Általános fürdőszoba felújítás a társasházban - mi az és hogyan kell csinálni?
A fürdőszobák a lakóházakban általában kis helyiségek, de ez nem jelenti azt, hogy nem lehet őket esztétikusan és funkcionálisan elrendezni. A rendelkezésre álló belső tér optimális kihasználása érdekében azonban a felújítás megkezdése előtt el kell készíteni a felújítás alaprajzát és költségbecslését, amely elvégezhető egy profi csapat segítségével vagy saját maga is megteheti- ami jelentős megtakarítással, de idő- és fáradság megtakarítással is jár. Mit érdemes még megtenni a felújítás megkezdése előtt? Ügyeljen a jószomszédi kapcsolatokra, és tájékoztassa a többi bérlőt arról, hogy mikor kezdődnek a felújítási munkálatok, és várhatóan mennyi ideig tartanak. Ha a lakás nem saját tulajdonú, a változtatásokat a lakásszövetkezetnek vagy a lakáskezelőnek kell jóváhagynia. Azt is fontoljuk meg, hogy a fürdőszoba hiánya és a felújítással járó egyéb kellemetlenségek ellenére 2-3 hétig tervezünk-e a lakásban maradni vagy beköltözni, hiszen nagyjából ennyi időt kell igénybe vennie a fürdőszobánk teljes átalakításának. Ne feledje, hogy a felújítási idő nem csak a munkára szánt órákat foglalja magában, hanem a várakozási időt is, például az esztrich száradására, vagy a padlón való járás lehetőségét.
Mivel jár és mennyibe kerül egy lakóház fürdőszobájának felújítása?
Egy társasházi fürdőszoba általános felújítása nemcsak a fal- és padlóburkolatok cseréjét foglalja magában, hanem a meglévő szerelvények eltávolítását és új szaniterek és szerelvények felszerelését is, néha a vezetékeket is újra kell vezetni, és vízvezeték-szerelési munkákat kell végezni, például a vízfolyások áthelyezését (ha például egy zuhanytálcát vagy bidét szeretnénk máshová elhelyezni). Kétségtelen, hogy tökéletesebb és olcsóbb egy fejlesztői állapotban lévő fürdőszobát befejezni, mint felújítani, hiszen nem kell eltávolítani a régi csempéket és szennyeződéseket, és elkerülhető a lakásban lerakódó por takarítása. Ezért a szakértők gyakran javasolnak köztes megoldást, azaz új padlót fektetnek a régi csempék fölé. Ennek megvannak a maga előnyei, de egy kis fürdőszoba felújításakor inkább nem tanácsos, mivel értékes helyet kell elveszíteni (néhány centiméter is sok lehet), és néha ajtókat kell kivágni. Tehát ha megengedhetjük magunknak, akkor jobb, ha egy kicsit többet fizetünk, és elfogadjuk a kellemetlen rendetlenséget, de egy jól elkészített padlót kapunk, és ugyanolyan szintű padlóburkolatot a fürdőszobában és az előszobában. Egy társasházi fürdőszoba felújításának költsége számos tényezőtől függ, például a helyiség alapterületétől, a tervezett felújítási munkálatok mértékétől, a választott befejező anyagok és szaniterek minőségétől. A felújítandó lakás elhelyezkedése szintén jelentős hatással van a munka mennyiségére, valamint a csempe méretére és a mintázat kialakításának mértékére (például a fürdőszobai csempe halszálka alakú). Nagyrészt több ezer zlotyt fogunk költeni egy lakóház kis fürdőszobájának felújítására.
Milyen megoldásokat érdemes használni egy kis fürdőszobában?
