Szimmetrikusan vagy aszimmetrikusan elhelyezett panelek

23.01.2022

Manapság a piacon nagyon sokféle termék kapható a házunk vagy lakásunk padlójának befejezéséhez. A padlólapok nagyszerű alternatívát jelentenek a fapadló helyett. A padlólemezek kiválasztása a jellemzőik spektrumán és a kedvező árukon alapul. A laminált panelek a könnyű szerelhetőségük és a rendelkezésre álló minták széles választéka miatt kedveltek az ügyfelek körében. A padlólemezek többrétegűek, a felső réteg, az úgynevezett dekor, a megjelenést biztosítja. Ez az a réteg, amelyre a gyártók nyomtatnak, így a panelek hasonlíthatnak természetes fára, kőre vagy építészeti betonra. Az alábbi cikkben a padlólapok lerakásával járó legfontosabb munkákat tekintjük át, beleértve a padlólapok lerakásának módját és a fektetési irányt.

Ebben a cikkben:

1. Az aljzat előkészítése a panelek lerakásához

2. Hol kezdjük a padlólemezek fektetését

3. Miért érdemes elkezdeni a panelek fektetését önállóan szárazon

4. Gyakorlatilag a padlólemezekről

4. Befejezésül néhány szó



 

Az aljzat előkészítése a panelek lerakásához

A burkolás nem nehéz feladat, bár szükség van a megfelelő szerszámokra, türelemre és pontosságra. Mielőtt bármilyen munkához hozzákezdenénk, megfelelően elő kell készítenünk az aljzatot a megfelelő elrendezéshez. Az aljzatnak száraznak, síknak és keménynek kell lennie. Ez a három tényező garantálja a munka első sikerét. A paneleket olyan aljzatra lehet helyezni, mint például kerámiacsempe vagy fapadló.

Ügyelni kell arra, hogy az előző felület stabil legyen, vagy ne mozogjon szabadon. Önterülő esztrich használata esetén ajánlott, hogy a nedvességtartalom ne haladja meg a 2%-ot. Ha nem biztos az aljzatban, porszívózza ki. Ezenkívül emlékezzen az ajtókra, és szerelje le a szegélyléceket és a bútorokat. Azt is érdemes tudni, hogy az ajtó hogyan fog illeszkedni egy adott ajtónyílásba, vagy hogy a különböző emeletek hol lesznek összekötve. Ha a RIGID vinil deszkákat úsztatott padlóként fektetjük le, a panelek nem rögzülnek tartósan a korábbi padlóhoz, hanem annak tetejére kerülnek.

Ne feledje, hogy a panelek felszerelése előtt a padlót egy kb. 0,2 mm vastag párazáró fóliával kell borítani. Csak a következő lépésben kell az akusztikai szigetelést lerakni. Ez megakadályozza, hogy a RIGID laminált padlóink átázzanak. Ha azonban új padlót fektet egy régi fapadlóra, ne használjon párazáró fóliát és hangszigetelést. Ebben az esetben a padló már alulról szigetelt. A másik kivétel a beépített szigeteléssel ellátott aljzatok, például a kvarcszőnyegek használata. A szőnyeg nagyon egyéni kérdés, de az elvárásainknak megfelelően kell kiválasztani.

Hol kezdjük a padlólemezek fektetését

Szintén érdemes különös figyelmet fordítani arra - amiről az ügyfeleket gyakran nem tájékoztatják -, hogy az LVT padlólemezeket akklimatizálni kell. Mit jelent ez a gyakorlatban? A paneleket a helyiségben csak 48 órával az elhelyezésük után szabad lerakni. Az akklimatizáció hatására "hozzászoknak" a helyiségben uralkodó körülményekhez. A megfelelő alakot veszik fel, és nem deformálódnak vagy nyúlnak a hő hatására, miután elhelyezték őket. Ez a jövőben problémáktól kímél meg minket. A paneleket egyre inkább az úgynevezett kattintós reteszelésre szerelik. Mindegyik panel egyik oldalán nyelvvel, a másik oldalán pedig füllel rendelkezik. Az elemek egymáshoz illeszkednek és a helyükre pattannak. A helyiség területének megfelelő mérésével elkerülheti, hogy több panelt kelljen vágnia. Érdemes jól kiszámolni, hogy szükség lesz-e az utolsó panelcsík levágására. Ha igen, akkor érdemes újra kimérni a paneleket, hogy az első és az utolsó csík szélessége hasonló legyen.

