Hogyan állítsuk be a padlófűtést?

24.04.2021

Ha egy házban vagy lakásban hatékony és egyben gazdaságos hőforrást keres, akkor mindenképpen érdemes megfontolni a padlófűtést. Magas termikus kényelmet biztosít (lehetővé teszi a hőmérséklet akár 1-2 ° C-os csökkentését, ami akár 12% -kal is csökkenti a fűtési költségeket). A padlófűtés maximális hőmérséklete 55 ° C, míg a radiátoroknál általában 75 ° C. Ezenkívül azokban a helyiségekben, ahol padlófűtést alkalmaznak, a levegő nem olyan száraz, mint a hagyományos radiátorok használatakor. A padlófűtés telepítése szebb belső kialakítást és több díszítési lehetőséget is jelent, mivel maga a rendszer láthatatlan. Ezért nem meglepő, hogy a padlófűtés egyre több ventilátort szerez, és egyre többen választják a padlófűtés önálló telepítését. Hogyan kell elvégezni a padlófűtést lépésről lépésre? Mire kell különös figyelmet fordítani a telepítés során? Nézze meg az útmutatónkat!

Padlók és padlólapok - Merkury Market

Első lépés: padlófűtési projekt



A padlófűtés projektje számos tényező figyelembevételét igényli, ezért a szaniter berendezések professzionális tervezőjének kell gondoskodnia róla. Ha lehetséges, a projektet már a ház tervezési szakaszában meg kell készíteni. Elsősorban a helyiségek méretét és rendeltetését, a padló típusát és a nagyméretű, szilárd belső elemek (konyhabútor, beépített szekrény vagy fürdőszobai felszerelés) elhelyezkedését kell figyelembe venni. Egy részletes projekt kidolgozásához olyan információkra is szükség lesz, mint a szellőztetési paraméterek, az egyes falakon és padlókon, tetőkön, nyílászárókon keresztüli hőbehatolási együttható, valamint az adott helyiség hőigénye. A padlófűtési projekt figyelembe veszi az épület térfogatát, valamint azoknak a helyiségeknek a méreteit és alaprajzát is, amelyekbe a padlófűtést telepíteni kívánják. Már ebben a szakaszban el kell döntenie azt is, hogy milyen anyagot használjon a padló befejezéséhez, amely lehetővé teszi a szükséges fűtőérték mértékének meghatározását. Tegyük hozzá, hogy erre a célra a legalkalmasabb anyagok a terrakotta, a kő és a gres (agyagedény) burkolatok. A nem túl durva fapadlók itt is jól működnek.

 

Második lépés: padlófűtési csövek

 

El kell dönteni azt is, hogy a tervezési fázisban melyik padlófűtést alkalmazzuk. A melegvíz padlófűtés terén a következő modellek közül választhatunk:
réz, polibutilén, térhálósított polietilén vagy polipropilén.

A rézcsöveket magas hőállóság jellemzi, és tűzállóak.
Ökológiai, tartósak és ugyanakkor rugalmasak, ami lehetővé teszi a könnyű tárolást. A rézcsövekkel történő telepítés költsége azonban körülbelül 35% -kal magasabb, mint a műanyag csövekkel történő telepítés költsége. A műanyagokból, például polibutilénből, hálós polietilénből vagy polipropilénből készült csövek (a jóval alacsonyabb ár ellenére) tökéletesen ellátják a padlófűtés funkcióit. Rugalmasak és egyformán ellenállnak a savaknak és lúgoknak.

Padlók és padlólapok - Merkury Market

Harmadik lépés: az aljzat előkészítése és szigetelése

 

A padlófűtés beépítéséhez sík, tiszta és száraz felületre van szükség, amely megakadályozza a penész vagy gombák képződését a csövek és a szigetelés után, majd az egész berendezés esztrich-felöntése után. Az így előkészített felületre nedvesség elleni fóliát, polisztirolt, majd egy hálóval ellátott fólia réteget teszünk a csövek rögzítésére. Itt érdemes megemlíteni, hogy ebben a lépésben az úgynevezett élszigetelést is el kell végezni, amely abból áll, hogy fóliatartalékot hagyunk a falaknál az esztrich magasságáig. Körülbelül 10 centiméter vastagságú szigetelőanyagokat, például ásványgyapotot vagy polisztirolt helyezünk az előkészített hordozóra. Emlékezzünk arra is, hogy a falon szigeteljük az élszigetelést (itt öntapadó szalag formájában polietilén hab lesz alkalmas). Ezenkívül egy fényvisszaverő szigetelő réteget kell lefektetni, amely lehet például alumínium fólia. Ebben a fázisban olyan profilokat is telepítünk, amelyek kisebb helyiségekre osztják a helyiséget.

