Panelalátétek - mit kell tudni?

09.03.2022

A hátlap egy olyan elem, amely a panel alatt rejtőzik, és amelyre nem fordítunk túl sok figyelmet. És pedig ezt kellene  tennünk. Mivel az alátétnek védő funkciója van a panelek számára. Megfelelő keménységének és rugalmasságának köszönhetően megvédi a padlót a sérülésektől. Enélkül a különösen érzékeny területek, például a panelrögzítő rendszerek gyorsan tönkremehetnek. Érdemes a bevált európai gyártók padlóbetétjeit választani, mivel ezek garantálják a minőséget. A láthatatlan és nem feltűnő padlószőnyeg az az elem, amely hosszabb ideig gyönyörűvé teheti vinil vagy laminált lapjainkat, vagy éppen ellenkezőleg - gyorsan tönkremehet. Kevesen tudják, hogy a vinil és laminált panelek alatti alátéteket ugyanúgy tesztelik, mint magukat a paneleket. Ennek eredményeképpen objektív kritériumokat kapunk, amelyek segítségével megállapíthatjuk, hogy a háttértámogatás jó-e vagy sem.

 


Ebben a cikkben:
1. A nagy alátét teszt - mit is vizsgálnak valójában?
2. Üzlethelyiségek
3. Hogyan spórolhatunk a padlófűtéssel?
4. Szigetelés a nedvesség ellen
5. Az alátétnek ugyanolyan márkájúnak kell lennie, mint a panel?



A nagy alátét-teszt - mit is vizsgálnak valójában?

Mielőtt egy alátét a piacra kerül, több tucat vizsgálaton kell átesnie, hogy meghatározzák minőségét és objektív paramétereit. A jó alátétgyártók szeretik bemutatni e tesztek eredményeit. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy pontosan meghatározzuk, melyik alátét felel meg jobban az elvárásainknak. A megfelelő alátét kiválasztásához tudnia kell, hogy milyen típusú padlóra tervezték. Az alátétek két csoportra oszthatók:


- Laminált panelek és munkalapok alátétjei
- Fogantyúra szerelt alátétek vinilpanelekhez

A felosztás az elemek sajátos szerkezetéből adódik. Ezt érdemes szem előtt tartani a termék kiválasztásának szakaszában. Az EN16354 európai szabvány szerint, amely meghatározza, hogy egy terméknek milyen feltételeknek kell megfelelnie ahhoz, hogy alátétnek nevezhessék, a 6 kötelező paraméterből 3 felelős a padló tartósságáért. Az egyik legfontosabb paraméter a CS (nyomószilárdság) paraméter. Ez az a tényező, amely meghatározza, hogy az alátétünk hogyan viseli a statikus terhelést. Értékét kPa-ban fejezik ki. Minimális értéke 10 kPa, a laminált padló esetében pedig 60 kPa az ajánlott érték. Vinillemezek esetében a minimális érték 200 kPa, az ajánlott érték pedig 400 kPa. Minél magasabb a CS együttható, annál jobban bírja és elnyeli a nagy terhelést az alátét. Ez megvédi a panelzárakat a sérülésektől.

Érdemes figyelmet fordítani a DL paraméterre is, amely a dinamikus terhelésről szól, azaz a mindennapi terhelésekkel szembeni ellenállásról, amelyeknek padlózatunk járás közben ki van téve. A vizsgálat során az alátétek rendszeresen azonos erővel kell nyomást gyakorolni. Amikor az alátét 0,5 mm-es erővel hat, a vizsgálat leáll, és a padlórendszer ellenállását a kiállt ciklusok száma határozza meg. A szabvány szerint a minimális értéknek 10 000 ciklusnak kell lennie, de az ajánlott érték 100 000 ciklus.

A padló ellenállásával kapcsolatos utolsó paraméter a PC - azaz az egyenetlenségek pontszerű elnyelése. Szándékosan nem írunk kiegyenlítést, mert az aljzatbetét lehetővé teszi, hogy az aljzat tökéletlenségeit - esztrichszemcsék formájában - kiegyenlítsük, de a padló egyenetlenségeit nehéz kiegyenlíteni. A legkisebb PC-érték 0,5 mm.
Nagyon fontos a padlóburkolati rendszerek zászlóshajó tesztje, az úgynevezett székteszt. Ez a legigényesebb teszt, amely meghatározza a teljes padlóburkolati rendszer - a párnák és a panelek - tartósságát. Az anyagok paramétereinek tesztelésére szolgál a valós használat szimulációjában. Hogyan néz ki egy ilyen teszt? Elkészül a szabvány által meghatározott minta - panel, aljzat és tartóanyag. Speciálisan tervezett gép, amely egy kb. 90 kg tömegű, kerekekkel ellátott platformból áll, és nagyban hasonlít egy irodai forgószékhez. Egy ilyen szék több ezer fordulatot tesz meg, és 60 ciklusonként irányt változtat. A teszt akkor sikeres, ha a padló az alátéttel együtt 25 000 ciklust bír ki károsodás nélkül, ami a padló 10 éves intenzív használatának felel meg.

