Mi az a gres? Hol használható?
A csempe évek óta uralja otthonaink, lakásaink, garázsaink, irodáink és sok más használati helyiség belső tereit. A padló- és falburkolatok szerves részét képezik. A választáskor érdemes tudni, hogy melyik csoportba tartoznak, és mi az egyes csoportok konkrét alkalmazási területe. A csempékről szóló cikksorozatunkban ma a gres - az egyik legnépszerűbb csempetípus - kerül sorra.
Ha kíváncsi vagy, mi az a gres, milyen felhasználási módjai vannak, valamint előnyei és hátrányai, olvasd el cikkünket, amit készítettünk neked.
Ebben a cikkben:
1. Mi az a gres? Hogyan készül?
2. A gres szilárdsági paraméterei és műszaki paraméterei
4. Gress: méretek, színek, textúrák
Mi az a gres? Hogyan készül?
A gresy vagy gres csempe a padlóra vagy a falakra szánt csempe egyik típusa. A kaolin, alumínium, kvarchomok, tűzkő és földpát kombinációjából készül, és ezeket együttesen értékes kőedényeknek nevezik. Így a gyártáshoz teljesen más nyersanyagokat használnak fel, mint a hagyományos kerámialapok gyártásához.
Hogyan állítják elő? A ritkaföldfém-keveréket megformálják, préselik, majd 1200 Celsius-fok feletti hőmérsékleten kiégetik. Az így kapott greslapok rendkívül ellenállóak a mechanikai sérülésekkel, karcolásokkal és kopással szemben, így garantálják a kivételes funkcionalitást. Ebben a tekintetben határozottan dominálnak a többi kerámialap felett. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy nemcsak burkoláshoz, hanem csempézéshez is használhatóak.
A gres szilárdsági paraméterei és műszaki paraméterei
Milyen tulajdonságai vannak a greslapoknak? Hogyan alakulnak ki, és melyek a különböző típusok jellemzői? Az alábbiakban röviden áttekintjük a gres csoportba tartozó lapok tulajdonságait és paramétereit.
Tartósság
A tartósság a legfontosabb és legjellemzőbb, amit az igazán magas, 9-es Mohs-skála is bizonyít. Ez azt jelenti, hogy a gránitlemezek keménységben a gyémánt után a második helyen állnak! Az ilyen típusú csempe használata a falak és padlók befejezéséhez mindig helyes döntés.
Kopásállóság
A greslapok másik nagyon fontos jellemzője a nagy kopásállóság, amely garantálja a csempefelület hosszú távú épségét. A karcállóság különösen jól működik a nagy igénybevételnek kitett belső terekben, lakóterekben, műszaki helyiségekben és közintézményekben.
Padlók és falak burkolására is alkalmas. Kiváló alternatívája a hagyományos kerámialapoknak. Ha érdekes megoldásokat keres, akkor érdemes a gres-t választania.
Fagyállóság
Egy másik paraméter, amely megkülönbözteti a greslapokat, a fagyállóság. A fagyállóság különösen fontos az erkélyek, teraszok és garázsok burkolatánál. Egyszóval mindenütt, ahol kedvezőtlen időjárási körülményeknek, többek között fagynak van kitéve. A hagyományos kerámialapok sokkal kevésbé képesek megbirkózni az ilyen zord körülményekkel.
Csúszásállóság
A porcelánlapokat magas csúszásállóságuk is jellemzi, ami garantálja a biztonságos használatot. A konyha, a fürdőszoba és a lépcsők a házban azon felületek közé tartoznak, amelyek fokozott csúszásállóságú padlóburkolatot igényelnek.
A csúszásállósági osztály nemcsak meghatározó, hanem a biztonságot is garantálja, és ez végül is rendkívül fontos a használat során.
A gres csempék típusai
A Gres a kivitelezés módjában, valamint megjelenésében és jellemzőiben is különbözik. Ezek a következőkre oszthatók:
Mázas gres
Ez egyfajta csiszolt gres csempe, amelyet egy réteg mázzal fejeznek be. Úgy készül, hogy egy zománcréteget visznek fel, majd égetik ki a természetes kőedényre, ami sima és fényes csempefelületet eredményez.
A mázas gres kiváló használati paraméterekkel, valamint a minták és színek gazdag választékával rendelkezik. Jellemző rájuk a nagy kopásállóság és a nagyon alacsony vízfelvétel, másrészt viszont a felületen lévő repedések és karcolások nagyon jól láthatóak, ha sérültek.
Mázatlan gres - műszaki gres
A mázatlan gres, más néven technikai gres, teljesen homogén textúrájú és matt felületű. Nincs zománcrétegük, és a színük több pigmenttől függ, amelyeket a gyártási szakaszban használnak a készítmény színezéséhez.
A műszaki gres legnagyobb előnyei közé tartozik: rendkívüli szilárdság, nyomó-, kopás- és karcállóság, fagyállóság, csúszásállóság és vízállóság. Ezek a tulajdonságok határozzák meg a lapok célját. Műszaki és kereskedelmi belső terekhez választják őket.
