Keretes medence - hogyan lehet kibontani és kibélelni?
Minden kertgazda, akinek elegendő helye van, fontolja meg saját kerti medencével való felszerelését. Számos előnye van: lehetővé teszi a test lehűlését forró időben és nagyon pozitív hatással van az emberi egészségre. Az úszás erősíti az egész test izmait, pozitív hatással van a légzőrendszerre és segít fenntartani a karcsú vonalat. A privát medence összehasonlíthatatlanul magasabb szintű magánszférát biztosít az ilyen jellegű, nyilvános helyekhez képest. Sokkal higiénikusabb az alacsonyabb számú ember miatt is. A gyártók különböző típusú medencéket kínálnak: rögzített medencék, felfújható medencék, tágulási medencék és keretes medencék. A vázas medencék nagyon népszerűek, a választást segítő pontok a vonzó ár, stabil felépítés és könnyű telepítés segíti. Hogyan rendezzük el a vásárolt medencét a kertben és hogyan telepítsünk vonzó palástot köré? Szakértőink szaktanácsokat nyújtanak ezen a területen.
Mi az a keret medence?
Az ilyen típusú medence felépítése vázon, azaz egymással összekapcsolt, nagy terhelésnek ellenálló fémcsövek rendszerén alapul. Feladata a medence falainak stabilizálása és a szerkezet megfelelő alakjának megadása. A burkolat általában három réteg vastag vinilből készül. Az ilyen medencék alakja változatos. A legnagyobbak legfeljebb 10 m hosszúak. A kerti keretes medencék nagyon stabilak, ezért nincs felborulási veszélye. Telepíthetők önálló szerkezetként vagy beépíthetők a földbe.
Hely kiválasztása a medencéhez
Először ki kell választania a medence helyét. Megfelelő méretűnek kell lennie, hogy ne csak a medence konstrukciójához igazítsuk, hanem elegendő helyet biztosítsunk körülötte az emberek szabad és biztonságos mozgásához. A medence ne legyen áramforrások közelében. Kerülni kell a fák közelébe kerülést is, mivel azok ágai megnehezítik a medence használatát, a lehulló levelek, botok vagy pollenek pedig gyorsan és tartósan szennyezik a vizet. Azt is szem előtt kell tartani, hogy ha az úszómedence területe meghaladja az 50 m2-t, akkor szükséges az építési engedély megszerzése. Erre a célra el kell készíteni a medence műszaki tervét. A projektet és a pályázatot ezután be kell nyújtani a helyi önkormányzatnak vagy a városi tanácsnak.
A süllyesztett medence előnyei
Ez a koncepció számos előnnyel jár: a medence nagyon stabil,külső felülete pedig jobban védett a sérülésektől. Ez a használatot is kényelmesebbé teszi. A medencébe való belépés a szerkezet földszint feletti magasságának csökkenése miatt könnyebb. A medence kiegészítők, például korlátok vagy trambulinok telepítése szintén sokkal könnyebb. Egy ilyen medence lehetővé teszi lakrészek építését is körülötte, ami nagyon pozitív hatással lesz a megjelenésére. Ezenkívül a kertben lévő medencék felszerelhetők pezsgőfürdő rendszerrel, ami növeli használatának élvezetét. A földbe süllyesztett uszoda hátránya, hogy nem lehet elrakni télre, ezért speciális ponyvával vagy takaróval kell lefedni.
Építés: a medence süllyesztése
Ásson lyukat a medencéhez.
Fontos, hogy a medence helye ne legyen homokos vagy laza talajú. A betonlap és a medence vízzel megtöltve nagyon nehéz, akár több száz kilogrammos szerkezetet alkot. A nem megfelelő alapozás, amely nem biztosítja a teljes medence szerkezetének megfelelő merevségét, veszélyeztetheti annak stabilitását, és akár az egész medence lecsúszását a földbe. A medence hely nyílásának megfelelő méretűnek kell lennie, hogy illeszkedjen a medence teljes keretéhez és a vízszivattyúhoz.
Falvédelem - a medence furatának stabilizálása
Magának a lyuknak szilárdan meg kell keményednie. E tekintetben különféle megoldások vannak. A medence kerete födémre helyezett betontömbökre szerelhető, amelyeket előzőleg megfelelően impregnált fával vagy rétegelt lemezzel fognak bélelni. Az építkezés során a nyílást betonnal is meg lehet erősíteni. A teljes szerkezetet, beleértve a fából készült köpenyt is, betonnal kell kiönteni vagy betontömbökből kell készíteni.
