Biztonságos a gázgrill? Tények és mítoszok a gázkészülékekről
A gázgrilleket egyre inkább az egészséges életmódot folytató emberek és a modern főzés szerelmesei választják. Számos előnyük van, ezért népszerűségük egyre nő. Bár odakint még mindig havazik, a grillezés és a kerti pihenés szezonja lassan beindul, és a sült húsok és a grillezett zöldségek csábító illatai a tavaszi kertek fölött terjengenek.
Ahhoz, hogy tetszés szerint grillezhessen, megfelelő felszerelésre van szüksége, ami kétségtelenül egy gázgrill. A grillezés egyszerű, kényelmes és biztonságos, a gázgrillekben alkalmazott modern technológia pedig lehetővé teszi, hogy ne csak húsból, hanem szezonális zöldségekből is egészséges ételeket készítsen és fogyasszon.
Kíváncsi, hogy biztonságos-e a gázgrill? Ebben a cikkben elmondjuk, milyen szabályokat kell betartanod, hogy biztosan így legyen!
Ebben a cikkben:
1. A gázgrillek egészségesebbek, mint a szén grillek
2. A grillezett ételek magukba szívják a gázszagot?
3. Hőmérsékletszabályozás gázgrillekhez
4. A gázgrillt a biztonság érdekében meg kell tisztítani
5. Gázgrill - a gázgrill biztonságos használata
6. Hogyan kell elvégezni a gázrendszer szivárgásvizsgálatát?
7. Néhány lépés, hogyan kell ezt megtenni
A gázgrillek egészségesebbek, mint a szén grillek
A tudósok megvizsgálták, milyen anyagok keletkeznek a hagyományos hétvégi, szabadtéri grillezés során. Háromféle grilltípust teszteltünk: faszén, brikett és a népszerű gázgrill. A kutatás kimutatta, hogy a faszén és a brikett elégetésekor magas a szennyezőanyagok szintje. A szálló por koncentrációja 1000-10 000-szer magasabb volt, mint a légköri levegőben jellemző koncentráció. Azt is megállapították, hogy a grillezés legbiztonságosabb formája a gázgrillezés. Gyakorlatilag nem termel veszélyes anyagokat, ellentétben a faszén- vagy brikettgrillel.
Mint megállapítottuk, a gázgrill a grillezés legbiztonságosabb formája. Ha egyedi ízvilágot és egészséges ételeket szeretne élvezni, cserélje le a faszenet gázra. A gázgrillezés egészséges, mert nem használ sok káros és rákkeltő anyagot tartalmazó gyújtóst.
Azt mondják - a változatosság az egészséges táplálkozás alapja, és itt nemcsak húst, hanem grillezett fügét, töltött édesburgonyát mustármártásban, teljes kiőrlésű pizzát grillen vagy grillezett paellát is készíthet. Plusz teljes kiőrlésű gabonakészítményeket, és biztos lehetsz benne, hogy csak élvezed az egyedi ízeket, és tápláló ételeket és színes zöldségeket eszel, miközben tiszta gázzal grillezel.
A grillezett ételek magukba szívják a gázszagot?
Mindenki szereti a grillezett ételek finoman édes, fás illatát a klasszikus briketten. Kíváncsi arra, hogy az ételének gázszaga lesz-e, ha gázgrillel grillez? Nem kell aggódnod miatta, biztonságos. A gázgrillek üzemanyaga a gáz, és nem bocsátanak ki káros anyagokat.
A grillezéshez használt gáz propán vagy egészségre ártalmatlan propán-bután keverék. Ha a gázgrill megfelelően működik, a gáz szén-dioxiddá, valamint hővé és gőzzé ég el. Nem befolyásolja az étel ízét vagy illatát. A gázzal való grillezéskor a sűrű, fojtogató füstöt is elfelejtheti, mivel a gáz tisztán és szagmentesen ég.
Hőmérsékletszabályozás gázgrillekhez
Az egészséges grillezés szempontjából már maga az ételkészítés folyamata is fontos. Az égett hús negatívan hat az egészségre, és nem élvezheti az egészséges ételeket. Biztos , hogy a hagyományos grillezés során szaftos hús helyett megégett húsdarabot kaptál.
