Mennyi ragasztó szükséges a padlólapok alá? Csempe ragasztása lépésről lépésre
Miután kiválasztotta azt a kerámia burkolólapot, amelyből a burkolatot össze kell állítani, el kell dönteni, hogy melyik ragasztóhabarcs fogja össze őket az aljzattal, és fel kell mérni, mennyire lesz szükségünk. A látszattól eltérően ez nem könnyű feladat, mivel számos különböző tényező érintett. Sok gyártó kínál ragasztóhabarcsokat, de teljesítményük és céljuk nagyon eltérő. Eközben a megfelelő cserépragasztó kívülről történő kiválasztása nagyon fontos kérdés. A nem megfelelő ragasztóhabarcs kiválasztása akár az aljzat, akár a csempe típusát tekintve repedéshez vagy leeséshez vezethet. A ragasztó helyes megválasztása határozza meg, hogy a csempe megfelelően tartós lesz-e, és sok évig fog velünk tartani.
Csempe ragasztók típusai
A cserépragasztóknak három fő típusa van, nevezetesen: - cementragasztó, amely a leggyakrabban használt univerzális habarcs, mivel különféle felületeken és anyagokon használható. Főleg cementből áll, akár szürke, akár nemesebb formában - fehér cement. A szürke cement ragasztókat főleg mázhoz, terrakottához és mozaikokhoz, valamint a fehér cement alapú ragasztókhoz használják olyan köveken, mint a márvány vagy más természetes és mesterséges díszítő kövek. Padlófűtésre is használható. Zacskókba csomagolt száraz habarcs formájában van, amelyet munka előtt a gyártó által megadott arányban megfelelő mennyiségű vízzel el kell keverni, mázas. Olyan formában készül, amely azonnal felhasználásra kész, ezért nem szükséges vízzel keverni, - reaktív gyantákon alapuló ragasztó, amelyet teljes vízállósággal, valamint specifikus tapadási tulajdonságokkal jellemeznek, ezért elsősorban külső csempék, fém , poliészter, polivinil-klorid (PVC) hordozók, valamint elemek ragasztására már lefektetett kerámialapokra. Ez a fajta habarcs tökéletesen alkalmas a csempék és a terrakotta rögzítésére a konyhában vagy a fürdőszobában, mivel tökéletesen véd az esetleges vízszivárgásoktól és ellenáll a magas páratartalomnak. Vannak olyan poliuretán ragasztók is, amelyek kétkomponensűek és emellett védenek a nedvességtől is, őket szintén magasabb ár jellemzi. A kerámia burkolólapok ragasztói, kötései és tartozékai szaküzletekben vagy a háztulajdonosok nagy üzletében vásárolhatók meg.
A csemperagasztók szimbólumai és jelölései
A ragasztóhabarcsok gyártói számos jelöléssel és szimbólummal jelzik a ragasztóhabarcs típusát és tükrözik azok tulajdonságait. A habarcs típusait betűkkel jelölik, és így: cementragasztó - C, diszperziós ragasztó - D, reaktív gyantákon alapuló ragasztó - R. A ragasztó kötési idejét digitális megnevezéssel az alábbiak szerint jelöljük: normál ragasztási idő normál kötési idővel - 1, megváltozott tulajdonságú ragasztó ez a tartomány, azaz gyorsabb vagy hosszabb kötési idő - 2. A csomagolást más jelölésekkel is megjelölik, nevezetesen: E - habarcs hosszabb nyitási idővel, amelynek használata lehetővé teszi a cserép helyének megváltoztatását a fektetés után, F - gyorsan kötődő terrakotta ragasztó, T - csökkentett áramlású tixotróp habarcsok, különösen fali burkolólapok telepítéséhez. A tixotróp ragasztókat egy úgynevezett alakmemória jellemzi, amely csökkenti a csempék úszását, amely legfeljebb csak 0,5 milliméter, az S1 - deformálható habarcsok, külső elemekhez, valamint a feszültségre hajlamos helyekhez, S2 - nagymértékben deformálható habarcsok, amelyek képesek ellenállni a nagy méretű lapoknak. stressz, amelynek köszönhetően a burkolólapok nem bomlanak szét és nem repednek fel a rájuk ható deformációk hatására, CF2 - megnövelt paraméterű cserépragasztó, gyors kötés.
Mennyi csempe ragasztó kell?
Miután eldöntötte, hogy milyen típusú csempét válasszon a burkoláshoz, és miután meghatározta, hogy a ragasztóhabarcs mely típusa lesz a legmegfelelőbb az igényeinkhez, el kell döntenie, hogy valóban mennyi ragasztóra van szüksége. A helyes számítás ebből a szempontból meglehetősen fontos, mert az elkövetett hiba azt eredményezi, hogy el kell utazni egy építőanyag-raktárba, hogy több anyagot vásároljon, vagy fontolja meg, mit kezdjen a többlettel. Ez további, előre nem látható költségekkel jár. A feltételezett számítása
A lapok méretétől és típusától függ
A ragasztófogyasztást nyilván befolyásolja a csempe mérete és típusa. Nagy formátumú burkolólapok ragasztásához, amelyekre jóval nagyobb méretek és tömeg jellemző, mint a szokásos méretű burkolólapokra, nagyobb mennyiségű habarcsot kell használni, mert a ragasztóréteg vastagságának nemcsak nagyobbnak kell lennie, hanem nagyobb területet is be kell fednie. A porcelán burkolólapoknak más rétegre lesz szükségük, mint a kerámia vagy lépcső burkolólapokra. A tapasztalatok eredményeként általános ajánlások fogalmazódtak meg ezen a területen, nevezetesen a legkisebb (legfeljebb 10 cm) burkolólapokhoz felhasznált ragasztó mennyisége 2,0 kg / m2, a 15 cm-es oldallapú lapoknál - 2,6 kg / m2, közepes formátumú csempéknél , legfeljebb 25 cm - 3,3 kg / m2 oldalhosszal, legfeljebb 30 cm - 4,0 kg / m2 oldalhosszúságú csempéknél, 30 cm-nél nagyobb - 5,0 kg / m2 méretű csempéknél. A csempék típusa befolyásolja a felhasznált ragasztóhabarcs mennyiségét is. Ilyen helyzet akkor fordul elő, amikor a burkolólapok felületi tulajdonságai miatt gyengén nedvszívóak, ezért szükséges az ún. a kombinált vagy kettős kenési módszer, amelyben a cserép alját újra meg kell kenni (egy másik vékony ragasztóréteg), ami nyilvánvalóan jelentősen megnöveli az alkalmazott ragasztóhabarcs mennyiségét a szokásos ragasztási módszerhez képest.
