Vinil klikk panelek - honnan jött a népszerűségük és hogyan néz ki a telepítés?
A laminált panelekhez képest a vinil padlóburkolat viszonylag új elrendezési megoldás a piacon, de gyorsan növekszik a népszerűsége. Ez nem meglepő, tekintve esztétikus megjelenését, kiváló teljesítményét és könnyű felszerelhetőségét.
Ebben a cikkben:
1. Mik azok az LVT Vinil deszkák?
2. Vinil padlóburkolat - jellemzők és előnyök
3. Vinil padlóburkolat telepítése kattintásra - mi az?
4. Milyen hátrányai vannak a vinil padlóburkolatnak?
5. Hol használható vinil padlóburkolat?
Mik azok az LVT Vinil deszkák?
Az LVT (Luxury Vinil Tiles - Vinyl padlók) vinilpaneleket alacsony vastagságuk és nagyfokú rugalmasságuk jellemzi. Gyártásuknak köszönhetően számtalan textúrában, mintázatban, méretben és színben kaphatók - például hasonlíthatnak sokkal drágább anyagokra, mint a fadeszka, parketta, kőpadló, gresso csempe vagy akár klinker. Megjelenésüket egy úgynevezett fotográfiai rétegnek köszönhetik, amelyet egy átlátszó poliuretán kopóréteggel vonnak be, amelyet úgy terveztek, hogy a panelek olyan tulajdonságokkal rendelkezzenek, mint a tartósság és a vízállóság, valamint hogy könnyebben tisztíthatók legyenek.
Vinil padlóburkolat - jellemzők és előnyök
Először is, rendkívül tartós és ellenáll a mechanikai sérüléseknek, kopásnak, deformációnak és karcolásoknak (tartósságát az úgynevezett használati osztály határozza meg - minél magasabb, annál tartósabbak a vinilpanelek). Az UV-sugarak hatására sem fakul ki, így világos, napsütötte helyiségekben is elhelyezheti anélkül, hogy aggódnia kellene, hogy elveszíti eredeti színét. A fával és a laminált padlóval ellentétben a vinil padló teljesen vízálló. A felső rétegük megakadályozza, hogy a víz és a nedvesség mélyebbre jusson az anyagba, így megakadályozza a vetemedést. Ez a tulajdonság lehetővé teszi a vinilpanelek sikeres használatát a konyhában és a fürdőszobában egyaránt, ahol sokkal hangulatosabbnak tűnnek, mint a kerámia burkolólapok. A vinilpanelek nagy előnye, hogy könnyen tisztán tarthatók. Csak porszívózni kell őket, és rendszeresen le kell törölni őket egy felmosóval vagy nedves ruhával, de nem igényelnek impregnálást. Ezenkívül a felületük antisztatikus, ami azt jelenti, hogy taszítja az elektromos töltéseket, és velük együtt a port is, így ideálisak például kúszó gyerekek és allergiások számára (különösen azért, mert nem tartalmaznak olyan káros anyagokat, mint a , (formaldehyd).
