Hogyan rendezzük el az ajtó melletti csempéket, hogy esztétikusan nézzenek ki? Tippek és trükkök
A burkolatok a fürdőszobák és konyhák felületkezelésének leggyakrabban választott eleme. Nincs benne semmi különös, a csempék nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is. Habár bonyolultnak tűnhet azok elrendezése olyan problémás helyeken, mint a sarkak és a falak, ez nem biztos, hogy így van. Javasoljuk, hogy a burkolólapokat megfelelően rendezzék el az összetett területeken, hogy esztétikusan és szakszerűen nézzenek ki. Mire érdemes emlékezni csempék fektetésekor? - Tekintse meg legjobb gyakorlatainkat.
Hogyan lehet nehéz helyeken csempéket rakni?
Az úgynevezett "összetett helyek" közé tartoznak a törések, a szögek, a fülkék, a kárpitok vagy az ajtókeretek. A hibák elkerülése és az esztétikai hatás elérése érdekében a végső elrendezésben körülbelül 5 szabályra kell odafigyelni: a falak és oszlopok kanyarulatában lévő csempéket úgy kell elrendezni, hogy az egész csempe a külső sarkakon legyen, és a vágottak - a belsőn; bármilyen alakú lyukat vágva a csempébe, nagyon ügyeljen arra, hogy ne sértse feleslegesen az anyagot; ha a burkolólapok és a padlólapok azonos méretekkel rendelkeznek, kötéseiknek ugyanazon a helyen kell érintkezniük. Ha különböző dimenziók vannak, nem szabad egymásal futniuk a fugának; ajtókeretek vagy kádborítása esetében jobb, ha az egész csempét a megfelelő formára és méretre vágjuk, ha ezeket a területeket keskeny, csíkokkal szegélyezzük; a csempék jobban mutatnak a fürdőszoba szimmetrikusan vágott falain, ezért szimmetrikusan kell őket elhelyezni a felület közepéhez képest, hogy az éllapok szélessége legalább az egész szélességének a fele legyen.
A csempék elrendezésének meghatározása
Mielőtt belekezdenénk a munkába, érdemes elkészíteni egy előzetes tervet és megmérni azt a felületet, amelyre a csempe kerül. Ebben az első lépésben felmérik a szükséges anyagmennyiséget, figyelembe véve a kötelező tartalékot. Amikor a projekt befejeződött, és a burkolólapokat megvásárolta, érdemes "szárazon" szétrakni és újra ellenőrizni, hogy a tervezett elrendezés megfelelő lesz-e. Az elrendezés megtervezésének jó módja az, ha a csempéket egy adott felületre fektetjük, és ellenőrizzük, hogy a tervezett illesztési rendszer megfelelő-e, van-e elegendő anyag és hogyan néz ki az illesztések szélessége. Amikor a csempéket a falra fekteti, kezdje alulról a második sorral. Az első lapot "tesztként" kell lefektetni a fúga szélessége miatt. Csempézési módszerek - és tartaléktervezés: A csempék fektetésének három alapvető módja van: egyszerű, váltakozó, átlós (keret) Az egyszerű rendszerhez a legkisebb anyagmennyiséget használjuk - ebben az esetben a készlet körülbelül 5% -ára van szükség. Elosztott elrendezés esetén a további burkolatok körülbelül 10% -át, átlós kapcsolat esetén pedig további 15% -ot kell biztosítani. A terület kiszámításakor hozzá kell adni körülbelül 3% -ot, mert ez általában a fugák nagysága. A távtartókat a kerámia lapoktól való azonos távolság fenntartására használják. Megfelelő anyagmennyiség megvásárlásához érdemes megrajzolni a csempemintát bemutató tervet. Ez a lépés segít kiszámítani azon anyagok mennyiségét is, például: fugát, ragasztót vagy simítót. A ragasztónak vagy a ragasztóhabarcsnak meg kell egyeznie az alapozó vagy a burkolat típusával - például vastagabb habarcsokat használnak régi vagy vastagabb aljzatokon. Teraszlapok fektetésekor válasszon fagyálló aljzatot. A csempék fektetése az ajtóval szemben lévő saroktól kezdődik. Az első lefektetendő csempesor egész csempékből áll, az utolsó sornak pedig az ajtóval egy síkban kell végződnie. Ez különösen esztétikai fontosságú, ha fa vagy chevron csempéket akarnak elhelyezni.
