Melyik fugaméretet válasszuk? Csempe a konyhában, fürdőszobában, előszobában, nappaliban
A fugahézagok fontos jellemzői a csempével burkolt felületeknek. A megfelelően elhelyezett illesztések biztosítják a kivitel tartósságát, és egyedi bájt kölcsönöznek neki. A fugák színét a csempe színéhez kell igazítani, és a megfelelő szélességet kell kiválasztani.
Ebben a cikkben elmondjuk, hogy milyen méretű fugát válasszon a csempéihez, hogy azok ne csak esztétikusan nézzenek ki, hanem tartósak is legyenek!
Ebben a cikkben:
2. Fugák típusai kerámialapokhoz és nem csak - melyik fugát válasszuk?
7. Fugázóanyag talaj és falicsempéhez - keskeny vagy széles?
Mire valók a fugák?
A keskeny fugákkal történő burkolásnak nincs ellenjavallata olyan helyeken, ahol a hőmérséklet stabil, erős napsütés és egyéb hőhatások nélkül. Más a helyzet a deformálható aljzatra készített kerámiaburkolatok, valamint a padlófűtéses, teraszos és egyéb, erős napfénynek és erős hőforrásoknak kitett helyekre fektetett burkolatok esetében.
A hőmérséklet hatására a burkolat deformálódik és tágulni kezd. Az 5 m távolságban egymás mellé helyezett csempék a hőmérséklet hatására akár 5 cm-t is tágulhatnak. A keskeny hornyú burkolólapok esetében repedések keletkezhetnek a lapok szélein vagy az összképen, amelyek leválhatnak az aljzatról. Külső alkalmazásokban, például külső lépcsőknél a fugának szellőztető funkciója is van.
Fugák típusai kerámialapokhoz és nem csak - melyik fugát válasszuk?
A megfelelő fugaanyag kiválasztása befolyásolja a padló állapotát. Ezenkívül a helytelenül kiválasztott fugázóhabarcs hátrányosan befolyásolhatja a helyiség használhatóságát. A habarcsnak 5 alaptípusa van, és ezek tulajdonságai határozzák meg, hogyan válasszon fugaanyagot.
Cement alapú fugázók
Elsősorban kisméretű kerámialapok fugázásához nem deformálható felületeken, beltérben. A cementfuga használható kerámialapok, különösen mozaikok és természetes kő burkolására. Jól alkalmazható fürdőszobák és konyhák padlójára és falaira. Általában legfeljebb 15 mm széles hézagok kitöltésére használják. A cementfuga többféle színben kaphatók. A széles választék lehetővé teszi, hogy a csempék színéhez illeszkedő fugaanyagot válasszon.
Rugalmas cementkötésű fugázó
Korszerűsített összetételének köszönhetően ez a cementkötésű fugázó tartósabb és szélesebb körű felhasználási lehetőségekkel rendelkezik. Kopásálló, gyorsan szilárdul és szárad, ellenáll a foltoknak és a kivirágzásnak, így a gombáknak és a penésznek is. A rugalmas habarcs nem foltosodik, és hosszú ideig megőrzi a színét. Minden típusú csempén használható, pl. klinker, gres vagy mozaik, valamint üveg- és kőelemeken és kerámialapokon. Jól használható falra, padlólapokra és erkélyekre fektetett csempék fugázásához. Ajánlott a fugát 2-20 mm szélességben kitölteni.
Akril fugázó
A paszta víztaszító tulajdonságokkal rendelkezik és ellenáll a penésznek. A beltéri és kültéri fal- és padlólapok közötti hézagok kitöltésére használható. Padlófűtéses speciális felületekhez, gipszkartonokhoz és homlokzatokhoz, valamint kerámia-, üveg- és mozaiklapok fugázásához is. Sikeresen használják kerámiacsempékhez konyhákban, fürdőszobákban és mosókonyhákban. A fugaanyag használata viszonylag alacsony, és 1-10 mm-es fugákhoz használják.
