Padlófűtéses fapadló

09.01.2022

A fapadló nagyon elegáns, természetességet és otthonosságot hoz a belső térbe, miközben kellemes illatú és meleg tapintású. Vannak azonban bizonyos tulajdonságai, amelyek miatt sokan úgy döntenek, hogy nem padlófűtésként szerelik be, és inkább a fa utánzatú csempe mellett döntenek. Ez így rendben van? Erre a kérdésre a választ cikkünkben találja meg!
 
Igaz, hogy a legtöbb fafajta sokkal rosszabbul ellenáll a hőmérséklet-ingadozásoknak, mint a kőedények vagy a terrakotta, és velük ellentétben a túlmelegedés miatt deformálódhat. Ezenkívül a parketta jó szigetelőanyag, ami csökkenti az alatta elhelyezett fűtési rendszer hatékonyságát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyetlen fapadló sem alkalmas padlófűtésre. Egyszerűen csak válassza ki a megfelelő paraméterekkel rendelkező deszkákat, használja a gyártó által ajánlott padlófűtéstípust, és használja helyesen a fapadlót.


Ebben a cikkben:

1. Milyen fűtési rendszer használható fapadlóhoz?

2. Mi a megfelelő fafajta

3. Parketta vagy laminált padló?

4. A fapadló megfelelő telepítése

5. Hogyan kell használni a fából készült fűtött padlót?



 

Milyen fűtési rendszer használható fapadlón?

A fához hasonlóan a padlófűtésnek is számos előnye van. Először is, amikor aktiválódnak, a padló teljes felülete felmelegszik, ami a hő egyenletes eloszlását eredményezi az egész helyiségben, lehetővé téve az optimális hőmérséklet elérését a helyiség minden sarkában. Más a helyzet az egy ponton működő fűtőberendezések esetében, amelyek egészségtelenül túlmelegedő zónákat hoznak létre. Ezenkívül a padlófűtés a radiátorokkal ellentétben korlátozza a por keringését, így ideális, ha a háztartás tagjai allergiásak a poratkákra. Végül, ez a fajta fűtés nem vonja el a felület esztétikáját, lehetővé téve az otthon belső terének teljesen funkcionális befejezését, ami nem mondható el a falra szerelt radiátorokról. A padlófűtés lehet vizes vagy elektromos. Fapadló esetében csak az előbbi fog működni. Miért? Az elektromos vezetékek felszerelése abból áll, hogy a fűtőszőnyegeket közvetlenül a cementragasztó rétegbe, azaz közvetlenül a felület alá telepítik, amelyhez a táblákat rögzítik. A fűtőkábelek elhelyezése és gyors felmelegítése károsíthatja a fapadlót. Egészen más a helyzet a vizes padlófűtésnél, amely mélyen az aljzat felszínébe ágyazódik. A folyó melegvízzel működő fűtőkábelek sokkal lassabban melegszenek fel, fokozatosan emelve a padló hőmérsékletét. Ennek eredményeként a fapadlón nincsenek kidudorodások vagy repedések.

 

Megfelelő fafajta

Amikor a padlófűtés mellett dönt, figyeljen a fa nedvességtartalmára, és ne válasszon olyan fafajokból készült deszkákat, mint a nyír, a bükk, a gyertyán és a juhar. Jellemző rájuk az alacsony méretstabilitás és a magas zsugorodási együttható, ami azt jelenti, hogy az aljzat melegítéskor nedvességet bocsát ki a környezetébe, ami az egyes táblák zsugorodását és repedezését okozza. A padlófűtéses padlók kemény működési körülményeknek vannak kitéve, ezért sokkal jobb, ha a padlófűtéses rendszerekhez magas higroszkóposságú egzotikus faanyagokat választunk, amelyek mind a vízzel való érintkezéshez, mind a gyorsan emelkedő hőmérséklethez alkalmazkodnak. A bambuszpadlók nagyon népszerűek, mivel más fapadlókhoz képest nagyon tartósak.

 

Parketta vagy laminált padló?

