Mutasd a kategóriákat 
Szűrés
szűrő
Árküszöb
HUF
HUF
Kézbesítés
Keresés
Rendezés:
sorba rakás
szűrő
Szuper termék
Termék a szórólapból
Akció
Kiárusítás

Magnólia C5 50-70

5326,00 HUF / db
HUF / db
Korábbi ár:
4053.00 HUF / db

Liliomfa

Ez a pompás fa sok csodálót szerzett magának virágzása idején rendkívül vonzó megjelenésével. A nagy, színes virágok már messziről látszanak, és minden bizonnyal a magnóliát a kertek egyik legszebb díszfájává teszik. Bár elterjedt az a vélekedés, hogy nehezen termeszthető, és maga a növény is kényes, a megfelelő gondozással gyönyörű kertet kaphat egy vonzó, fenséges magnóliával. Nézze meg a saját szemével, mit kell tenni, és miért érdemes ezt a különleges fát választania.

Liliomfa - Merkury Market

A magnólia szépsége és fenségessége

Ezek a gyönyörű fák a népszerű tulipánokkal és ginkgókkal együtt már a harmadidőszak óta (65 millió évvel ezelőtt is!) a Földön élnek. A súlyos jégkorszakok kiszorították őket az északi féltekéről, és csak a melegebb, déli régiókban hagytak fákat. A magnóliafélék családjának vadon élő képviselőivel ott még mindig találkozhatunk.

A 19. században gyakran ültették őket paloták és kastélyok elé. A növényt különleges gondoskodással kellett ellátni, ezért csak kevesen engedhették meg maguknak ezt a bájos fát. Akkoriban a magnólia a tulajdonos hatalmának, tekintélyének és gazdagságának tökéletes kifejezője volt. Manapság a magnóliák sokkal gyakoribbak a városokban, parkokban és magánterületeken. A vonzó színű, erős, szívós fajták mindenki számára elérhetők, és olyan könnyen termeszthetők, hogy még a tapasztalatlan amatőr kertészek is sikeresen nevelhetik otthon ezt a fát. A magnóliafajták között vannak olyanok is, amelyek konténerekbe ültethetők - e fák szépségét az erkélyes vagy teraszos társasházak lakói is élvezhetik.

Népszerű magnóliafajok és -fajták

A sok faj és fajta miatt nagyon nehéz kiválasztani egy adott növényt a kertbe, a magnóliák gyönyörűek és nagyon mutatósak. A különböző fajták elsősorban a virágok színe alapján különböznek egymástól - a magnólia virágai az egész fa legvonzóbb tulajdonságai.

Magnolia stellata (Magnolia stellata)

Az egyik legnépszerűbb magnóliafaj. Ez a kis fa vagy magas cserje 2-3 m magasra és hasonló szélességűre nő. Az alapforma fehér, illatos virágai szélesre szétterülő szirmokkal rendelkeznek (amelyek némileg egy égen ragyogó csillagra emlékeztetnek, innen a faj neve). A magnólia csillagvirágok a levelek kifejlődése előtt, márciustól áprilisig virágoznak.

A magnólia csillagvirág napos (esetleg félárnyékos) helyet és jó szélvédelmet igényel. A magnólia a nyílt területeken megfagy. A talaj legyen termékeny, vízáteresztő és enyhén nedves. Próbálja meg nem átültetni a növényt, ha egyszer már elültette - a magnóliák gyökérzete nagyon érzékeny a sérülésekre, és előfordulhat, hogy a növény az új helyen nem gyökeresedik meg. A magnólia nem tűri jól a metszést, ezért a tavaszi egészségügyi metszésre kell szorítkozni.
E magnólia vonzó fajtái közé tartozik a rendkívül népszerű ́Roseá. Virágai bimbósan rózsaszínűek, virágzáskor pedig enyhén világítanak, és erős, kellemes illatot árasztanak. Eléggé fagytűrő, de a fiatal növényeket az ültetést követő első években télire be kell takarni. Érdemes a növény körüli talajt mulcsozni.

Magnolia tripetala (Magnolia tripetala)

Ez a kis fa akár 10 m magasra is megnőhet, és széles koronája több vékony, gyéren elágazó törzsből áll. A levelek világoszöldek és nagyon nagyok (20-60 cm!). A nagy, krémfehér virágok a levelek előtt, májusban nyílnak, és júliusig a fán maradhatnak. Sajnos elég kellemetlen szaguk van.
A háromlevelű magnólia napos helyet és nedves, termékeny, enyhén savanyú talajt igényel. Télen, különösen a fedetlen helyeken megfagyhat, ezért jól kell védeni. A háromlevelű magnólia nagyobb mérete miatt ideális nagy kertekbe. Leveleivel és virágaival vonzó. Virágzása az ültetés után körülbelül 7-9 évvel kezdődik.

Magnolia soulangova (Magnolia soulangeana)

Ez a kis fa vagy magas cserje akár 4 m magasra is megnő, és valamivel kisebb szélességű. A virágok bimbóban sötét rózsaszínűek, a tövüknél sötétebbek, néha lilásak, a csúcsukon pedig világosabbak, majdnem fehérek. A növény a többi magnóliához hasonlóan áprilistól májusig virágzik, mielőtt a levelek megjelennének.
Védett, napos, mérsékelten páradús helyet igényel. A talaj legyen termékeny, vízáteresztő és enyhén savanyú. A növény jó tűrőképességű, de a fiatal fákat az ültetést követő első években télire be kell takarni. A metszést és az átültetést rosszul tűri.

