Hogyan patináljuk a fatáblákat

11.03.2021



A modern dizájn, az üveg vagy a króm felület, a fényes szekrények  és ezek szinonimája a luxusnak. De vajon hangulatos-e a belső terekben? A belső tér sokkal szebb, ha fa és  meleg szövet dominálja. Egyre gyakrabban és szívesebben újítjuk meg a régi légies bútorokat, amelyekbe második életet lehelnek a felújítások, vagy nagyon modernek leszünk, azért,hogy tompítsuk a nyers, hűvös megjelenést. Az idős padlódeszkák átalakítanak minden belső teret. A több egyszerű módszer egyikével megteheti időpazarlás nélkül.
A fa öregbítésének/patinálásának/ többféle módja van, attól függően, hogy milyen eszközöket használunk, vagy hogyan érhetünk el többé-kevésbé jelentős hatást. Hogyan érhető el a régi fa hatása? Tanácsot fogunk adni.

 

A fa öregedésének elérése csiszolással
 

Ez a módszer a legkevésbé időigényes. A felület durva csiszolópapírral történő csiszólása nem nehéz. Ha a kiválasztott helyeken elég erősen nyomunk rá a fára, akkor feltárul a nyers fa, ahol  kevésbé csiszoljuk a fát csak a felső réteget tárjuk fel. A felület nem lesz egyenletes, ezért érdekesebb lesz. Fontos, hogy ne törölje le az előző rétegeket a felületről. A cél az, hogy csak egyes részekről törölje le, hogy megmutassa a régi fa hibáit. Az enyhén csiszolópapírral bevont deszka termék használatra kész, de megvédheti úgy is, hogy átlátszó lakkréteggel borítja. A deszkák csiszolással történő öregbítése nem igényel semmilyen kézügyességet vagy speciális eszközt. 

Parketták - Merkury Market

Kefe a fára


A fa egyéb módon történő öregedése megköveteli a korábbi festék-, lakk- vagy foltrétegek teljes eltávolítását, például ha fapadlót szeretne öregbíteni. A korábbi bevonatokat először durva csiszolópapírral kell lecsiszolni, majd finomszemcséssel. A kefével történő patinálás jobb eredményt ad, mint a csiszolás. Az így öregbített Barlinek laminált tábla egy öreg fára fog hasonlítani. Ez a módszer abból áll, hogy a felső réteget drótkefével "lehámozzuk". A keletkező hegek, karcolások és kaparások a fa öregedését okozzák. A szálcsiszolt felület portalanítása után bármilyen árnyalatban festhető vagy lakkozható. Az asztalosműhelyek a faszerkezet struktúrálása kifejezést használják. Ez a fa patinálása kifejezés, de speciális eszközök használatával. A módszer ugyanaz: károsodás létrehozása, karcolás, simítás és védelem. Az ecsettel öregített panelek és táblák hatásosan néznek ki, és nem sokban különböznek az igazi régi tábláktól.

 

Fa patinálásához használható eszközök
 

A fa öregbítése és szerkezetének megváltoztatása csiszolópapírral vagy drótkefével csak két módszer van a kezdők számára. A szerkezet megváltoztatásához használhat vékony vésőt és kalapácsot vagy csavarhúzót. Az ilyen munkához szükséges eszközök nem lehetnek túl élesek. A kés erre nem alkalmas, mivel túl mélyen károsíthatja a szerkezetet és tönkreteheti a fát. A drótkefe tökéletes , amely a régi fa megjelenését utánzó klasszikus karcolásokat tesz lehetővé.
Parketták - Merkury Market

A fa szürkesége
 

Idővel a fa unalmassá válik, a színek megfakulnak és szürkévé válnak. Ami hátrányt jelent a moder stílus , de tagadhatatlan hogy,előnyt jelent a retro stílus szerelmeseinek. A fa ecettel öregbíthető. Szüksége lesz almaecetre, régi szögekre vagy acélgyapotra és egy csészére. Helyezze a szögeket vagy a gyapjút egy ecetes edénybe, lehetőleg néhány napra. Ez idő alatt az ecet  megváltoztatja a színét. Ezután a folyadék ecsettel felvihető egy fatáblára. Az ezzel a módszerrel öregített táblák gyönyörű szürke árnyalatot kapnak.
 

