Útmutató a csempe világához

09.02.2022

Kerámia, gres, mázas csempe, klinker, mozaikok és dekorok együttesen alkotnak egy nagyszerű csempecsaládot. Gyakran nem vesszük észre, milyen sokszínű és gazdag ez a csoport. Az egyes burkolólapok nemcsak alakjukban, színükben és textúrájukban különböznek egymástól, hanem - és talán mindenekelőtt - műszaki paramétereikben, tulajdonságaikban és felhasználásukban is.
Ha kíváncsi, hogyan lehet megkülönböztetni a különböző csempetípusokat, hol és hogyan kell lerakni őket, és hogyan kell ápolni őket, akkor bemutatunk egy cikksorozatot, amely megismerteti Önt a különböző csempecsoportok típusaival, tulajdonságaival és felhasználásával. Szakembereink összegyűjtötték Önnek a csempékkel kapcsolatos legfontosabb információkat. Ezenkívül ez a tudás segít megkülönböztetni a fal- és padlólapokat, a gres, a mázas és a klinker burkolólapokat.

 

 

Ebben a cikkben:

1. Csempék típusai

2. A csempék méretei

3. Ragasztók, alapozók, habarcsok és tartozékok a csempézéshez



Csempék típusai

Ahhoz, hogy a csempe funkcionális belsőépítészeti dekorációvá váljon, a felület típusához és a mérés céljához megfelelően kell kiválasztani. A csempe nem hasonlítható a csempéhez. Nem használhatja ugyanazt a típust minden szobában. Hogyan választhatsz bölcsen? Mit kell követni, és mire kell különösen ügyelni? És azt is, hogyan kell őket lefektetni?

Az alábbiakban felsoroljuk a különböző csempetípusokat műszaki paramétereikkel és céljukkal együtt.


Kerámia csempe

A kerámialapok az egyik leghíresebb csempe. Többféle formátumú, többszínű, jól használhatóak falak és padlók befejező elemeként. Agyag, homok, színes oxidok és dúsító anyagok keverékéből készülnek. Az alkotási folyamat két szakaszból áll: a feldolgozásból és a magas hőmérsékletű égetésből.
A gazdag színek ideális befejező anyaggá teszik őket. Vannak: fához hasonló csempék, márványt és követ imitáló, sötét és világos, mozaikok, patchwork csempék és még sok-sok más. Ez a széles választék a csempeburkolatokat a belső terek befejezésének egyik legelterjedtebb módjává tette.
A kerámialapok a legszélesebb csoport, amely magában foglalja a mázas csempéket, a terrakottát, a gres és a klinkert.

 

Gres

A Gres egy egyenletes textúrájú kerámialap. Agyag, kaolin, kvarchomok, földpát és tűzkő keverékéből készül, amelyet formázás után 1200-1300 Celsius-fokos hőmérsékleten préselnek és égetnek. A gres sokféle lehet, attól függően, hogy milyen anyagokat használtak a készítéséhez, és milyen feldolgozási módszerrel dolgozták fel. A gres egyik legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a teljes keresztmetszetre egyenletes súlyú.

Rendeltetés - a gres-t elsősorban házak, lakások, irodák és egyéb használati célú belső terek padlóinak burkolására használják. Belső burkolólapként is használhatóak fürdőszobákban vagy konyhákban.
A gres egyik széles körben használt fajtája a technikai gres. A műszaki gres mázatlan, alacsony vízfelvétel, csúszásmentesség és tartósság jellemzi. Szívesen választják műszaki helyiségekbe, például garázsokba, műhelyekbe és gyártócsarnokokba. A második típus, amelyről érdemes írni, a mázas és csiszolt gres. Már a névből sem nehéz kikövetkeztetni, hogy mindkét típus jellemzője a kikészítés módja. A mázas gres esetében a külső réteget egy mázréteggel látják el, míg a csiszolt gres-t ráadásul csiszolják. Hangsúlyozni kell, hogy a csiszolt gres sokkal könnyebben befogadja a színeket és a mintákat, így tökéletesen utánozza a fát, a követ vagy a betont.

 



 

Máz

A mázak vékony és finom fajanszból készült csempék. A mázas csempe szennyezett kaolinból készül. A porcelántermékekhez hasonlítanak, ezért sokan a mázakat általában "fajansz csempéknek" nevezik. A máz számos színben és mintában kapható. Esztétikus megjelenése jellemzi, ami a belsőépítészet dekoratív elemeként funkcionál.

Rendeltetés - A máz az egyik olyan csempetípus, amely alkalmas a falak befejező anyagaként vagy a szaniterek, azaz fürdők, zuhanyzók, konnektorok stb. burkolására.
A máz jellemzői - a máz jellemzője az alacsony vízfelvétel, de közepes szilárdság is. sokféle minta és dekoráció, ellenállnak számos vegyi anyaggal való érintkezésnek. Eléggé ellenállnak a zománc repedésének, a magas hőmérsékletnek, de nem fagyállóak.

 

 

Terrakotta

A terrakotta tisztított finom szemcsés agyagból készült kőlapok. Gyakran nevezik kőedény csempének is. A csempe széles színválasztékban kapható.
Cél - A terrakotta rendkívül ellenálló anyag a sérülésekkel, karcolásokkal, repedésekkel és mechanikai károsodással szemben, és alacsony vízfelvételű. A terrakottát nem csak falakra, hanem épületek belső padlózatára is használják. Hangsúlyozni kell, hogy egyes termékek fagyállóak és csúszásállóak. Ebben a változatban erkély, terasz vagy garázs befejezésére is használható. Bárhol működik, ahol kedvezőtlen időjárási körülmények uralkodnak.