Epoxi fugázó
Az epoxi fugázó epoxigyanta és egy speciális keményítőanyag, néha kvarchomok keveréke. Nagyon sokoldalúan használható. Alkalmas keskeny fugák és vastag fugák fugázására, kerámia- és kőburkolólapok fugázására házon belül és kívül, beleértve a nem porózus kerámialapok fugázását is. Nem szívja magába a vízgőzt és más, maradandó foltokat okozó anyagokat, például zsírt, így normál tisztítószerekkel tisztítható. Az epoxi fugázó a padlóra vagy a konyhapultra fektetett csempék fugázására használhatók. 2 mm széles és szélesebb kötésekhez használják.
Szilikon fugázó
Kész rugalmas, magas hőmérsékletű, penészálló és vízálló keverék. Kerámiacsempékhez használják, és nem csak a konyhában és a fürdőszobában. Alkalmas 5-30 mm széles kötésekhez. Padlófűtéses csempék fugázásához is használható.
Fugázóanyag talaj és falicsempéhez - keskeny vagy széles?
A fugagyártók kétféle szélességben kínálnak fugázót - keskeny fugákhoz 5-7 mm széles fugákhoz legfeljebb 2 cm széles fugákhoz. A legmegfelelőbb fugaszélesség elsősorban két tényezőtől függ: a csempe méretétől és típusától. A leggyakrabban használt habarcsok 3-7 mm szélesek. Bár általában úgy tartják, hogy a lehető legkisebb hézagokat kell hagyni a csempék között a helyiség esztétikájának javítása érdekében, ez nem mindig praktikus.
Bár nincsenek konkrét iránymutatások a megfelelő fugaméretekre vonatkozóan, vannak olyan tippek, amelyek a fugaszélesség megválasztásától való függőséget sugallják, ahol a legkisebb, 1 mm-es fugaszélességet használják például egy 2x2 cm-es mozaik lerakásakor. A 10x10 cm-es lapok esetében 2 mm-es fugákat használnak. A kerámia- vagy kőcseréplapok esetében 3-5 mm széles, közepes fugákat használnak, 20x20-20x30 cm-es méretekkel. A nagyobb méretű, 6-10 mm-es fugákat a 30x30, 40x40 vagy 50x50 cm-es méretű nagyméretű lapokhoz használják.
A megfelelő szélességű keresztek hasznosak az illesztések fektetésénél. A széles fugákat leggyakrabban épületeken kívül használják, mivel nagyobb a fagyállóságuk és a rugalmasságuk. Ezenkívül jól mutatnak a kőburkolólapokkal vagy szabálytalan szélű csempékkel. A széles fugák ideálisak dekoratív fal- vagy padlóburkolatokhoz. A keskeny fugákat leggyakrabban mozaikokhoz használják.
A habarcs kiválasztásakor a legfontosabb ökölszabály, hogy a habarcs tulajdonságait az alkalmazás helyén uralkodó körülményekhez igazítsa.
A fuga színe számít
A burkolat színének, formátumának és típusának kiválasztásakor döntenie kell a megfelelő fugázóanyag és annak színe mellett is. A csemperagasztás színe nagyon fontos. Ez befolyásolja a kerámialapok végső megjelenését. Sötétebb árnyalatú habarcs használatával kiemelhetjük a csempe színét, vagy éppen ellenkezőleg, tompíthatjuk azt. A fugák színben összehangolhatók a csempékkel, és néha célszerű kontrasztos színeket is használni. Kőlapok esetében a kontrasztok nem megfelelőek, és a legjobb, ha egy adott, hozzájuk illő fugázószínt választ.
Attól függően, hogy milyen helyiségbe és milyen típusú csempét választunk, el kell döntenünk, hogy milyen habarcsot válasszunk. A habarcs színválaszték óriási. Ha azt szeretné, hogy a padló zökkenőmentes egészet alkosson, a fugázóhabarcsnak a kerámialapok színéhez hasonló színűnek kell lennie.
A gazdag színekben gazdag színes fugázóhabarcs illik a modern belső terekhez. A csempék arányai, a habarcs kontrasztos színe vagy a kerámialapok érdekes elrendezése és a felhasznált habarcs típusa elsősorban az Ön elképzelésétől függ a végső hatást illetően.
Merítsen ihletet!!!
Milyen fúgázót a fürdőszobába, a konyhába és a teraszra?
Spanyol csempe a belső terekben