A hordozó típusa, egységessége és felhasználási helye
A tervezett csempe rögzítéséhez használt csemperagasztó vastagságának kiszámításakor figyelembe kell venni az aljzat típusát és használatának helyét is. A csempék szabadban történő ragasztásához, például a teraszhoz vagy az erkélyhez (úgynevezett teraszcsempék) sokkal több ragasztót kell használni, mintha a helyiségben fektetnék. Ez annak köszönhető, hogy a fent leírt kombinált módszert minden esetben ilyen körülmények között kell használni, hogy megvédjük a csempéket a hámlás vagy repedés jelenségétől. A ragasztóhabarcs fogyasztása szempontjából fontos az az aljzat előkészítési módja is, amelyre a csempét rögzítik. Minden repedése, vesztesége, szabálytalansága, kiemelkedése vagy mélyedése növeli kopását. Minél jobb az aljzat szintje, annál alacsonyabb a ragasztófogyasztás és fordítva. A ragasztó fogyasztását az időjárási viszonyok, pontosabban az a környezeti hőmérséklet is befolyásolja, amelyben a burkolatot fektetik. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy minél magasabb, annál több víz párolog el a ragasztó felületéről, ami miatt többet fogyaszt. A csempéző személy készségeinek és technikájának szintén nagy jelentősége van, mert minél tapasztaltabb a vállalkozó, annál kevesebb mozdulatot végez a simítóval a munkahelyén, és annál kevésbé használja a ragasztót.
A Knauf kalkulátor segítségével számolja ki, hogy mennyi csempe ragasztó szükséges
A tervezett csempe fektetéséhez szükséges ragasztóhabarcs mennyiségének kiszámítása önállóan elvégezhető, vagy a feladat megkönnyítése érdekében a Knauf szakértői által kidolgozott anyagkalkulátor segítségével. Olyan eszköz, amely az adott termék teljesítményének feltüntetése mellett automatikusan kiszámítja az adott beruházáshoz szükséges anyag hozzávetőleges költségét is. Maga a számológép működése nagyon egyszerű, sőt intuitív is, így különösebb erőfeszítés nélkül elvégezhető a várt számítás. Mivel azonban előre meg kell adni a csempe típusáról és méretéről, a burkolás helyéről, valamint az aljzat előkészítéséről és a szintezés mértékéről pontos információkat, mindezeket az információkat gondosan össze kell gyűjteni a számológép elindítása előtt. Részletes információkat és számításokat kaphat a számológép melletti gombra kattintva, amely viszonylag könnyen használható és az internet-hozzáférésnek köszönhetően bármikor lehetséges.
Cserép ragasztása lépésről lépésre
A burkolólapok megfelelő tapadásának első lépése és feltétele az aljzat teljes felületének nagyon alapos tisztítása a szennyeződéstől, portól, zsírtól stb., Szárításkor és egyengetéskor, amelyhez önterülő tömítőanyagot használhat. Ezen tevékenységek elvégzése után a ragasztóhabarcsot megfelelően elő kell készíteni, amelyet kézzel vagy speciális keverővel ellátott fúróval, majd simítóval, a lehető legegyenletesebben végezhetünk, a ragasztó első részét az aljzathoz, majd egy recézett simítóval meg kell dörzsölni. A fogak mérete a lemezek méretétől függ, t. J. oldaluk hosszától, ha - 10 cm-nél hosszabb oldalon - 5 mm és 6 mm között, oldalán 10 és 20 cm között - 8 mm, oldalán 20 és 30 cm között - 10 mm, 30 oldalnál hosszabb oldalon cm - 12 mm.
Csempék fektetésekor kissé be kell nyomni a felhordott habarcsba, miközben kissé meg kell forgatni. Ezután mindegyik burkolólapot gondosan meg kell csapolni egy gumidobóval, hogy megakadályozzák a földre való letelepedést. Hozzá kell tenni, hogy a ragasztónak a csempe alsó felületének körülbelül 80% -át kell lefednie, és ha a ragasztóhabarcsot a csempére is alkalmazzák, és nem csak az aljzatra, akkor a habarcs barázdáinak keresztben kell haladniuk a hordozón lévő habarcsréteg barázdáin. Nagyon fontos, hogy egy hézagot hagyjon a fektetendő csempék között, amelynek szélességének legalább 2 mm-nek kell lennie, ehhez megfelelő méretű kereszteket kell használnia. Ugyanazokat a tágulási rétegeket kell kialakítani a falaknál is. Miután az összes burkolólapot felragasztották, az így létrehozott réseket fugával töltik fel. A csempék ragasztásának megkezdése előtt olvassa el az online inspirációkat, amelyek segítenek a belsőépítészet megváltoztatásában.