Laminált vagy fa panelek - melyiket válasszuk? Összehasonlítás
A padló a ház vagy lakás minden szobájának a "szíve". Felületkezelése elválaszthatatlan eleme az összes belső tér elrendezésének. Különösen vonzó megjelenésűek a fa vagy laminált panelek. Ezen anyagok mindegyikének vannak előnyei és hátrányai, amelyeket alaposan meg kell fontolni, mielőtt a padlóburkolat típusáról döntene. Milyen tulajdonságai vannak a fa- és laminált paneleknek, melyik alkalmasabb egy adott típusú szobához, mint a panelek kiválasztása? A Mercury Market szakemberei válaszolnak ezekre a kérdésekre.
Panel összetétele
A fa és laminált panelek réteges szerkezettel rendelkeznek. A fő különbség közöttük a táblák szerkezeténél használt anyagokban rejlik.
Fa panelek - felépítés
A falemezek három egymásra ragasztott fa rétegből készülnek, egymásra merőlegesen. A felső réteg nemesfából készül, általában 2–4 mm vastag. Hazai fafajtákat használnak,az elemeik előállítására : tölgy, kőris vagy luc és egzotikus országokból származó fákat is. A legfelső réteg felületét gyárilag csiszolják, és több réteg viasz, olaj vagy lakk borítja az UV-sugárzás és a károsodás ellen. A középső réteg körülbelül 8 mm vastag. Alacsonyabb minőségű fából készült lamellákból áll, mint a felső réteg. Az alsó réteg, amelynek vastagsága 1,5-3,5 mm, leggyakrabban lucfenyő furnérból készül. A fa panelek réteges szerkezete lehetővé teszi az anyag természetes "munkáját", amely zsugorodik és megduzzad. Ennek eredményeként nem deformálódnak, nemszáradnak ki és nem repednek fel a farost mentén.
Laminált panelek - szerkezet
A laminált panelek külső rétege vékony laminált. Ez egy nyomtatott dekoratív fotó. A panelek sérülésektől való védelme és a kopásnak, vegyi anyagoknak, a magas hőmérsékletnek és a napfénynek való ellenállás biztosítása érdekében. Felső rétegüket melamingyanta védi és speciális vegyi bevonatokkal borítják. A panel közepe és élei vízálló HDF, MDF vagy faalapú forgácslapokból készülnek. Ennek a rétegnek az a célja, hogy ellenállóvá tegye a paneleket. A panel alsó rétege sima laminált anyagból vagy több papírrétegből készül, melamingyanta réteggel megerősítve, amely megvédi a paneleket a nedvességtől és a deformációtól. A laminált anyagok vastagsága 6-12 mm. A laminált panelek mérete megegyezik a fából készültekkel.
A fa panelek előnyei és hátrányai
A fa panelek egyik előnye ökológiai és természetes jellege. Mesterséges eredetű anyagokat nem tartalmaz. Tulajdonságaiknak köszönhetően antisztatikus padlót hoznak létre, amely megakadályozza az allergének letelepedését. A fa paneleket magas tartósság jellemzi. A fa jelentős ellenállást mutat a töréssel vagy a terheléssel szemben. A padló felületének sérülése vagy jelentős kopása esetén a felső réteg csiszolásával és több réteg lakk, olaj vagy viasz újrafestésével felújítható. A panelek természetes fája meleg és kellemes tapintású. Ez a fajta padló vizuálisan is kellemes érzetet kelt és barátságos légkört teremt. Ez nagyon sokoldalúvá teszi, mivel gyakorlatilag bármilyen belső térben használható, és a legtöbb elrendezési koncepcióhoz alkalmas. A fa, alapanyagú panelek , jó hő- és zajvezetők. Ennek eredményeként csendesek és megfelelően el vannak választva a földtől érkező hidegtől. A fapanel padló másik előnye a fektetés egyszerűsége, amelyhez nincs szükség speciális kézügyességre, vagy speciális eszközökre. Ragasztóval rögzíthető az egyes panelek szélén elhelyezkedő nyelvek és hornyok összekapcsolásával. A fa panelek hátránya a karcolásra való hajlam és a viszonylag magas ár. Emlékezni kell arra is, hogy a fa hajlamos kiszáradni. Ezért biztosítani kell, hogy a belső tér, ahol az anyag padlója van felszerelve, ne legyen túl száraz és túl meleg.