Ďalšou nepochybnou výhodou plynových grilov je regulácia teploty. Reguláciu teploty je možné vykonávať vďaka vstavanému teplomeru vo veku plynových grilov. Teplotu môžete regulovať a ľubovoľne upravovať podľa potrieb vášho pokrmu. Oceľové veko grilu umožňuje udržiavať špecifickú teplotu počas celého procesu grilovania.
Ne feledje, hogy nem mindent ugyanolyan hőmérsékleten grilleznek.
A vékonyabb sertés-, bárány- vagy marhahúsdarabokat és a hamburgereket magasabb hőmérsékleten és a lehető leggyorsabban grillezze. Másrészt a kényes ételeket, például halat, csirkét vagy zöldségeket közepes hőmérsékleten és lassabban kell főzni. Az egész csirkéket, a sülteket és a nagyobb húsdarabokat azonban alacsony hőmérsékleten kell sütni.
A gázgrillt a biztonság érdekében meg kell tisztítani
Nagyon fontos, hogy a berendezéseket minden használat után alaposan megtisztítsuk, és ez nem csak a faszéngrillekre vonatkozik. Az ételmaradékokkal és égő ételekkel való grillezés nagyon veszélyes az egészségre.
Ha nem akar állandó súrolást és állandó kaparást, cserélje le a grillt gázgrillre. A tisztán tartás azonban többet jelent, mint a használat előtti és utáni mosás. A kerti grilleket, gáztűzhelyeket és grillsütőket évente legalább kétszer ajánlott alaposan megtisztítani, eltávolítva a rácsokat és az égőket, és alaposan megtisztítva a teljes belső teret.
Ha nagyon gyakran grillez, a sütőt évente több mint kétszer kell tisztítani.
A gázgrillek gondozása és tisztán tartása az egyik legfontosabb dolog ahhoz, hogy a későbbiekben a grillezés élvezetes legyen.
Gázgrill - a gázgrill biztonságos használata
A gáz- és faszéngrillek olyan készülékek, amelyek tűzzel és magas hőmérséklettel vagy forró elemekkel dolgoznak. A józan észnek és az alapvető biztonsági szabályoknak kell érvényesülniük.
A gázgrillt mindig nyitott fedéllel kell begyújtani. Ha az égő nem gyullad be, és gázszagot érez, mindenképpen zárja el az égőgombot, és várjon néhány percet, amíg a gáz elpárolog, majd próbálja meg újra. Győződjön meg arról is, hogy a grilltartozékok gyermekbiztos helyen vannak.
Hogyan kell elvégezni a gázrendszer szivárgásvizsgálatát?
A gázbombával való munka mindig jár némi kockázattal. A Lengyelországban forgalmazott grilleknek a lengyel gáznyomáshoz kell igazodniuk, és elég helyet kell biztosítaniuk belül, hogy gond nélkül elférjen bennük egy gázpalack, különösen a Lengyelországban legnépszerűbb, 11 kg súlyú grillek.
Növelje a gázkészülékek használatának biztonságát azzal, hogy használat előtt, és különösen a készülékek mozgatása után ellenőrzi a rendszerük tömítettségét, mivel az illesztések meglazulhatnak. A szivárgásvizsgálat segít ebben.
Néhány lépés, hogyan kell ezt megtenni:
1. Csatlakoztassa a szabályozót és a gáztömlőt a feltöltött gázpalackhoz, és győződjön meg róla, hogy a készülék összes csapja el van zárva.
2. Készítsen vízből és mosószerből 1:1 arányú oldatot.
3. Csavarja ki a palack szelepét, és a teljes felületét kenje be az előkészített oldattal.
4. Kapcsolja be a grillt, és figyelje meg - ha a gázcső szivárog, a szelepen légbuborékok jelennek meg.
5. Ebben az esetben el kell zárni a gázellátást egy elzárószeleppel, szorosabbra kell húzni a szerelvényt, majd újra ellenőrizni kell.
Ha a gáz továbbra is szivárog, javíttassa meg a készüléket, mivel a további használat akár veszélyes is lehet.
Merítsen ihletet!!!
Melyik kerti grillt válasszuk?
Melyik gázgrillt érdemes megvenni?