Hogyan kell gondozni az alapot?
A talajban kiásott lyuk alsó felületét és magát a talajt is előre gondosan el kell egyenlíteni. A medence egyenetlenségekre helyezése, egyenetlen vízzel való feltöltéséhez és ennek következtében a szerkezet túlzott megterheléséhez vezethet csak bizonyos pontokon, ami a keret gyorsabb kopását eredményezi. Ezután a beton kiöntése után további hőszigetelés létrehozása érdekében az egészet XPS táblákkal kell kibélelni.
A medence összerakása és vízzel való feltöltése
Egy ilyen medencében, folytathatja a keretmedence építésének fejlesztését. Csontváza kétféle csőből áll. A vastagabbakat vízszintes hüvelybe helyezzük, míg a vékonyabbakat a függőleges hüvelyekbe. Az egészet T alakú csatlakozókkal szerelik össze. A munka befejezése után vizet önthet a medencébe. A medence feltöltése előtt ellenőrizze, hogy a víz leeresztéséért felelős szivattyút nem indították-e be. Amikor a folyadék szintje eléri a 2-3 centiméteres magasságot, ki kell igazítani az alján kialakult ráncokat. Teljesen egyenletesen kell feküdnie. Ez a művelet,később nem lesz lehetséges, mert a túl sok víz nem teszi lehetővé. A medencét kb. 10 cm-rel a medence széle alatt kell feltölteni vízzel.
Keret a medence beépítéséhez
A medence felszereléséhez megfelelően összeállított keret megkönnyíti annak használatát és vizuálisan is vonzó elem. Olyan konstrukciót kell létrehozni, amely biztosítja a medence teljes kényelmét a helyszínen. A legjobb megoldás a már meglévő terasz meghosszabbítása a ház mellett, hogy a medence bejárata természetes velejárója legyen. A keretnek a medence teljes területén kell lennie, és fából készült gerendákból kell készülnie, amelyek keresztmetszete körülbelül 70x30mm. Az így előállított keretet edzett alapra kell fektetni. Az erre a célra használható anyag ,lehet beton tömb. A váznak legalább 1,5 m-enként támaszkodnia kell. Minél nagyobb a szám, annál stabilabb és tartósabb az egész szerkezet. Ezután fa deszkákat kell rögzíteni a kerethez, hogy azok lefedjék a teljes keretszerkezetet és egyenletes felületet hozzanak létre. A fedélbe feltétlenül helyezzen be egy ajtót, amely hozzáférést biztosít a medence szolgáltatásait nyújtó telepítéshez, különösen a szivattyúhoz és a szűrőhöz.
Medence szivattyú
A medence szűrőszivattyúja a medencerendszer egyik fő és nélkülözhetetlen eleme. Tartósnak és ellenállónak kell lennie a vegyszerek a magas hőmérséklet és a korrózióval szemben. A szivattyú működése azon alapul, hogy a vizet szívja a medencéből és a szűrőbe nyomja, amely megtisztítja. A vizet ezután visszaszivattyúzzák a medencébe.
Deszkák impregnálása
A vázas medence burkolatának megfelelő impregnálása nagyon fontos szerepet játszik, mivel nemcsak az időjárási viszonyokkal szembeni teljes ellenállását kell biztosítania, hanem a medencéből kijövő víz folyamatos kifröccsenése ellen is. A legjobb dolog az úgynevezett olajviaszok használata. Az olaj- és viaszalapú szerek előnye, hogy impregnálóréteget képeznek, amely mélyen behatol a fa szerkezetébe. Pórusai nyitottak és aktívan lélegzik. Ennek eredményeként a velük borított deszka felülete, teljesen ellenáll a mechanikai kopásnak, a kémiai károsodásoknak és vízálló tulajdonságokkal rendelkezik. Ezenkívül az olajviaszok csúszásgátló tulajdonságokkal is rendelkeznek és elmélyítik a deszka színét.
Összegzés
Az így készült, földbe süllyesztett vázmedence ,hosszú évekig biztosítja a biztonságos és hatékony használatot. A megfelelő burkolat felépítésének köszönhetően, használata egyszerű és megfelelő kényelmet biztosít. A felépítésének minőségi olajjal és viasszal történő ellátásának köszönhetően, nagyon tartós és sérülésekkel szemben ellenálló lesz. Maga a medence nagyon hatékony eleme lehet a kert elrendezésnek. Hogyan kell kibélelni egy keretes medencét, amely nagyon hatékonyan megkoronázhatja a kerti teraszt? Reméljük, hogy tippjeinkkel nem lesz nehéz.