A laminált panelek előnyei és hátrányai
A laminált paneleknek számos előnye van, ennek köszönhetően válnak az egyik legnépszerűbb padlóanyaggá.
Előnyeik: alacsony ár, nagy ütés, kopásállóság, fény és foltok elleni védelem. Érzéketlenek a vegyi anyagokkal és a zsírfoltokkal szemben is. Fontos, hogy a laminált padló paneljei ne hajoljanak meg, ne repedezzenek és ne színeződjenek nedvesség és hőmérséklet hatására. Könnyen tisztán tarthatók, és csak nedves szivaccsal vagy puha kendővel távolítsa el a szennyeződéseket. A hidrofób technológia alkalmazásának köszönhetően a laminált panelek vízállóvá válnak, így nagy páratartalmú belső terekbe, például fürdőszobákba vagy konyhákba telepíthetők. A gyártástechnológiának köszönhetően a laminátokat mind a természetes fát, mind a terrakottát vagy a követ képes utánozni. Ez azt jelenti, hogy sokféle kialakítású és stílusú helyiségekben használhatók. Kétségtelen előnyük az összeszerelés módja is, azonos azzal, amelyben a panel padlólapokat fektetik. A laminált panelek hátránya a magas akusztika, és ezáltal az egyszerű hangátvitel, ennek eredményeként rendkívül hallhatóak a léptek rajtuk. Az anyag, amelyből készültek, mesterséges eredetű, ezért nem természetes és ökológiai. Ennek az anyagnak azonban a legnagyobb hátránya, hogy nem újul meg. Sérülés esetén az egyetlen megoldás az egyes padlóelemek cseréje.
Kiváló minőségű panelek: hogyan lehet felismerni őket?
A kiváló minőségű panelek jellemzői a hajlítással szembeni nagy ellenállás. Javasoljuk, hogy olyan paneleket válasszon, amelyek ellenállnak a minimum 35 N / mm2 nyomásnak. A jó padlólemezeknek ,a lehető nedvességnek és hőmérsékletnek is ellenállónak kell lenniük, hogy ne csavarodjanak és ne térjenek el egymástól, és ne hozzanak létre csúnya réseket a padlóban. Az ilyen panelek jellemzője az a nagy vastagság is, amely megvédi őket a hajlítás következtében bekövetkező sérülésektől. Jelentős vastagságuk fa panelek esetén lehetővé teszi többszörös csiszolásukat és ezáltal a felületük helyreállítását. Ez pozitív hatással van a padló tartósságára. A minőségi padlópaneleknek ellenállóaknak kell lenniük a foltokkal, a vegyszerekkel és a napfénnyel szemben is. Szükségük van a megfelelő kopásosztályra is. Néhány változat sikeresen működik padlófűtéssel. A kiváló minőségű paneleket változatos színek és felületi szerkezet is jellemzi, amelyek lehetővé teszik a használatukat különböző stílusú belső terekben. A minőségi panelek egyetlen hátránya a magasabb ár - különösen tölgy, kőris vagy jojobafa használatakor.
Milyen panelek - fa vagy laminált?
A fa panelek és deszkák a leggyakoribb választás, ha egy lakásban vagy házban padlóburkolatot kell készíteni. Mindkét típusnak számos előnye van - könnyen tisztítható, könnyen összeszerelhető és kopásálló. Néhány panel padlófűtéshez is alkalmas. A megfelelő padlótípus kiválasztásával megváltoztathatja szobáinak kinézetét. Érdemes azonban odafigyelni az egész szoba elrendezésére. Mind a különböző típusú fa, mind a laminált fa panelek nagyon esztétikusak lehetnek. A sok mintának és színnek köszönhetően sikeresen megtalál egy olyan modellt, amely tökéletesen illeszkedik a gyermekszobákba, hálószobákba, konyhákba vagy nappalikba és minden más szobába. A megfelelően befejezett padló nemcsak évekig szolgál, hanem tökéletesen hangsúlyozza a belső tér jellegét is. Kedves felhasználó, ha nem biztos abban, hogyan válasszon padlót, vegye figyelembe a Merkury Market széles választékát, és vegye fel velünk a kapcsolatot - örömmel adunk tanácsot a választáshoz.