A falakat és a padlót díszítő kerámialapok nagy hatással vannak az új fürdőszoba megjelenésére. Ahhoz, hogy egy kis szoba tágasabbnak tűnjön, érdemes fényes mázat választani, világos és finom színben. A merész színek és az eredeti megoldások kedvelői feldobhatják az egész elrendezést, ha a csempék sima felületét mozaikokkal törik meg, vagy ha a falakon dekorációkat és díszléceket alkalmaznak. A csempék elrendezésének módja is fontos a végső hatás szempontjából, ami vizuálisan javíthatja a felújított belső tér arányait. Ha "fel akarjuk emelni" a fürdőszobát, a téglalap alakú falicsempéket függőlegesen kell elhelyezni, ha "bővíteni" akarjuk - vízszintes elrendezést használunk. Minden fürdőszobát, amely kicsi, zónákra kell osztani - WC (mosdó és WC-csésze) és fürdő (kád vagy zuhanyzó). Egy lakóház kis fürdőszobájában a kádat általában alacsony zuhanytálcával és tolóajtóval ellátott zuhanyzóval vagy akadálymentesített zuhanyzóval (lineáris lefolyóval és az egyik oldalon nyitott bejárattal) helyettesítik. Ha azonban kádat szeretnénk, akkor a sarokmodellt ajánljuk, amely kevesebb helyet foglal, mint egy hosszúkás kád. Nagyon kényelmes és praktikus, ha a fürdőhelyiségben van egy olyan fülke, amely a kozmetikumok vagy törölközők polcaként szolgál. Még több tárolóhelyet kaphatunk, ha függő fürdőszobaszekrényeket és azúrkék fürdőszobabútorokat választunk, amelyek nagyon könnyűnek tűnnek, és biztosan nem terhelik túl a helyiséget. Sok hasznos helyet lehet megtakarítani azzal is, ha a WC-t a falba épített rejtett rendszerre akasztjuk, lemondunk a falfűtésről a padlófűtés javára, és lecseréljük a függő világítást. Bevált megoldás a dekoratív üveg vagy egy nagyméretű tükör felszerelése az egyik falra, amely vizuálisan akár több négyzetméterrel is megnövelheti a fürdőszobát. A matt plexiüvegből készült álmennyezetek szintén egyre gyakoribbak a kis fürdőszobákban, amelyek a rájuk szerelt LED-csíknak köszönhetően megvilágítják a helyiséget, miközben egyedi megjelenést kölcsönöznek neki.
A fürdőszoba felújítása a társasházban - melyek a későbbi szakaszai és milyen költségek várhatók?
Építőanyagok beszerzése - folyamatosan a felújító csapat végzi, amely általában az egyes anyagokat számlázza (a fürdőszoba felújítás teljes költsége tartalmazza a munkadíjat, az építő- és befejező anyagokat).
A fürdőszoba nyers állapotba hozása - szaniterek leszerelése, régi padlóburkolatok és mázak eltávolítása, elektromos és vízvezeték-szerelési munkák, ahol szükséges: lefolyók áthelyezése és a jelenlegi vízellátásuk biztosítása (alápincézett rendszerek, mosdók, zuhanyzók).
A falak befejezése - a hibák kitöltése és a repedések javítása, alapozás tapadásfokozóval, a máz lerakása (a nagyméretű csempék beépítése könnyebb, mivel kevesebb vágásra és fugázásra van szükség).
Az aljzat előkészítése és a burkolólapok lerakása - a felület kiegyenlítése önterülő esztrichkel, száradás után a burkolólapok vágása és lerakása, alul ragasztóréteggel (vagy vinillemezek felszerelése), fugázás.
Festés - mennyezet és a falak csempével nem fedett részei (fürdőszobák esetében használjon nedvességálló festéket, általában két vagy három réteg elegendő).
Új kerámia és szerelvények felszerelése - zuhanyzó és zuhanytálca vagy kád, mosdókagyló, WC (vagy bidé), zuhany- és mosdócsapok
Felújítás utáni fürdőszobabútorok beépítése - például szekrények a mosdókagyló alá, fürdőszobai komódok és fürdőszobai oszlopok a mindennapi fürdőszobai kiegészítők számára.
Világítás - függőlámpák és spotlámpák (kivéve, ha korábban halogénlámpák vagy LED-csíkok voltak mennyezetre vagy falra szerelve).
A hiányzó darabok pótlása és díszítés - leggyakrabban gyertyákkal, lámpásokkal, fonott kosarakkal és cserepes művirágokkal.