Hogyan tornázzunk trambulinon?

08.03.2022

Egyesek szerint a trambulinon való ugrálás csak gyerekeknek van fenntartva. Ez igazán téves felfogás! Ez egy nagyszerű szórakoztató és érdekes tevékenységi forma felnőttek számára is. A trambulinon végzett gyakorlatok gyors, egyszerű és élvezetes módja néhány vagy akár több tíz kilogramm leadásának. A trambulinon végzett mozgás serkenti a keringést és felgyorsítja az anyagcserét, ezzel segítve a szervezet általános állapotának javítását és megszabadulni a felesleges kilóktól.

Ebben a cikkben:
1. A trambulinon végzett gyakorlatok előnyei
2. Trambulinok a rehabilitáció során
3. Hogyan gyakoroljunk, hogyan ugráljunk trambulinon,ha fogyni szeretnénk?
4. Trambulin gyakorlatok sorozata



A trambulinon végzett edzés, azaz a fitnesz ugrás hatékony és kellemes módja a felesleges kilók leadásának. Ez egy olyan tevékenységtípus, amelynek népszerűsége folyamatosan növekszik, annál is inkább, mert a kerti trambulinok, például a kertépítészet vagy a kerti bútorok sok háztartásban a kertek szerves részévé váltak. Vannak olyan sportklubok is, amelyek trambulinos edzésre szakosodtak és ezt kínálják. Otthoni trambulinunk használata előtt mindig érdemes ellenőrizni, felmérni annak műszaki állapotát. Nagyon fontos a membrán és a védőháló állapotának folyamatos ellenőrzése, különösen, ha  kisgyermekek is használják. Több évszakos használat után gondoskodjunk a trambulinok új kiegészítőiről, alkatrészeiről, hogy a trambulinon való ugrálás különösen biztonságos legyen.

 


A trambulinos gyakorlatok előnyei

A trambulinon való edzés kifejezetten fogyókúra számára ajánlott tevékenység – 10 perc trambulinon való ugrás 30 perc futással egyenlő, és óránként akár 1000 kcal-t is elégethetünk! Emellett a trambulinon történő ugrálás formálja a testet (főleg a lábakat), erősíti a fenéket, erősíti a hasizmokat, növeli a test hatékonyságát és egyben javítja a mozgáskoordinációt. A trambulinon való edzés remek szabadidő eltöltése az egész családnak, maguk a trambulinok pedig tökéletes kerti játékok gyerekeknek és felnőtteknek.

 


Trambulinok a rehabilitáció során

A trambulinokon való ugrálás bizonyos esetekben szerepel a javallatok listáján a medencefenékizom-rehabilitáció során. Az ilyen típusú osztályokat gyermek-, neurológiai, sport- és időskori rehabilitációban is használják. A trambulinon való ugrás pillanatában ezek az izmok összehúzódnak, megerősítik és a megfelelő helyzetben tartják az összes szervet. A gyakorlatot érdemes egy percnyi állandó és közepes intenzitású ugrásokkal kezdeni, a megfelelő légzéstempót és a medencefenék izomzatának „nyújtás-lazítás” fázisát megtartva. A megfelelő edzés a vibrációs hatást is aktiválja, ami pozitívan hat a test mélyizmaira. E hatás eléréséhez maximum 10 percet kell edzeni a trambulinon. A trambulinon végzett gyakorlatok  veszélyesek is lehetnek, annak ellenére, hogy az egészségügyi előnyök listájan szerepel. Az egy órán át tartó órák vagy edzések változó intenzitású ugrásokkal – megakadályozva a légzés egyensúlyát és az izomfeszülést – veszélyesek lehetnek a medencefenéki izomproblémákkal küzdők számára. Mint sok ilyen dinamikus tudományágban, itt is ellenjavallatok a következők: terhesség, diszkopátia, alsó végtagi ízületi betegségek, légúti és keringési betegségek, csontritkulás, endoprotézis, egyensúlyhiány, friss sérülések, túlsúly, általános rossz közérzet.