Miért érdemes elkezdeni a panelek fektetését önállóan szárazon

A szakértők azt javasolják, hogy a termékeket a régi padlóra történő tényleges beépítés előtt szárazon fektessék le. Ez lehetővé teszi, hogy ellenőrizze, hogy a padló lerakásához elegendő számú deszkával rendelkezik-e, és ellenőrizze, hogy az egyes deszkák hol csatlakoznak egymáshoz. Az úsztatott padlók nem érnek a falakhoz és más szerkezeti elemekhez. Hagyjon tágulási hézagot a fal és a panelek között. Fedje le ezeket az első látásra csúnya helyeket szegélylécekkel, amelyek kevésbé láthatóvá teszik a helyeket. A tágulási hézagoknak megfelelő távolságban kell lenniük, és nem lehetnek 1-1,5 cm-nél nagyobbak vagy kisebbek. Az ilyen széles hézagok elhagyásának megkönnyítésére egy úgynevezett tágulási éket használnak, amelyet a falhoz helyeznek.

A paneleket a bejárati ajtóra merőlegesen lehet elhelyezni.

 

Padlók és padlólapok

 

Gyakorlatilag a padlólemezekről

A panelek fektetésének számos bevált módszere közül egy dologra érdemes odafigyelni. A stílusbeli preferenciáktól függően nagyon fontos, hogy a panelt a napfény vonalával párhuzamosan, azaz az ablakra merőlegesen helyezze el. Ennek a módszernek köszönhetően, és különösen a v-hornyos technológiával nem rendelkező panelek esetében, a berendezés egyes elemei nem fognak különösebb feltűnést kelteni. Ha egy helyiségben több ablak van, különösen ha az ablakok különböző tájolásúak, akkor a bejárati ajtóval szembeni ablakot kell figyelembe venni. A beépítésre vonatkozó jó és ajánlott ökölszabály, hogy a beépítést a teljes elemmel kezdje, vágás nélkül. Így kevesebb hulladékunk lesz. Ebben az esetben helyezze a deszkát az első sorban a nyelvvel a falhoz. Ha a házban vannak szerelési elemek, például a radiátorhoz, a keretekhez, a kandallóhoz vagy az oszlopokhoz tartozó csövek, akkor mindenképpen használjon ezekhez is tágulási hézagot, mint a falak esetében.

A paneleket úgy lehet a legjobban összeilleszteni, ha a panelek rövidebbik oldaláról indulunk el. Csak ezután csatlakozik a következő csík az előző sorhoz. A legjobb, ha a paneleket 20-40 cm-rel eltoljuk. Maga a csatlakozás, ha túl nehéz, használhat egy gumikalapácsot. Ha már több sornyi panel van, akkor a paneleket rögzítő bilincsek segítségével egymáshoz nyomhatja.

 

Padlók és padlólapok

 

Befejezésül néhány szó

A panelek lerakása után a párazáró fólia éles késsel levágható. Másrészt a panelek közötti hézagokat speciális viasszal lehet kitölteni. Ezáltal szorosabbá válnak az illesztéseknél. Körülbelül 12 óra várakozás után elkezdheti a szegélylécek lerakását. Érdemes odafigyelni arra, hogy a szegélylécek a falhoz és ne a padlóhoz legyenek rögzítve. A legjobb, ha ragasztót vagy akár kis szögeket használ. Ez lehetővé teszi a panelek működését, és nem keletkeznek csúnya és esztétikus rések. A végső hatást a padló vízzel való áttörlésével érjük el.


Merítsen ihletet!

Hogyan lehet megkülönböztetni a talajcsempéket a falicsempéktől
Hogyan kell mosni egy szőnyeget
Hogyan védjük a fürdőszobabútorokat a nedvességtől

 

vissza