Az aljzat előkészítése Kerámia burkolólapok fektetésekor az aljzatot megfelelően elő kell készíteni. Ebből a célból a padlót meg kell tisztítani a zsíros foltoktól, és alaposan át kell portalanítani. Ha már meglévő aljzatra fektet burkolólapokat, egyszerűen zsírtalanítsa és portalanítsa őket, és csiszolja át a régi csempéket csiszolópapírral (durvaszemcsés). Ha a padló egyenetlen, akkor szükség van egy szintező habarcs alkalmazására. Csak akkor kezdheti el a burkolást, ha a felület alaposan megszáradt. Egyre népszerűbb a régi felületek vízálló gipszkarton, gipszrostlemez vagy OSB ragasztásával és rögzítésével. A magas páratartalomnak kitett helyiségekben (pl. Fürdőszobák) ajánlott az aljzat többlépcsős előkészítése: alapozás, szigetelés, tömítő bevonat és rugalmas tömítő szalag felvitele. A csempéket a ragasztóhabarcsra helyezzük A ragasztóhabarcs felvihető az előkészített megszáradt hordozóra. Szüksége lesz a kiválasztott habarcshoz megfelelő tömítőanyagra. A ragasztóhabarcsot kb. 1 m2 padlófelületre viszik fel. 2 párhuzamos csempesor elrendezése után a legjobb, ha 1 merőlegest rendez. Ez a lépés lehetővé teszi a burkolólapok helyben tartását, és megakadályozza, hogy elmozduljanak vagy megcsússzanak a ragasztón. Ehhez a művelethez két eszközre lesz szükség: egy vízmértékre (az egyenletesség ellenőrzésére) és egy gumikalapácsra (a csempék magasságának beállítására). Csemperagasztás az aljzathoz- Fontos, hogy a kiválasztott padlótípushoz a hozzátartozó ragasztókat, illesztési vegyületeket és kiegészítőket használjon a fokozott tapadású kerámia burkolólapok fektetéséhez. A ragasztót gitt spatulával vigyük fel, és utána a kereszteket eltávolítjuk , mielőtt teljesen megszáradna. Miután a ragasztó megszáradt, lehetetlen vagy nagyon nehéz eltávolítani. Mielőtt a terrakottát egy régi aljzatra helyeznénk, érdemes ellenőrizni, hogy stabil-e. Kopogáskor nem szabad üreges hangot adnia. Ha azonban a padló egyes részei elmozdulnak vagy szétválnak, azokat el kell távolítani. Az egyes padlólapokat ki kell választani, és a helyet fel kell tölteni cementhabarccsal és adalékanyaggal. Szárítás után a felületet érdesíteni kell - például csiszolópapírral vagy csiszolóval.
Fugázás Körülbelül 12 órával a távtartókereszt eltávolítása és a burkolólap fektetése után megkezdheti a csempék közötti kötések habarccsal történő kitöltését. Legelőnyösebb, ha a fugát gumispatulával kell felhordani, mivel az alaposan lefedi az összes rést. A lengyel és a spanyol lapokat ugyanúgy kezelik. A tágulási hézag injektálását nem szabad nagy helyiségekben használni. Konyhákhoz és fürdőszobákhoz érdemes olyan habarcsot választani, amely véd a penész és a gomba ellen. Problémás helyeken, például nedvességnek kitett helyiségek sarkaiban és sarkaiban, ajánlott a felületet egészségügyi szilikonnal befejezni, amely széles színválasztékban kapható (ami megkönnyíti a használt kötés illesztését). A penészálló kötést nemcsak a padlóra, hanem a falakra is használhatják. Az, hogy mennyi fugaanyagot használnak, az a csempe típusától és közöttük lévő távolságtól függ. Minden gyártó feltünteti a termék csomagolásán a keverék felhasználásának pontos táblázatát /adagolását/.
A fugával kiegészített csempéket nedves szivaccsal vagy ruhával néhány perc múlva le kell törölni . Egy óra múlva a padlót ismét egy törlőkendővel (ezúttal száraz) töröljük le, hogy eltávolítsuk a maradék anyagot. Csempék fektetése. A csempe fektetése a szoba sarkából indul, de a falak speciális telepítési módszert igényelnek: az első csempét habarcs nélkül helyezik el, a rés szélességét hozzáadják annak külső széléhez, amelyet a fuga később kitölt, az összes ősszeillesztésnél a minta meg van jelölve, a fenti lépések végrehajtása után folytathatja a megfelelő munkát - vagyis megjavíthatja a második sor első csempéjét. Hasznosak lehetnek a segédrudak és távtartók, a gitt és a fogpiszkáló. A terrakotta fektetéséhez hasonlóan egyszerre legfeljebb 1 m2 területre vigyen fel ragasztót. Lehetőség van vékony réteg ragasztóhabarcs felhordására is a csempére, fontos, hogy egyenletesen fedje el a csempét. Ezután enyhén nyomja meg a lapokat, és vízmérték segítségével ellenőrizze, hogy egyenletesek-e. Gondoskodnia kell arról, hogy a ragasztóréteget eltávolítsák, különben elszínezi a csempe felületét. A vágást igénylő helyeken és az alsó csempesort utoljára fektetik le. A mozaikot fa simítóval kell a falhoz nyomni. A távtartó kereszteket a ragasztó végső szárítása előtt és kb. 12 órával a felhordás után eltávolítják - a segédcsíkokat is eltávolítják.
Tervezzük a csempék szétrakását
A burkolólapok elrendezése meghatározza a belső tér megjelenését és jellegét. Nagyon hasznosak a csempék "tesztelésre" telepítéséhez és a kiválasztott minta ellenőrzése - ezek lehetővé teszik, a padlóra vagy a falakra gyakorolt hatást.Ésszerű módszer a vágott csempék elrendezésének megtervezésére is - csak emlékeznie kell arra, hogy szimmetrikusan helyezze el őket a fal mindkét oldalán. Különösen körültekintőnek kell lennie, ha nagyméretű csempéket vagy perchwork-szőnyeges csempét helyez el. Csempék fektetésekor célszerű olyan munka tengelyeket meghatározni, amelyek lehetővé teszik a pontos munkát.