Hogyan kell edzeni, hogyan kell trambulinra ugrálni,ha fogyni akarunk?


Gyakorlat a trambulinon. A fitnesz ugrás hatékony és szórakoztató módja a testforma javításának a fittség megőrzésének és a plusz kilók elégetésének. A trambulinon végzett gyakorlatok hatása messze meghaladja az otthoni szőnyegen végzett hagyományos gyakorlatokkal elért hatásokat. Íme néhány példa a teljes test gyakorlatára. Gyártásukhoz elegendő egy normál gyermek trambulin vagy egy nagy kerti trambulin. Válasszon néhány gyakorlatot, ugorjon a trambulinra és tegye változatossá fitneszprogramját. Edzés előtt feltétlenül melegítsen be, hogy csökkentse a sérülésveszélyt. Ez lehet néhány perces helyben futás, guggolás, hajlítás, kéz- és fejkörzés. A bemelegítést érdemes nyújtó gyakorlatokkal kiegészíteni, melyek elsősorban a lábak izomzatának nyújtására irányulnak: comb és vádli, majd a has, a mellkas, a hát és a karok. Ne felejtsük el felmelegíteni az ízületeket - a bokát és a csuklót.

 

 

Trambulin gyakorlatok

1. Tedd össze a lábaidat, nyújtsd ki a karjaidat magad előtt – ugorj  helyben 3 percig.
2. Ugrálj egyhelyben, emeld fel a térdedet a lehető legmagasabbra.
3. Ugrálj egyhelyben néhány percig és érintsd meg a fenekedet a sarkaddal.
4. Lövés – A trambulinon végzett hagyományos lövés kiváló kardioedzés. Gyakoroljon 2-3 percig.
5. Nyújtsd ki a karjaidat magad előtt. Pattanj le a trambulinról és csavard meg a törzsedet, hogy érezd, hogy működnek a hasizmaid. A testnek deréktól felfelé mozdulatlannak kell lennie, csak a csípőt fordítsa el. Gyakoroljon 3 percig.
6. Guggolás. A trambulinról való leugrás után azonnal végezzen guggolást. Próbáld meg magad előtt tartani a kezed. Ismételje meg 2 percig.
7. Ugrás a fenékre való landolással és még egy felpattanással. A lábad helyett a fenekedre érkezz le a trambulinról álló helyzetbe, majd engedd le ismét a fenekedre. Ismételje meg 3-4 percig.
8. Négykézláb ugrás. Térdelj le, helyezd az egész kezed a trambulinra magad előtt és pattanj le a szőnyegről, hogy kiegyenesedjen a karod és a lábad. A felemelkedés után térjen vissza az előző pozícióba. A gyakorlatot megnehezítheti, ha ugrás közben összecsapja a kezét. Gyakoroljon 3-4 percet.
9. A térd kihúzása. Miután felugrott a levegőbe, hajlítsa be a lábát és húzza a térdét a lehető legközelebb az állához. Gyakoroljon 3 percig.
10. Könyök a térdre - minden ugrásnál próbálja megérinteni a könyököt az ellenkező térddel;
11. Szabadugrások. Ez a legegyszerűbb gyakorlat, kezdőknek is ajánlott. 2-3 percenként növelje a tempót körülbelül egy percre.

 

Az ugráló fitnesznek megvannak a maga kétségtelen előnyei és hátrányai, elsősorban a tudatlanságból vagy az adott személy számára nem megfelelő gyakorlatból. Mint minden fokozott fizikai aktivitás esetén, aktuális egészségi állapotunkat is érdemes orvossal konzultálni. Ezután már csak rajtunk múlik, hogy trambulin gyakorlatok bevezetésével változatossá tesszük-e kerti pihenésünket, vagy a népszerű és speciális trambulinparkokban végzünk szakmai képzést.


Merítsen ihletet!!

Hogyan gondozzunk egy fa szerszámosházat?
Mi az a kompozit? Hol lehet használni?
Hogyan kell helyreállítani egy kerti házat - Hogyan kell lefesteni egy faházat a kertben?

 

vissza