A vinilpanelek kiváló hangszigetelést biztosítanak. Ezeknek a termékeknek a hangelnyelése a nagyfokú rugalmasságuknak köszönhető, ami miatt ez a fajta padlóburkolat hatékonyan tompítja az olyan hangokat, mint a lépések vagy a leeső tárgyak. Használatuk kényelme is a vinilpanelek használata egy lakásban vagy házban. Kellemes és meglehetősen puha tapintásúak, ami miatt elnyelik a járás közbeni mozgásokat, és így tehermentesítik a térdízületeket. Kis vastagságuk (2-7 milliméter) viszont azt jelenti, hogy alacsony a hőellenállásuk, így alkalmasak padlófűtésre való fektetéshez (feltéve, hogy leragasztják őket, és megfelelő alátétet használnak a panelek alatt). A vinilpadlók nagyszerű elrendezési lehetőségeket kínálnak, és bármilyen belső térbe illenek, valamint könnyen összehangolhatók a szegélylécekkel és a befejező elemekkel. Ezek elrendezése hagyományos módon (például csempék, panelek és deszkák) és például halszálkás mintázatban történik. Az LVT padlólapok kiválóan alkalmasak az otthonok megjelenésének gyors és olcsó felfrissítésére is, mivel egy régi, nem divatos mintákkal, például gresszel vagy terrakottával ellátott padlót is lefedhetnek. Ennek a megoldásnak az a nagy előnye, hogy nem kell az ajtókeretet és az ajtókat levágni. Fontos, hogy az LVT-csempe könnyű szerelhetősége miatt könnyen követheti a gyártó utasításait és ajánlásait, hogy saját maga fektesse le őket. Az ilyen típusú padlóburkolat fektetésének két alapvető módja van, attól függően, hogy a talajhoz ragasztva (dry back) vagy úszva akarja-e fektetni. Különösen népszerű az úgynevezett klikkes telepítési rendszer.
Vinil padlóburkolat telepítése kattintásra - mi az?
A legegyszerűbb módja annak, hogy egy úszó padlót, hogy csatlakoztassa a LVT panelek egymáshoz speciális zárak, amelyek állnak a nyelv és horony. Először a panelek rövidebb oldalait illesztjük össze, majd a többi sort rendezzük. Az egyes elemek speciális kalapáccsal benyomhatók (hagyományos zárak), vagy használhatók reteszelő rendszerrel ellátott panelek, amelyeknél a helyes csatlakoztatást jellegzetes kattanó hang erősíti meg (modern zárak). Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az LVT klikk padló lerakása előtt általában megfelelő alátámasztásra van szükség - ellenkező esetben szükségtelen lerakásra kerülhet sor.
Milyen hátrányai vannak a vinil padlóburkolatnak?
Bár a vinilpadlók olcsóbbak, mint a fadeszkák, többe kerülnek, mint a laminált padlók. Az LVT tábláknak nagy árkategóriája van - a legolcsóbbakat 40-50 PLN/négyzetmétertől lehet megvásárolni, de akkor csak hálószobákhoz lesznek alkalmasak. Ha viszont minőségi paneleket szeretnénk egy jól ismert gyártótól, amelyek alkalmasak intenzíven használt helyiségekbe, akkor négyzetméterenként körülbelül 120 PLN-t fogunk fizetni. Az LVT padlót csak kemény, egyenletes és gondosan tisztított felületre lehet lerakni. Ha kihagyjuk ezt az előkészítő szakaszt, a végeredmény nem biztos, hogy megfelel az elvárásainknak, mivel a panelek alatt lévő egyenetlenségek miatt a panelek deformálódni fognak. Azt is érdemes tudni, hogy bár a klikk rendszerhez rögzített LVT-panelek eltávolítása gyerekjáték, a ragasztott vinil padlóburkolat eltávolítása sok türelmet és erőfeszítést igényel. Ezenkívül nem újrahasznosíthatók, ezért hulladékégetőben kell ártalmatlanítani őket.
Hol használható vinil padlóburkolat?
Majdnem mindenhol. Elhelyezhetők a konyhában és a fürdőszobában, amely különösen ki van téve a nedvességnek, valamint az erősen igénybe vett folyosókon és lépcsőkön. Ennek köszönhetően az egész lakásban egységes padlót kaphat, ami vizuálisan megnöveli a teret és folyamatos elrendezést biztosít.
Kiváló tulajdonságaiknak köszönhetően a nagy teljesítményű vinilpadlók ideálisak a nagy forgalmú nyilvános helyiségek, például irodák, szállodák és éttermek számára is. A belsőépítészek egyre gyakrabban választják a falak vinilpanelekkel való díszítését, ami rendkívül hatásosnak tűnik, és lehetővé teszi az eredeti belsőépítészeti tervek létrehozását.