Milyen más magnóliákat termeszthetsz még?

A csillagmagnólia és a közepes magnólia mellett különösen vonzó a japán magnólia (Magnolia kobus). Ez a kis fa 10 (egyes esetekben akár 15) méter magasra is megnő. Nagy virágai széles, hosszú szirmúak, de sajnos nem illatosak. Áprilisban jelennek meg. A japán magnólia napos, védett helyen érzi magát a legjobban. Termékeny, nedves talajt igényel. A magnóliafélék családjának egyik legjobban alkalmazkodó fája, és még a kezdő kertészeknek sem okoz gondot a termesztése. Mérete miatt nagyobb kertekbe is alkalmas. Az első virágzás az ültetés után körülbelül 10 évvel várható.

A Siebold-magnólia (Magnolia sieboldii) ugyanilyen érdekes. A fa lassan növekszik, magassága legfeljebb 3 m, szélessége valamivel több. Fehér és illatos virágai júniusban vagy júliusban jelennek meg.

Pestovanie

A magnóliák termesztése a nagyon speciális követelmények ellenére nem nehéz. A magnóliák védett helyen fejlődnek a legjobban, és a fiatalabb fák különleges gondozást igényelnek. Nem kell túlságosan aggódnia egy kifejlett magnólia miatt; egy kertjében akklimatizálódott példány is jól megél ott.

Magnóliák ültetése - mikor, hová és hogyan ültessük, és milyen aljzatot válasszunk

A magnóliák megfelelő helyének kiválasztása rendkívül fontos. A fának mindenekelőtt szélvédett helyre van szüksége. Ellenkező esetben megfagyhat. Általában a növényeknek sok napfényre is szükségük van, ritkábban a félárnyékos helyeket részesítik előnyben. A magnóliáknak termékeny, friss, jó vízelvezetésű, jó nedvességtartalmú talajt kell biztosítani. Enyhén savanyúnak kell lennie. A megfelelő mulcsozás (például komposztált fakéreggel vagy savanyú komposzttal) nemcsak a megfelelő pH-értéket biztosítja, és megvédi a zsenge gyökereket a fagytól, hanem nedvesen tartja a talajt, és csökkenti a párolgást.

Figyelem! A magnóliák köztudottan nem szeretik az átültetést. Nehezen alkalmazkodnak az új helyhez, ezért gondosan válasszuk meg az ültetés helyét, mert később nem lesz könnyű átültetni a példányt.

A magnóliák termesztése a megfelelő ültetéssel kezdődik. A megvásárolt példányokat áprilisban ültesse ki a kertbe. Ez lehetővé teszi a magnólia számára, hogy télig erős gyökérzetet fejlesszen ki. Ültetéskor fordítson különös figyelmet a gyökerekre. A magnólia gyökérzete meglehetősen törékeny és finom, ezért ültetéskor ne nyomja erősen a gyökérlabdát, és ne tapossa el a talajt az újonnan ültetett fa körül. A fiatal példányokat karóhoz kell kötni.

Magnóliák öntözése és trágyázása

A magnóliák nem tűrik jól a szárazságot, ezért nyáron ügyeljünk arra, hogy a talaj körülöttük nedves legyen. Ne válasszuk azonban a gyakori öntözést, jobb, ha néhány naponta, de bőségesen. Így a víz mélyen el tud folyni, és minden gyökeret táplálni tud. Ahhoz, hogy a talaj nyáron is nedves maradjon, érdemes mulcsozni a magnólia körüli talajt.

A magnóliákat, különösen a fiatalabb példányokat tavasszal többkomponensű műtrágyával kell trágyázni. Ez biztosítja az erős növekedést, és segít felkészülni a télre.

Metszés

A magnólia rendkívül szép fa, és a metszéskor különös gonddal kell bánni vele. A fák általában nem tűrik jól a metszést. Maguktól nőnek, szép kupola alakú koronát alkotva, így általában nincs szükségük metszésre. Kora tavasszal azonban végezhetünk egészségügyi metszéseket, eltávolítva a sérült, megfagyott vagy elhalt gallyakat. Idősebb példányok esetében az ágakat 60-80 cm magasságig visszavághatja, különösen akkor, ha a példányt szabadon álló törzsű faként szeretné nevelni.

Hogyan védjük a magnóliát télen?

A fiatalabb példányok különösen érzékenyek a fagyásra. Ezért a magnóliákat védett és napos helyre választják a kertekben, hogy a növényeknek biztonságos és meleg helyük legyen. Az ültetés utáni első években érdemes a fákat télire letakarni. Ez megvédi a virágbimbókat és a leveleket a fagytól. A gyökérzet is érzékeny. A törzs körüli talajt mulcsozzuk be, hogy megvédjük a hidegtől. A magnóliák évről évre fagyállóbbak, a többéves fákat már nem lehet védeni, de továbbra is mulcsozni kell.