Milyen gyakran kell bekapcsolni a medenceszivattyút? Hogyan kell helyesen használni?
A kerti medence építése az egyik legjobb otthoni beruházás, amelyet különösen a forró nyári napokon értékelnek. A frissítő víz használata azonban csak akkor biztonságos és élvezetes, ha tiszta. Sajnos, ha nem teszünk ellene semmit, akkor idővel piszkos lesz és elveszíti tisztaságát. Ha néhány naponta cserélnénk, az nemcsak nagyon drága lenne, de nem is lenne környezetbarát. Hogyan tartsuk tisztán a medence vizét? Milyen gyakran kell bekapcsolni a szűrőszivattyút?
Ebben a cikkben:
1. Szűrőszivattyúk medencéhez
2. Milyen gyakran kell bekapcsolni a szivattyút?
3. Medence vízkezelés
4. A medence tisztítása
5. Medencevíz megtakarítása
Szűrőszivattyúk medencékhez
Még ha egy kis gyermekmedence viszonylag kevés vizet tartalmaz is, és néhány naponta cserélhető, a nagy kerti medencékhez szűrőszivattyú szükséges. Hogyan működnek az ilyen típusú eszközök? A víz felszínén általában van egy szkimmer, amely a vizet a belső rendszerbe szívja. Ott szűrőkön megy át. Egyes modelleknek a kerületükön vagy a falak mentén túlfolyó vályúk vannak, amelyek összegyűjtik a szivattyúhoz érkező vizet. Az első szűrő eltávolítja a nagy mechanikai szennyeződéseket - leveleket és egyéb szerves hulladékot, hajszálakat, vagyis mindent, ami a víz felszínén lebeg. A szivattyú belsejében van egy másik szűrő, amely viszont sokkal kisebb részecskékkel dolgozik. Ha a medence vize további fűtéssel van ellátva, akkor a következő lépés az, hogy átfolyik egy hőcserélőn.
Fontos, hogy a kerti medence szivattyúi tisztítják a vizet, de nem gyógyítják azt. Ha azt szeretnénk, hogy a víz olyan tiszta legyen, mint amikor először öntöttük, akkor medence vegyszereket kell használnunk. Már a medence vásárlásának szakaszában érdemes körülnézni a megfelelő termékek után. Ezután szükségünk lesz a medenceszivattyúk tartozékaira - csatlakozókra, tömlőkre, patronokra stb. Persze csak akkor, ha nem kaptuk meg ezeket az elemeket a készletben.
Milyen gyakran kell bekapcsolni a szivattyút?
A medenceszivattyúnak elég hatékonynak kell lennie ahhoz, hogy a vizet naponta négyszer teljesen megszűrje. Ugyanezeknek a paramétereknek kell vonatkozniuk a szűrőre is. Érdemes erre odafigyelni - előfordulhat, hogy a gyártó által a medencébe szerelt szivattyú túl kicsi és túl alacsony teljesítményű ahhoz, hogy megfelelő vízkezelési gyakoriságot biztosítson. Ráadásul tisztességes szűrők helyett papírból készültek, amelyeket naponta többször kell tisztítani! Ebben az esetben új medenceszivattyút kell vásárolnia. A teljesítményéhez optimálisan igazítva elegendő, ha napi 4 órát dolgozik. Nem kell állandóan bekapcsolva lennie, de nem is lehet például heti vagy havi rendszerességgel használni. Sajnos egy ilyen ritkán bekapcsolt szűrőszivattyú nem biztosítja a kerti medencénk megfelelő tisztaságát. Praktikus megoldás a készülék éjszakai bekapcsolása. Ez alatt a 8-10 óra alatt a szűrőszivattyú kellőképpen megtisztítja a medencét a szennyeződésektől. Ez az eljárás biztonsági okokból is optimális az úszómedencékben. Ne felejtse el eltávolítani az összes medencetartozékot - játékokat, matracokat stb.