Negyedik lépés: fűtőkörök telepítése és nyomáspróba

 

A padlófűtés telepítésének következő lépése a fűtőkörök telepítése. Jelentsük ki most, hogy az egyik áramkör hossza nem lehet nagyobb, mint 100 méter. Ha ezt a határt túllépik, a fűtés nem működik megfelelően az elégtelen nyomás miatt. A csöveket nem szabad túl sűrűn elhelyezni, mert ez a padló túlmelegedéséhez vezethet. Speciális kapcsokkal rögzítjük őket (vigyázat! A csövek nem megfelelő rögzítése a beton esztrichezésénél leválhat a földről). Megkezdjük az egyes áramkörök tárolását az ajtók vagy ablakok közelében. A csövek végei vízelosztóval vannak összekötve, amelyet a legjobb egy speciális rejtett dobozban elhelyezni. (Ezen a ponton hozzá kell adnia néhány szót magáról az elosztóról. Az üzletekben olyan modelleket talál, amelyek tartalmazzák az összes rögzítőelemet, és azokat a modelleket, amelyek további vásárlást igényelnek. Ebben az esetben ajánlott megvásárolni ezek közül az elsőt , mivel garantálja az alkatrészek kompatibilitását és konzisztenciáját) A csövek lefektetése és rögzítése után nyomáspróbát hajtunk végre. Erre a célra nyomás alatt álló vizet engedünk a csövekbe, ami biztosítja, hogy ne legyenek szivárgások. A nyomástesztet nagyon körültekintően kell elvégezni. A csövek betonnal öntése után a hibák felderítése és javítása sok nehézséget okozhat.

Padlók és padlólapok - Merkury Market

Az ötödik lépés: a padlófűtés megfelelő telepítése - a dilatációs kötések megvalósítása



A ház vagy lakás padlófűtésének telepítéséhez meg kell tartani a megfelelő dilatációs hézagokat.
Normál méretekkel rendelkező helyiség esetén azzal kezdjük, hogy tágító (hab) szalagot ragasztunk a szoba falaira. A szalag felszerelhető egy további tömítéssel, amelyet a hőszigetelés tetejére helyeznek, hogy az öntés során a beton ne kerüljön a résekbe. Ha nagyobb helyiséggel van dolgunk, több részre osztjuk, amelyeket tágulási hézagokkal is el kell választani. Különleges rögzítőprofilba helyezett tágulórúd segítségével készítjük el őket. Fontos, hogy a tágulási hézagok a cső felett legyenek, ne a fűtőkörök körül.

 

Hatodik lépés: a padlófűtési rendszer öntözése

 

Az összes fenti munka elvégzése után itt az ideje a következő lépésnek, a beton öntésének. Az egész rendszert esztrichkel öntik, amelyhez hozzáadhatunk egy speciális terméket, amely növeli az anyag ellenállását és plaszticitását, valamint javítja a fűtőértéket is. Azok a helyek, ahol valószínűleg nagyobb padlóterheléssel kell szembenéznünk, például olyan helyek, ahol a fürdőszobai felszerelések vagy a nehéz bútorok találhatók, további megerősítéseket igényelnek acélháló formájában. Meg kell jegyezni, hogy a padlófűtést nem szabad beépíteni olyan épületbe, amely még nem készült el. Ablakokat és ajtókat már fel kell szerelni, amelyek bezárhatók, amíg az esztrich szárad (felmelegszik). Ha a padlófűtést borító beton túl gyorsan szárad, akkor számíthat arra, hogy repedések és különböző vonalak keletkeznek rajta. Hogyan hagyjuk a beton esztrichjét megfelelően megszáradni? Az esztrich felhordása után a fűtési rendszert csak 21 nap után lehet üzembe helyezni. Először növelje a fűtővíz hőmérsékletét körülbelül 5 - 10 ° C-kal a környezeti hőmérséklet fölé. Ezután 2-3 naponta növeljük további 5 ° C-kal, amíg a hőmérséklet el nem éri a 45-50 ° C-ot, amit 5 napig fenntartunk. A következő lépésben 5 ° C-kal csökkentjük a víz hőmérsékletét, amíg el nem érjük a 20-25 ° C-ot.
Az anhidrit esztrichek melegítését szintén a környezet hőmérsékleténél 5-10 ° C-nál magasabb hőmérsékletű víz melegítésével kell megkezdeni. Ezután minden nap 5 ° C-kal emeljük a hőmérsékletet, amíg el nem éri az 55 ° C-ot. 2 - 5 napig tartjuk, majd minden nap 5 ° C-kal csökkentjük, amíg el nem éri a hőmérsékletet
20-25 ° C

 

Padlók és padlólapok - Merkury Market

Hetedik lépés: fektesse le a padlót

 

Elkezdhetjük a padlózat kész, száraz esztrichre való fektetését. Mint már említettük, a kőpadlók és a kerámia burkolólapok működnek itt a legjobban, mert tökéletesen vezetik a hőt, de a vékony fa- vagy laminált padló ugyanolyan jó megoldás. Ebben az esetben perforált betétet fogunk használni, amely jobban átadja a hőt a padlófűtésből. Végül meg kell említeni, hogy a padlófűtés nem jó megoldás, ha fából készült parkettát szeretnénk a helyiségbe. A fa nem tolerálja a hőmérsékletváltozásokat, és alacsonyabb a fűtőértéke. Szerencsére ez nem azt jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk a fáról. Egyes fafajták ebből a szempontból jobb paraméterekkel rendelkeznek, mint például a tölgy, a merbau, az iroko, a doussie és a teak. A páratartalomra és a hőmérséklet változására érzékeny bükkfa használata azonban nem ajánlott.

 

vissza