A többrétegű táblák és a furnérozott padlólemezek olcsóbb és gyakran választott alternatívát jelentenek a tömörfa helyett. Milyen típusú fapadlót lehet padlófűtés fölé fektetni, és milyen paraméterekkel kell rendelkeznie? A többrétegű fapadló (két- vagy háromrétegű deszkák) heterogén felépítése miatt jobban teljesít, mint a tömörfa. Sokkal alacsonyabb zsugorodási együtthatóval rendelkeznek, és viszonylag alacsony hőellenállási értékkel is jellemezhetők (jól vezetik a hőt). Laminált deszkák használata esetén megengedheti magának, hogy a padlófűtéshez a parkettánál valamivel nagyobb elemekkel rendelkező fapadlót fektessen le. Például egy 15 mm vastag Barlinek tábla akár 15 cm széles is lehet. Ekkor a hőátbocsátási tényező közel van a megengedett maximális szinthez, amely 0,15 m² K/W. Egy másik, a fapadlógyártók által gyakran használt paraméter a padló úgynevezett hőátbocsátási tényezője, amelynek együtthatója a padló hőellenállási tényezőjének reciproka (ha a helyiségben padlófűtés van, akkor ez nem lehet kevesebb, mint 0,10 m² K/W). A tömörfa padlóknak alacsonyabbak az áteresztőképességi paraméterei, mint a többrétegű padlóknak, ezért a magas hőmérséklet hatására kiszáradhatnak és vetemedhetnek. Általánosan elfogadott, hogy padlófűtéses lakások esetében a padlót alkotó egyetlen födém szélessége akár a vastagság 4-szerese is lehet. Például, ha a parketta 2 cm vastag, a tömör deszkáknak nem szabad 8 cm-nél szélesebbnek lenniük. Ezenkívül érdemes a biztonság kedvéért fazonírozott fapadlót választani - az ilyen parketta még akkor is jól fog kinézni, ha a fűtés bekapcsolása után a relatív páratartalom csökken, és a deszkák kissé megráncosodnak. Általános szabály, hogy csak padlófűtésre alkalmas paneleket és lapokat szabad használni. Ellenkező esetben, még ha a garanciális időszakon belül el is torzulnak, a gyártó nem fogja ezt elismerni, arra hivatkozva, hogy rendeltetésellenes használatra használták őket.

 

A fapadló megfelelő telepítése

A padlófűtéses fa padlóburkolatok beépítését az aljzat előkészítésével kell kezdeni. Az évszaktól függetlenül a betonpadlót legalább egy hónapig fűteni kell (ez abból áll, hogy az aljzatot fokozatosan felmelegítik a maximális hőmérséklet eléréséig, és néhány napig fenntartják, majd ezt követően a hőmérsékletet csökkenteni kell, amíg teljesen le nem áll). Az ilyen típusú fűtési rendszer esetében ajánlott a padlót ragasztani a jobb hőátadási paraméterek biztosítása és ugyanakkor a padló stabilitásának növelése érdekében (az alkalmazott ragasztóhabarcsnak alacsony oldószertartalmúnak kell lennie). Ráadásul a fűtésnek egyenletesen kell eloszlania a padló teljes felületén, ami nem csak kedvező hőmérséklet-eloszlást garantál a helyiségben, hanem azt is biztosítja, hogy a fapadló egyenletesen "dolgozik", így hosszabb ideig megőrzi esztétikus megjelenését.

 

Hogyan kell használni a fából készült fűtött padlót?

Nagyon fontos, hogy a fapadlót helyesen fejezzük be. A felső rétege megfelelő impregnálószer használatát igényli. Erre a célra leggyakrabban a falakkokat és a faolajokat használják. A padlófűtéssel rendelkező lakások esetében a legjobb megoldás a tömörfa védelme olyan olajjal, amely lehetővé teszi a padló "lélegzését". Ha viszont vízalapú padlófűtéssel ellátott lakkozott padlót választ, válasszon olyan, rendkívül rugalmas impregnálást, amely ellenáll a magas fűtési hőmérsékletnek és a padló hosszan tartó fűtésének. A padlófűtés akkor is működik, ha megfelelően ápolja a padlódeszkákat. Először is, mondjon le a szőnyegekről, amelyek növelik a hőellenállást, és válasszon lábakon álló bútorokat. A padlót közvetlenül a beépítés után nagyon lassan fűtse fel. Soha ne állítsa a fűtési hőmérsékletet 27 Celsius-fok fölé, és ne engedje, hogy a relatív páratartalom 30% alá csökkenjen a fűtési szezonban.

 


 

Merítsen ihletet!!

 Világos padlólapok milyen belső térhez? Világos padlólapok milyen belső térhez?
Melyik fa a legjobb a lépcsőkhöz? Melyik fa a legjobb a lépcsőkhöz?
 Tisztítható-e a fapadló gőzmoppal? Tisztítható-e a fapadló gőzmoppal?

 

vissza