Hogyan rendezzünk be egy 20m2-es étkezővel rendelkező nappalit? Ne feledje az 5 szabályt

29.12.2021

A nappali és az étkező kombinálása manapság nagyon népszerű megoldás - nemcsak helytakarékos, hanem vizuálisan is bővíthető ezzel a berendezés móddal a tér. Míg a nagy lakások esetében az elrendezés inkább nem jelent problémát, és sok teret ad a kifejezésnek, addig a kis lakások esetében ez kihívást jelenthet. Próbáld ki, hogyan rendezzünk be stílusosan és praktikusan egy modern nappalit étkezővel, ha csak 20 m2 áll rendelkezésünkre!


Ebben a cikkben:

1. Nappali étkezővel egy kis lakásban

2. Az étkező nem csak étkezésre szolgál

3. Nappali étkezővel a minimalizmus jegyében

4. Belső világítás

5. Két zóna - egy stílus

6. Nappali étkezővel - színes manőverezés

7. Milyen színeket érdemes használni egy modern nappaliban?

8. Nappali projekt, új lakás projekt



 

Nappali étkezővel egy kis lakásban

 

Nappali étkezővel egy kis lakásban

Egy kis nappali étkezővel való berendezése jó átgondoltságot, elkötelezettséget és egy kis fantáziát igényel. Kis lakásokban az étkező gyakran összekötő kapocs a nappali és a nyitott konyha között. Ez egy nagyon esztétikus megoldás, ahol az étkező egyrészt összeköti, másrészt finoman elválasztja a két használati teret.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az étkező- és konyhaasztalnak feltétlenül a két zóna közötti központi térben kell elhelyezkednie. Egy kis helyiségben ez nem mindig lehetséges. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ne féljünk megmutatni az étkezőbútorokat - a szoba sarkába tolva nemcsak nem lesz praktikus, hanem nem fogja elhozni azt a bájt, amelyet nem lehet megtagadni a modern bútoroktól az étkezőben.

 

Az étkező nem csak étkezésre szolgál

Elmúltak azok az idők, amikor a különálló, nagy étkezőszobákat csak étkezésre használták. Egy ilyen térnek a háztartás minden tagját ki kell szolgálnia - mindenkinek meg kell találnia a saját helyét az asztalnál, anélkül, hogy a székeket arrébb kellene tolni, vagy az asztal és a konyhaszekrények vagy más bútorok közé kellene szorulnia. Az étkező a legkülönfélébb tevékenységek terévé válhat - nemcsak az étkezés, hanem például társasjátékok, közös beszélgetések, a gyerekeknek szóló, nagyobb kihívást jelentő órák vagy művészeti alkotások készítése is. Ez biztosan kényelmesebb hely, mint mondjuk a dohányzóasztalok és az asztalok a nappaliban! Az étkezőasztal egy otthoni irodának is remek hely, ha a lakásban nincs elég hely egy külön helyiség vagy akár egy másik íróasztal számára elkülönített részleg kialakítására.

 

Nappali étkezővel a minimalizmus jegyében

 

Nappali étkezővel a minimalizmus jegyében

A konyhába szánt nagy, merész asztalok és székek nagyon vonzóak lehetnek, de nem alkalmasak egy kis nappali-étkezőbe. Sok helyet foglalnak el, és vizuálisan túlterhelik azt. Sokkal jobb megoldás lenne egy kis kanapéasztal. Tökéletesen betölti funkcióját - a háztartás tagjai számára helyet biztosít az étkezéshez, a munkához és az együtt töltött időhöz. Másrészt gyorsan fel lehet majd állítani, amikor vendégek látogatnak el hozzánk. A boltokban és szupermarketekben kaphatók olyan modern, előremutató megoldások, amelyek kompakt asztalokból egészen nagy bútorokat alkotnak!

A bútorstílus kiválasztásakor a legjobb, ha a minimalizmusra összpontosít - mind az étkezőben, mind a nappaliban. Egyszerű asztalok felesleges díszek nélkül, inkább kis székek - mindez a nappali-étkező belsejében jól néz ki, és nem lesz túltelített a helység. Hasonló elvet kell követni a nappali és a konyha belső terének kialakításakor is. Nagyméretű nappali bútorok, nagy fotelek és kanapék a nappaliba, kanapéágyak - mindezek még kisebbé teszik az amúgy is kicsi nappali-étkezőnket. Ehelyett koncentráljunk a kompakt megoldásokra - álljunk meg annál, amire háztartásunk tagjainak valóban szüksége van!

 

Belső világítás

Még ha a nappali/étkező kicsi is, nem elég egyetlen központi fényforrásba beruházni. Egy ilyen belső térben két lámpára van szükség - az egyik az étkezőasztal fölött lóg, a másik pedig a nappali belsejét világítja meg. Még ha ablak közelében van is, egyetlen fényforrás nem lesz elegendő - különösen, ha az asztal nemcsak az étkezés, hanem az családi együttlét helyszíne is.

 

Két zóna - egy stílus

 

Két zóna - egy stílus

A következő lépés a nappali/étkezőnk elrendezési stílusa. Manapság a lakástulajdonosok szívesen választják a divatos városi dzsungel dekorációt. Palackzöld, virágos motívumok, fa és természetes anyagok, valamint sok valódi virág cserepekben - ez az összeállítás tökéletesen illik a kis belső terekbe. Egy kis nappali étkezővel szintén jól mutat a skandináv stílusban. A mindenütt jelenlévő fehér, az egyszerűség és a minimalizmus, valamint a természetes fa és a kevés dekoráció - mindez lehetővé teszi, hogy egy kis nappalit egy étkezővel egyidejűleg stílusosan és praktikusan rendezzen be. Egy ilyen elrendezés vizuálisan megnöveli a szobát, és tágasabbá teszi azt.