 

Slinok

Kerámia anyag mázas felület nélkül. A slinok agyagból készülnek nagyon magas hőmérsékleten, és tulajdonságaik a gyártás során felhasznált anyagtípustól függően változnak.
Rendeltetés - A Slinok kiváló befejező anyag, amely lépcsők, teraszok és kültéri erkélyek burkolására használható. Jellemző tulajdonságai: csúszásállóság, tartósság, fagyállóság, alacsony vízfelvétel. Ez a fajta kerámia burkolólap a legkeményebb időjárási körülmények között is megállja a helyét.



Vízfelvétel

E szimbólummal jelölve - ez azt mutatja meg, hogy milyen mértékben képesek nedvességet felszívni. A vízfelvétel az adott fajban a mikropórusok számától függ. A kerámialapok vízfelvétele összefügg a tartóssággal és a fagyállósággal. Ez utóbbi különösen fontos a külső burkolatok esetében.
A kerámia burkolólapok vízfelvételének 3 csoportja van:

  • E legfeljebb 3% - alacsony vízfelvétel
  • E több mint 3%,
  • kevesebb mint 10% - átlagos vízfelvétel,
  • E több mint 10% - magas vízfelvétel.

 

 

Kopásállóság

Ez fontos a padlóburkolólapok esetében, amelyek a használat során - elhelyezkedésükből adódóan - ki vannak téve a kopásnak és a kopásnak. Minél magasabb kopási osztályba sorolják a burkolólapokat, annál ellenállóbbak a felső réteg sérülésével szemben. A kopásállósági osztályt a PEI rövidítés jelöli. 5 kopási osztály létezik. Minél alacsonyabb az osztály, annál kisebb a lapok kopásállósága.

Csúszásállóság

Az egyik legfontosabb paraméter, amely garantálja a biztonságot és a funkcionalitást. A csúszásállóságot az R szimbólummal jelölik, és R 9 és R 13 között mozog, minél magasabb a csempe száma, annál kisebb a csúszásállósága.

Keménység

A kerámialapok keménységét a Mohs-skálán mérik és jelölik 1-től 10-ig. És hasonlóan más paraméterek esetében is, minél alacsonyabb az index, annál rosszabb a termék minősége.


A csempék méretei

A burkolólapok osztályozásának számos szintje van, amelyeket figyelembe kell venni, amikor kiválasztjuk őket egy adott belső térbe és beépítési helyre. Mire érdemes még odafigyelni a könnyebb telepítés érdekében? Ez minden bizonnyal a csempe mérete és alakja. A piacon kaphatók kis méretű téglautánzatú, közepes és nagy formátumú csempék.
Milyen hatással van a lapok mérete a fektetésükre? A látszattal ellentétben nagyon nagy. Többnyire vizuális. Minél kisebb a csempe, annál több az illesztés, annál nagyobb a kevesebb. Ha sima felület hatását szeretné elérni, válasszon nagy formátumú, egyenes szélű lapokat, amelyek sima és tökéletesen sík felületet hoznak létre. A leggyakoribb lapméretek: 10x10, 20x20, 20x50, 25x40, 30x45, 30x60, 30x30, 15x60, 40x40, 45x45, 60x60, 45x90. A 20x120, 60x120 vagy 40x100-as nagyformátumok kevésbé gyakoriak.

 

 

Ragasztók, alapozók, habarcsok és tartozékok a csempézéshez

Csemperagasztók

A kerámialapok aljzathoz való rögzítésére szolgálnak. A különböző termékeket különböző paraméterek és tulajdonságok jellemzik, ezért a ragasztó típusát a kiválasztott csempéhez, a beépítés helyéhez és az aljzat típusához kell igazítani. A ragasztóhabarcs kiválasztásakor figyeljen a céljára. A csemperagasztó tökéletes illesztésével garantálhatja a jobb tapadást.

 

 

Fugázók

A habarcs egy olyan vegyület, amely kitölti a csempék közötti hézagokat. A habarcs vagy a fugák különböző változatokban kaphatók. Különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, és különböző szélességű rések kitöltésére tervezték őket. Érdemes ezt szem előtt tartani a megfelelő termék kiválasztásakor, mivel gyakran előfordul az is, hogy csak a fuga színével törődünk. Természetesen a színnek illeszkednie kell a választott csempékhez. Mindenesetre a fugázóhabarcs színének is illeszkednie kell a helyiség általános elrendezéséhez. A leggyakoribb ökölszabály, hogy a világos csempékhez világos habarcsot, a sötét csempékhez pedig sötét habarcsot válasszon. Lehetséges azonban világos habarcsot sötét csempékkel kombinálni, vagy fordítva, hogy a hatás még jobban érvényesüljön. Ha kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy milyen habarcsot válasszon a színes patchwork vagy természetes kőburkolatokhoz, mindig lehetőség van arra, hogy szakemberek segítségét kérje. Szakembereink segítenek Önnek, és megpróbálják kiválasztani a megfelelő terméket az egyes helyiségekhez.

A Merkury Market üzletben megtalálja a csempefektetéshez szükséges összes anyagot és tartozékot.


Merítsen ihletet!

Csempe Sahara Moir Csempe Pacyfic Fürdőszoba csempe Onyx III Csempe Calacatta Goldi

 

vissza