A padlóhasználat szempontjából azonban érdemes odafigyelni az akusztikára az alátét kiválasztásakor. Az alátétbetétek jelentősen elnémíthatják a helyiséget - mind a lépéshangoktól, mind a hangterjedés csillapítása érdekében. Az RWS paraméter azt mutatja meg, hogy a pad mennyire tompítja a lépések hangját - minél magasabb a % érték, annál jobb. Értékes információk a laminált padló tulajdonosai számára. Másrészt az IS együttható felelős a terjedő hangok - olvasd az emeleti szobából érkező zaj - csillapításáért. dB-ben van megadva - minél magasabb, annál jobb.

 

Üzlethelyiségek

Ha kereskedelmi épületet építünk, a tűzállósági osztály rendkívül fontos paraméter lesz számunkra. Egy padlórendszer tűzállóságának vizsgálatakor és meghatározásakor a rendszer leggyengébb láncszemét veszik figyelembe. A vinil deszkák általában BFL tűzállósági osztályúak - és ezért teljesen éghetetlenek. Az ezzel az osztállyal büszkélkedő padlóalátétek a poliuretán-ásványi szőnyegek, az úgynevezett Multiprotecs, a kvarcszőnyegek. Kereskedelmi beruházásokhoz BFL S1 osztályú szőnyegeket kell keresni.

 

 

Hogyan lehet spórolni a padlófűtésen?

A vinilpanelek a leggyakrabban választott anyag, a gres mellett, ha otthonunkban padlófűtés van. A minket ebben az esetben érdeklő paraméter az R - hőellenállás. Ha padlófűtést szereltünk be, akkor egy ilyen megoldásra tervezett alátétet kell nyúlnunk. A szabványok szerint a padlófűtési rendszer akkor hatékony, ha a padlórendszer - aljzat + panelek - hőellenállása nem haladja meg a 0,15 m2K/W értéket. Érdemes megjegyezni, hogy a legjobbak a fűtésre a vinil panelek (akár 0,03 m2K / W), a laminált panelek majdnem 3-szor rosszabbak (0,08 m2K / W), ezért ez a paraméter olyan fontos a laminált padló kiválasztásakor. Padlófűtéshez ideálisak az alacsony hőellenállású aljzatok, mint például a Secura Thermo Aquastop a Mercury Market termékcsaládból. Ráadásul alacsony hőellenállással rendelkezik, mivel integrált párazáró fóliával ellátott termék.

 



 

Szigetelés a nedvességtől

Itt érdemes megemlíteni, hogy minden panelgyártónak követelmény a párazáró, azaz a talajból származó nedvesség elleni állandó védelem biztosítása. A párazáró réteg használatának elmulasztása a garanciális elutasítás gyakori oka. A párazáró lehet speciális fólia, amelynek SD > 75 m paramétere (ez a paraméter felváltotta a fólia vastagságát, amelyet korábban minőségi mutatónak tekintettek). Ne használjon olyan fóliát, amelyet nem erre a célra terveztek, például festőfóliát. Vigye fel a párazáró fóliát az előkészített aljzatra 20-30 cm-es átfedéssel, és ragassza fel nedvességálló szalaggal. A fóliát a falakon 3-4 cm magasra kell forgatni. Gyorsabb és megbízhatóbb alternatíva a beépített párazáró fóliával ellátott betétek, az úgynevezett AquaStop 3in1, amelyek a beépített párazáró fólián kívül egy öntapadó réteggel is rendelkeznek, amely megkönnyíti a betét ragasztását. Az Arbiton párnák 3 az 1-ben technológiával készülnek. Ha a 3 az 1-ben technológiáról beszélünk, érdemes megemlíteni, hogy a harmonika kialakításnak köszönhetően - a szerelési idő akár 5-ször is csökken a táblához képest.

 

 

Az alátétnek ugyanolyan márkájúnak kell lennie, mint a panel?

Nagyon gyakran, amikor padlólemezeket választunk, úgy döntünk, hogy ugyanattól a gyártótól vásárolunk alátétet ... Ez megkönnyíti számunkra az aljzat kiválasztását, de amikor az elvárásainknak kell megfelelnünk - például nagyobb akusztikai kényelem, hatékonyabb padlófűtés -, semmi sem akadályoz meg minket abban, hogy más gyártótól származó alátétet válasszunk.


Merítsen ihletet!!!

Milyen fúgázót a fürdőszobába, a konyhába és a teraszra?
Kárpitozott panelek lépésről lépésre történő beszerelése. Velünk sikerülni fog!
Kárpitozott panelek - fejtámla

 

 

vissza