Valójában egy nappali-étkező bármilyen stílusban berendezhető - modern, környezetbarát, glamour, loft vagy hagyományos. A kis méret nem akadálya a berendezésnek. A lényeg az, hogy a nappali és az egész tér egy stílusban legyen berendezve. Még ha két vagy három zónára vannak is osztva, esztétikailag egy egészet kell alkotniuk. Az egységességnek nemcsak a konyhabútorokra és az étkezőasztalokra kell kiterjednie, hanem a belső tér többi részére is - a nappali többi részére és még a TV-szekrényekre is. Még ha nem is választ egy adott stílust a nappali-étkező számára, biztosítsa az egységes elrendezést. A legjobb, ha egy domináns színt és témát választunk az egész belső térre, zónákra osztva. Érdemes előre elkészíteni a projektet - nem kell, hogy profi legyen. Fontos, hogy segítsen nekünk követni azt az irányt, amit a nappali és az étkező elrendezése mellett döntöttünk. Még ha a nappali és az étkező, illetve az étkező és a konyha közötti határvonal a belső térben szilárd is, az elrendezés szempontjából homályosnak kell lennie.

 

Nappali étkezővel - színes manőverezés

Mint már említettük, a legjobb, ha a nappalit az étkezővel és esetleg a konyhával egy színárnyalatban rendezzük be. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a konyhabútor-készleteknek és az összes többi berendezési tárgynak - étkező- és konyhaasztalok, sarokkanapék a nappaliban stb. - tökéletesen illeszkedniük kell egymáshoz. Érdekes ötlet, ha a nappalit a domináns színtől kissé eltérő árnyalatban rendezzük be. Például a szabadidős terület lehet valamivel világosabb, mint az étkező, vagy fordítva. Természetesen nem lehet túlzásba vinni az árnyalatok számát egy elrendezésben. Különösen akkor, ha élénk színeket választottunk, például zöld árnyalatokat.

 

Milyen színeket érdemes használni egy modern nappaliban?

 

Milyen színeket érdemes használni egy modern nappaliban?

A halhatatlan fehér és szürke mellett érdemes a falak és a bútorok színeire, valamint a legtrendibb színekben pompázó kiegészítőkre összpontosítani. A 2020-as év színének a Graham & Brown a fent említett palackzöldet hirdette meg. A gyártó azzal a benyomással indokolta döntését, hogy a kültéri zöldet a lakásba hozza - ez a modern ember számára nagyon szükséges manőver. Többek között a következő színeket érdemes használni: mentaszürke púderrózsaszín rózsaszín zöld bézs földvörös tinta sárga-narancs Természetesen számtalan lehetőség van a tér elrendezésére. A legjobb, ha egy modern nappalit étkezővel együtt olyan színekben rendezünk be, amelyek a legjobban állnak nekünk. Egyszerűen egy ilyen otthonban érezzük magunkat a legjobban!

 

Nappali projekt, új lakás projekt

Jelenleg a leggyakoribb lakások egy lakótömbben 40-60 m2-esek. Egy ilyen kis tér kialakításakor nemcsak a bútorok kialakítását, hanem a falakon lévő színeket és mintákat is érdemes figyelembe venni. Érdekes ötlet az étkező és a nappali elválasztása, például egy kővel a falon. A megfelelő textúrájú kerámiacsempe vagy természetes kő a falon megteszi a hatását. A konyhában is érdemes dekoratív díszléceket vagy üveglapokat használni. De légy óvatos! Ha a falak befejezése elválasztja a nappalit az étkezőtől, hagyja sima padlóburkolatot. A helyiséget ily módon két részre - konyha-étkező és nappali vagy konyha és étkező-nappali - lehet osztani. De nem mindhárom! Nagy lakásokban ez a megoldás működhet, de kis helyen az optikai nappali kisebb lesz, és a rendetlenség benyomását kelti. A nappali területét szintén szőnyeggel lehet megkülönböztetni. Ez azonban nem egy hagyományos szőnyeg, amelyet a teljes nappali területére fektetnek. Inkább koncentráljon egy elegáns szőnyegre és a hozzá illő bútorokra és kiegészítőkre.

Mindenféle fülke további elrendezési lehetőségeket biztosít számunkra. A legjobb, ha vannak bennük ablakok, bár ezek nélkül is jól be lehet rendezni a teret. A fülke nagyszerű terep egy kis étkező elrendezéséhez. Természetesen nem lehet túl kicsi - a helyiségnek lehetővé kell tennie, hogy a háztartás minden tagja szabadon használhassa. Nincs szükség nagy terekre ahhoz, hogy vonzó elrendezéseket hozzon létre. A divatos és érdekes ötletek kis nappali és étkezőszobákhoz is felhasználhatók. Hasonlóképpen, a modern konyhákhoz sem kell sok minden ahhoz, hogy eredeti belsőépítészeti kialakítást kapjanak. Konyhai munkalapok, készülékek, konyhai frontok - mindezek tökéletesen illeszkedhetnek a nappali bútoraihoz. Egy így berendezett nappali étkezővel és konyhával még kis lakásokban is jól mutat!

 


 

Inspirálódjon!

Nappali bútor Trass Nappali bútor Finezja Csokoládé Nappali bútor Kora Craft III Nappali bútor Royal
Nappali bútor Trass Nappali bútor Finezja Csokoládé Nappali bútor Kora Craft III Nappali bútor Royal

 

vissza