Ha a kertünkben lévő medencéhez homokszivattyúnk van, ne felejtsük el néhány naponta megtisztítani a benne lévő szűrőket. Ezekben apró mechanikai törmelék halmozódik fel. Ehhez ugyan felhasználunk vizet - 0,5 és 1,5 m3 között -, de ezután más célokra, például a kert öntözésére is felhasználható. A szivattyú speciális kijelzőkkel rendelkezik, amelyek tájékoztatnak a szűrőben lévő szennyeződés szintjéről és az öblítés szükségességéről. Ezt akkor kell elvégezni, amikor a nyomásmérő tűje a sárga mezőben van. Nem szabad megengedni, hogy elérje a piros szintet. Ellenkező esetben a medencénk a veszélyes baktériumok élőhelyévé válik, és többé nem lesz biztonságos hely a játékra és a pihenésre. Az olyan eszközökben, mint például a medencepatronok szűrőit egy kicsit másképp tisztítják. A bennük használt szivattyúbélések tisztíthatók vagy moshatók. Az ilyen patron nem igényel öblítést, és ezért nem szükséges a medencevíz használata. A legtöbb kerttulajdonos a szezon végén cseréli a medence vizét. Ez azonban nem abszolút kötelezettség. A gyártók azt javasolják, hogy 2-3 évente legalább egyszer teljesen ürítsék ki. Ehhez használjon búvárszivattyút vagy egy alul elhelyezett lefolyót. A rendszeresen ürített kerti medencék hosszabb ideig megőrzik minőségüket, és a külső tényezők hatására kevésbé romlanak el.
A kiváló minőségű vegyszerek eltávolítják azt, amit a medenceszivattyúk nem tudnak - a nagyon apró részecskéket, például a baktériumokat, vírusokat és gombákat. Leggyakrabban klór alapú termékeket használnak, amelyeket a medencében úszó speciális adagolókban helyeznek el.
TANÁCSOLJA A SZAKEMBER! A medencében lévő klór elpusztítja a legtöbb káros mikroorganizmust. Ezenkívül korlátozza az olyan elemek, mint a vas, a magnézium vagy a réz aktivitását, amelyek miatt a víz elveszíti átlátszóságát, zöldes színűvé válik és rossz szagúvá válik. |
A hagyományos medencekémia alternatívái a víz ózonizálása vagy a konyhasó-elektrolízis üzemek. Ezután évente egyszer csak rendes konyhasót önthet a medencébe. Ez a professzionális berendezés klórt állít elő belőle.
A medence méretétől függetlenül a szkimmerek és a víztisztítók nem mindig távolítják el az összes szennyeződést. Ezért érdemes megnézni a medencetisztító tartozékokat. Használjon egy speciális teleszkópos rúdra szerelt hálót a legnagyobb dolgok, például levelek vagy nagyméretű rovarok eltávolításához. A porszívó viszont lehetővé teszi a medence alján felhalmozódott szennyeződések eltávolítását. Fontos, hogy porszívózáskor nem kell kiszivattyúznia a vizet a medencéből. A készülék olyan berendezéshez csatlakoztatható, amelyben szűrőszivattyút használnak.
.
Ahhoz, hogy medencéje vize a lehető legtovább friss maradjon, érdemes betartani a szennyezés elleni védelem alapvető szabályait. A legtöbb kerti medence fedővel van felszerelve. Használjuk ki, amint végeztünk a kerti pihenéssel, vagy amikor a gyerekeink már nem játszanak a vízben. Ha a gyártó nem szállít ilyen fedőt, csak vegyen egy normál ponyvát. Ez jelentősen csökkenti a vízszennyezést a szerves hulladékok, például a levelek, a fák pollenjei vagy a rovarok miatt, és a medence mindig tiszta lesz.
Érdemes megtanítani a gyerekeket arra is, hogy mindig tisztán menjenek be a medencébe. A gyermekeknek szánt kerti játékokat, például lapátokat, vödröket stb. jobb, ha a homokozóban hagyjuk, vagy jól megtisztítjuk, mielőtt a medencébe helyezzük őket. Az állatok nem használhatják a medencét. A gyártók azt javasolják, hogy hetente 5% friss vizet juttassanak a medencébe. Ez egy jó szokás. A felhasznált víz biztonságosan felhasználható a gyep öntözésére vagy akár a szűrők tisztítására. Ez lehetővé teszi, hogy a medence vize az egész szezonban optimálisan tiszta maradjon. A kerti medencéket egyre inkább felszerelésként vásárolják. Egy minőségi szivattyú, valamint a víz tisztításához és kezeléséhez szükséges medencetartozékok biztosítják a biztonságos és tiszta szórakozást az egész szezonban. Érdemes erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy szeretteinek éppen ilyen feltételeket biztosítson. A szivattyúnak nem kell a legmagasabb árcédulával rendelkeznie, de hatékonyságának meg kell felelnie a vízmennyiségnek. Ez megkönnyíti és gondatalanabbá teszi a hátsó udvari medence ápolását!