A műszaki gres-t olyan helyekre tervezték, amelyeket erősen igénybe vesznek és kedvezőtlen időjárási körülményeknek vannak kitéve. Ahhoz, hogy a műszaki gres hosszú távon tiszta és jó minőségű maradjon, elegendő a megfelelő gondozás és a rendszeres impregnálás.
Technikai csúszásmentes bordák
A műszaki gresstípusok közül érdemes megemlíteni a fokozott csúszásgátló tulajdonságokkal rendelkező gresst. Ezek olyan termékek, amelyek alkalmasak a garázs külsejére és a nehéz körülmények között lévő, erősen igénybe vett műszaki helyiségekbe.
Az érdes felület, amely a jellemzője, még a nedvességnek különösen kitett területeken is megakadályozza a csúszást.
Tartósságának köszönhetően a műszaki gres például műszaki helyiségekben, gyártócsarnokokban, raktárakban, garázsokban, valamint erkélyeken és teraszokon használható.
Csiszolt gres
A polírozott gres, más néven polírozott gres csempe a mázatlan gres csempe gyémántcsiszolóval történő csiszolásával készül. Az így kapott felületek simák és fényesek, és megtévesztően hasonlítanak a mázas gres csempékhez.
A polírozási folyamat azonban csúszóssá teszi a gres-t, kevésbé ellenállóvá a karcolásokkal és foltokkal szemben. Sajnos sima felületük csúszóssá is teszi őket, ezért ritkábban választják burkolásra, és gyakrabban falakra.
Mikroporózus szerkezete impregnálást igényel, ami fokozza funkcionális előnyeit - többek között megakadályozza a foltok és karcolások kialakulását.
Az impregnáláshoz speciális termékeket használnak, amelyeket közvetlenül a csempére kell felvinni hagyományos ecsettel vagy hengerrel.
Rektifikált gresy
Az ilyen típusú egyenesített gres-t a lapok éleinek csiszolásával vagy vágásával hozzák létre úgy, hogy az egyes elemek azonos méretekkel rendelkezzenek. A kiválasztott aljzatra fektetve az elemek egységes burkolatot alkotnak, láthatatlan élekkel - ugyanakkor a repedések elleni védelem érdekében habarcsot is kell használni.
Porcelán gresy
Ezek egyértelműen a leggyakrabban választott típusok. Agyag alapon készülnek, amely sokkal kevesebb szennyeződést tartalmaz, mint a korábban említett technikai gres. A gyártási folyamat során erősen sajtolt anyag garantálja a tartósságot, a csúszásmentességet és az alacsony vízfelvételt. Ennek köszönhetően mind a fürdőszobában, mind a konyhában alkalmazásra kerül.
Érdemes megjegyezni, hogy jellemzője a minták és színek széles választéka. A porcelán greslapok tökéletesen utánozzák a különböző természetes anyagokat - ismerjük őket például fa-szerű csempeként, Pachwork - szőnyegként, követ, téglát vagy betont imitálva. A porcelán csempe jól ellenáll a hőmérséklet-változásoknak, így kültéren is használható. Az alacsony porozitás viszont hozzájárul az alacsony vízfelvételhez. A burkolólapok ellenállnak a mechanikai sérüléseknek és a karcolásoknak, így még a nagyon intenzíven használt helyiségekben is könnyen használhatóak.
Gress festett keverékben
Ez egy olyan csempetípus, amely nagyra értékelt funkcionális és esztétikai tulajdonságokkal rendelkezik. A gyártási folyamat során a darált masszához, amelyből a kívánt szín eléréséhez elegendő mennyiségű speciális festéket adnak. A keverés, préselés és égetés után olyan terméket kapunk, amely nemcsak végig azonos színű, hanem magas kopásállóságot is mutat - V. osztályúnak minősül.
Gress: méretek, színek, textúrák
Funkcionális tulajdonságaik mellett a greslapokat a különböző méretek, formák és stílusok sokfélesége jellemzi. Érdemes tudni, hogy a méret- és formaválaszték valóban óriási, hiszen a látványos 1 x 1 cm-es mozaikok mellett a nemrég divatos nagyméretű csempék közül is választhatunk, amelyek akár 150 x 300 cm-esek is lehetnek. Találhatók 20 x 20, 30 x 60 vagy 60 x 60 cm-es modellek is.
A lapok négyzet, téglalap, hatszög vagy akár háromszög alakban is kaphatók. Ez a változatosság teszi őket tökéletessé a különböző stílusban berendezett szobákhoz. A különböző típusok klasszikus, modern, rusztikus és ipari enteriőrökhöz egyaránt alkalmasak. Ideálisak konyhákba és fürdőszobákba, ahol a csempéket díszítik. A gres csempék között érdemes megkülönböztetni a félig matt felületű, úgynevezett lappato csempéket. Ezt a típust a mázas vagy mázatlan típus polírozásával állítják elő. A végtermék néhol fényes, máshol kissé egyenetlen, így kevésbé csúszós, mint a polírozott gress.
Merítsen ihletet!!!
Csempe Color | Csempe Full Body XL Grey Crystal | Konyhai csempe Barcelona Star | Konyhai csempe Bilbao Oxido |