszeresen eltávolítja a szennyeződéseket.
A szivattyúbetéteket a lehető leggyakrabban kell cserélni - így biztosak lehetünk abban, hogy mindig tiszta vízhez jutunk. Szerencsére ezeknek a medenceszivattyú-alkatrészeknek a cseréje viszonylag olcsó. Sajnos a patronos szűrőnek is megvannak a maga hátrányai. Az egyik az alacsony hatékonyság. Egy másik - egy meglehetősen bonyolult művelet. Ezt a típusú medenceszivattyút kisebb kiterjedésű vagy felfújható modellekben érdemes használni.
Papírszűrő szivattyú.
Egy olcsó és egyszerű megoldás, amellyel többször is megtisztíthatjuk a kerti medencénk vizét. A papírszűrő tisztítható - folyó víz alatt leöblíthető, de néhány alkalom után ki kell cserélni. A papírszűrővel ellátott szivattyú kiválasztásakor figyelembe kell vennünk az alacsony, bár elég gyakori költségeket. Ez egy lehetőség azok számára, akik alkalmanként - évente néhányszor vagy csak az ingatlanon töltött vakációk során - fürdenek a hátsó udvari medencében.
Ózonszivattyúk.
Ez a modern, bár kevéssé használt megoldás a háztáji medencék vizének ózonnal történő kezelésén alapul. A vízfelszínről a szennyeződések a fenékre hullanak, ahonnan könnyen eltávolíthatók például egy medenceporszívóval. A kerti medence körül ózonfelhő emelkedik, amely például megtisztítja a levegőt a szabad gyököktől.
Melyik szivattyút válasszuk?
A legjobb, ha a szűrőszivattyút ugyanattól a cégtől választja, mint a medencét. Ebben az esetben biztosak lehetünk abban, hogy minden elem illeszkedik egymáshoz, a csatlakozások átmérője megfelelő stb. Különböző márkájú medence és szivattyú esetén mindenképpen ellenőrizze e paraméterek kompatibilitását.
A legtöbb esetben azonban a kerti medencéket szűrőszivattyúval együtt árulják. Ez a legbiztonságosabb és legkényelmesebb megoldás. Ha a szűrőszivattyú és a kerti medencék nem kompatibilisek, egy jól megválasztott medenceszivattyú tartozék - tömlők, csatlakozók stb. - megmentheti a helyzetet.
Szerencsére a szivattyúgyártók gondoskodnak arról, hogy termékeik különböző márkájú medencékben is használhatók legyenek. Vannak más tényezők is, amelyeket figyelembe kell vennie, amikor eldönti, hogy melyik medenceszivattyú a legjobb az Ön számára. Ezek egyike a szivattyú átmérője, amelynek meg kell felelnie az adott modellnek. Egy másik jellemző a szivattyú kapacitása.
Hogyan határozzuk meg a szükséges szivattyúteljesítményt?
A medenceszivattyú teljesítményét általában liter/óra üzemidőben adják meg. A szivattyú további paramétere a készülék fordulatszáma - a szűrőn átfolyó vízmennyiség. Ezeket a paramétereket a medence méretéhez kell igazítani. Az elv egyszerű: minél nagyobb a kerti medence, annál hatékonyabb a medenceszivattyú a medencénk számára. Például egy 5000 literes medencéhez legalább 1000 l/h teljesítményű medenceszivattyú szükséges. Természetesen a nagy szerkezetekhez tervezett medenceszivattyúk drágábbak, mint a kis medencékhez tervezettek. Nem kifizetődő azonban "erőszakkal" menteni.
A rosszul összehangolt szivattyúteljesítmény elégtelen víztisztítást eredményez. A víz szűrése hosszabb időt vesz igénybe és kevésbé hatékony. A túl nagy teljesítmény és ezáltal a tiszta medencevíz szükségtelen szűrése viszont magas áramfogyasztást és további költségeket eredményez.
Milyen gyakran kell működtetnem a szűrőszivattyút?
Ha minden nap használjuk a medencét, akkor naponta legalább háromszor kell bekapcsolnunk. A nem úszós napokon elegendő naponta egyszer megtisztítani a vizet. Ne feledje, hogy a kerti medence használatának hosszú szünete nem mentesít minket a medence szivattyú bekapcsolásának kötelezettsége alól. Ennek elmulasztása nehezen eltávolítható törmelék felhalmozódását eredményezheti.
A medenceszivattyú nem minden! Víztisztítási módszerek
Még a legjobb szűrőszivattyú - beleértve a homok-, patron- vagy papírszűrőket - sem fertőtleníti a vizet. Folyamatosan el tudja távolítani a mechanikai szennyeződéseket, mint például a leveleket, az elhalt rovarokat, a homokot, esetleg még a hámot és a szőrzetet is, de a medence legkisebb "lakóit" - baktériumokat, vírusokat és más mikroorganizmusokat - nem távolítja el.
Ebből a célból a medence kémiáját kell használni a karbantartáshoz. Az ilyen kiegészítő megoldások hiánya a víz alacsonyabb higiéniai szintjével jár együtt. Ha medenceszivattyú felszerelését tervezi, gondoljon a tisztító vegyszerekre is.
A medenceszivattyúhoz további készülékek csatlakoztathatók - egy szkimmer, egy porszívó vagy egy hőszivattyú. Ne felejtsen el azonban olyan hőszivattyút választani, amely teljesítmény szempontjából kompatibilis.
Függetlenül attól, hogy homokszűrős szivattyút, patronos szűrővel ellátott medenceszivattyút vagy papírszűrőt választ, a medence felületét megfelelően védeni kell. Ehhez jól jönnek a további medencetartozékok. Ezek közül a legfontosabb a borító. Ne feledje, hogy még egy használaton kívüli medence is folyamatosan ki van téve olyan szennyező anyagoknak, mint a lehulló levelek vagy a por.
Hasznos medencetartozékok közé tartozik a medencealátét is, amely megakadályozza, hogy a homok és a fű a lábára kerüljön, amikor be- és kilép a medencébe.
Amikor eldönti, hogy melyik medenceszivattyú lesz megfelelő az Ön kertjében, nézze meg áruházunk kínálatát - számos minőségi berendezést talál vonzó áron.
Merítsen ihletet!!!
Hogyan lehet egy keretmedencét befedni - Érdekes megoldásokat kínálunk