Milyen alátét a padlófűtéshez padlófűtéssel?

02.01.2022

A padlófűtés három típusra oszlik - elektromos, levegő és víz. A vízmelegítéshez fém vagy műanyag fűtőcsövek rendszerét telepítjük a padlóra, amelyen keresztül 40-50 Celsius fokig melegített víz folyik. A víz alatti padlófűtéssel ellátott padlók előnyei az alacsony üzemeltetési költségek, az egyenletes hőmérsékleteloszlás a fűtött belső térben, valamint az, hogy más energiaforrásokat is felhasználhatunk, például radiátorokat, hőszivattyúkat vagy napkollektorokat. Ahhoz azonban, hogy a vízmelegítés jól tudja ellátni a funkcióját, rendesen be kell szerelni, és a beépítésnek már a ház építési szakaszában meg kell történnie, a teljes berendezés professzionális kialakítása alapján. Ellenkező esetben fennáll a veszélye az alátét károsodásának, a padló deformálódásának vagy a helyiség elégtelen fűtésének.


Ebben a cikkben:

1. Pad a padlóhoz és a hőállósághoz

2. Pad a padlóhoz és az egyenetlen padlóhoz

3. Padlóburkolat és az aljzat hőszigetelése

4. Szőnyeg padlókhoz és hangszigeteléshez

5. Milyen esztrich a víz padlófűtéshez?

6. Melyik padlót válassza a padlófűtéshez?



 

Pad a padlóhoz és a hőállósághoz

A házat vagy lakást önállóan felújító emberek gyakori hibája, hogy egyedi padlóelemeket vásárolnak, anélkül, hogy figyelembe vennék hőállóságukat. Ha a padlófűtés mellett döntünk, akkor először ki kell választanunk a megfelelő anyagot az alátét számára. Ha azt akarjuk, hogy funkcióját hibátlanul töltse be, akkor jól kell vezetnie a hőt (alacsony a hőellenállási együtthatója), ami a hőberendezés magasabb hatékonyságában fog tükröződni. A minőségi betétet egyszerre nagy sűrűség és alacsony vastagság jellemzi.
Víz padlófűtéshez többek között parafa betéteket, extrudált polisztirol és kvarc párnákat, valamint poliuretán-ásványi (PUM) vagy nagy sűrűségű polietilén (PEHD) párnákat használhat. A padlófűtésre alkalmas összes párna külön jelöléssel rendelkezik a csomagoláson.

 

Pad a padlóhoz és az egyenetlen padlóhoz

A padlófűtés felszerelése előtt az aljzatot megfelelően elő kell készíteni. Nemcsak lemosni, zsírtalanítani és szárítani kell, hanem mindenféle egyenetlenségtől mentesnek is kell lennie. Nem lehetnek rajta repedések vagy szárított cementmaradványok. Az egyenetlen vagy érdes padló hatására a hőszigetelés nem tapad megfelelően, és ez befolyásolhatja az aljzat stabilitását. Ennek eredményeként az esztrich, a fűtőcsövek és még a legfelső emelet is megsérülhet, például kerámia csempe vagy vinil padlópanel.

 


Padlóburkolat és az aljzat hőszigetelése

A jól előkészített felületet hőszigetelés borítja, amelynek vastagsága attól függ, hogy az alatta lévő padló fűtött-e - ha nem (például pincék vagy garázs vannak a földszinten), akkor a szőnyegnek legalább 10 mm vastag, magas hővezető képességgel, jelentős tartóssággal és terhelésállósággal. A magas páratartalmú helyiségekben érdemes újabb réteget fektetni a nedvesség ellen.
A következő szakasz a fűtőcsövek telepítése, miközben a dilatációs hézagok szükséges szélességét és a falaktól való távolságot megtartják. Ha a csövek kapcsokkal vagy kapcsokkal nincsenek megfelelően rögzítve a padlóhoz, akkor az esztrich öntésekor lehúzódhatnak a földről.

 

Szőnyeg padlókhoz és hangszigeteléshez

A padlószőnyeget úgy tervezték, hogy növelje használatának kényelmét, többek között a hangszigetelés növelésével. Ez azt jelenti, hogy a csillapítás tükrözi mind a gyalogló, mind az ütőhangokat (leeső tárgyakat). A parafa, amelynek porózus és rugalmas felülete nem engedi át a rezgéseket, elnyeli a zajt, így tökéletes lesz, mint hangszigetelt padló padlófűtő panelekhez. Ugyanolyan hatékonyak a kvarc betétek (a hangszigetelés lépései kb. 30%), extrudált polisztirolból (XPS), poliuretánból (PUM) és ökológiai táblákból álló betétek.

 


Milyen esztrich a víz padlófűtéshez?

Érdemes egy esztrichet használni a padló további alátétjeként. A vízrendszer öntözése esetén azonban meg kell felelnie bizonyos egyéb követelményeknek - különösen rugalmasnak és ellenállónak kell lennie a változó hőmérsékletekkel, megfelelő tartóssággal, mechanikai szilárdsággal és hővezető képességgel kell rendelkeznie. Az esztrich terjedésének megkönnyítése érdekében a legjobb egy önterülő folyadékváltozatot választani, amely lefedi a fűtőcsövet és tökéletesen sima felületet hoz létre.
Az esztrich elkészítésekor ne felejtsük el megtartani a megfelelő arányt vízzel - ha több vizet adunk hozzá, mint amennyi az utasításban szerepel, akkor csökkentjük az esztrich ellenállását és növeljük a habarcs zsugorodását, ami repedéshez vezethet. esztrich. Ha a padlólemezeket nagy területen akarják lefektetni, azokat speciális lécek segítségével kisebb töredékekre kell felosztani. A legjobb, ha az esztrichet körülbelül 40 cm széles csíkokban öntjük. A megfelelő dilatációs kötések fenntartása mellett fontos az esztrich ajánlott vastagságának biztosítása. Szükség esetén a kiömlött padló simítóval simítható. Körülbelül 21 - 28 napot (ún. Száradási idő) kell várnia a padlófűtés első indítására, de ne felejtse el fokozatosan 50 Celsius fokig emelni a csövekben áramló víz hőmérsékletét.

 

Melyik padlót válassza a padlófűtéshez?

A vizes padlófűtéses padlók szinte minden helyiségben alkalmasak, és bármilyen felületkezelést lehetővé tesznek. Kerámia burkolólapokat, fa, laminált vagy vinil padlót és tömör deszkákat helyezhet el. Ha azonban rendkívül praktikus laminált padló mellett döntünk, győződjön meg arról, hogy megfelelő tulajdonságokkal rendelkezik - jól meg kell birkóznia a hőmérséklet változásával, és könnyen el kell engednie a hőt a környezetbe. Figyelni kell továbbá a kopásosztályra (AC 3 vagy AC 4), a terhelésállóságra (31 vagy 32), a lemezvastagságra (az optimális 8-9 mm) és a rögzítési módra (forgattyús rendszer).
A piacon sokféle padlófűtési aljzat létezik. A legjobb olyan anyagba fektetni, amely nemcsak hőt vezet, hanem jó hő- és hangszigetelést is biztosít. Ennek köszönhetően az új padló használata nem okoz számunkra problémát, és a mezítláb járás tiszta öröm lesz.

vissza