Fatábla festése kávéval vagy teával
 

Más módok is ismeretesek a fa színárnyalatának megváltoztatására mint az ecet vagy festék használata. A kávéval festett anyagok már régóta ismertek. Akkor miért ne használná a fa színezésére? Ismert, hogy teával vagy dióhéjjal is festhetők. Csak annyit kell tennie, hogy nagyon erős teát használjon, és kihűlés után, dörzsölje be vele a fát. Természetes színezék és a megfelelő hatás elérése érdekében többszöri alkalommal kell bedörzsölnie az anyagot.
 

Fa patinálás

A patináció a fa öregedésének nagyon népszerű módszere. A fa patinálása egy következő módszer a fa kezelésére. Ez abból áll, hogy egy alaposan megtisztított felületre több réteg festéket viszünk fel a megfelelő sorrendben. Az átlátszó rétegek létrehozása csak egy technika. A fa gondos pácolása sötét árnyalatú festékben, majd száradása után felvihető rá az alapozó , amely megvédi és megerősíti a fát. A következő lépés egy más színű viasz felvitele a teljes felületre és a vastagabb réteg kiválasztott részeire. Ez a szín az idős fa benyomását kelti és hozzáteszi az idős fa stílusának látszatát. Végül érdemes egy színtelen viaszréteggel bevonni a felületet.

Fa fehérítése

A fa patinálása egyik módszere a fehérítés, amely idilli természetes stílust kölcsönöz neki. A fa fehérítésének különböző módjai vannak.
A fa fehérre festése minden egyéb hatás nélkül. A másik módja a régi fa hatás elérésének, ha festjük és megcsiszoljuk. Vigyen fel egy kis fehér festéket a deszkára (hígítva vagy nem, az elvárható hatástól függően). A festéket a szemcse mentén kell felhordani. Minél kevésbé  vagyunk pontosak, annál érdekesebb az árnyalat. A festékben lévő karcolások egyedi jelleget kölcsönöznek a bútoroknak.
A fa fehér színű fa gyantázása - még érdekesebb hatást érhetünk el, ha a következő sorrendben végezzük el: festékkel festés vagy természetes fa árnyalatú pácolót használunk, majd a kiválasztott részek (élek, sarkak, díszek) ezt követő bedörzsölése viaszgyertyával (viasz) és utána befestése fehér festékkel. A viasz megakadályozza, hogy a festék megtapadjon az alapon és alaposan ellepje azt. Ezután csiszolópapír segítségével könnyen eltávolíthatjuk a festéket a viaszolt elemekről, és letakarhatjuk a festéket. A fa öregedése kopott sikkes módszerrel - ez a módszer abban különbözik a korábban leírtaktól, hogy először a kopott sikk stílusban festjük a felületet - pisztácia, málna, türkiz -, de inkább porfestékkel,tompa és piszkos árnyalattal. Ezután festje a felületet fehérre és utánna csiszolja meg. Gyengéd tiszta hatású, divatos stílusra utaló és egyedi lesz. Érdemes a színeket összehangolni azzal a belső térrel, amelybe a bútorok kerülnek A fa öregedése krétaszínekkel - a fa fehérítésének elképesztő hatásait akkor érjük el, ha klasszikus színek helyett krétaszíneket használunk. A mély színű bútorok matt felülete előny és recept a sikerhez. A fa krétával végzett kísérletek segítségével kiemelhetők a kiemelt részletek 

A fa áztatása a fa fehérítésének másik módszere. Ecsetelje a lúgot - a barkácsáruházban kapható - puha sörtés kefével. Ezt nagyon körültekintően kell megtenni. Száradás után a felületnek áttetszővé és lakkozottá kell válnia. Az árnyalat, amelyet kapunk, nagyon finom, a szín homályos és a szemcsemintákat kiemeli. A fenti módszerek egyikének kiválasztásával a fa léceket és a befejező kiegészítőket is öregbíthetjük.

Decoupage - a fa öregedése

A decoupage egy nagyon ismert módszer a mindennapi tárgyak és bútorok díszítésére. Használható fa bútorok öregedésére is. A dekoratív papírszalvéták színes papirok fafelületekhez való ragasztása viszonylag időigényes. A repedések és az öregedés hatásainak megvárása türelmet, speciális ragasztókat és lakkokat igényel, de a végeredmény megéri. Az egyediség, amelyet a belső térbe hoz, egyedülálló. E módszer alkalmazásával a kiskereskedelmi láncok szokásos bútorai is tökéletes megjelenést nyernek, és eredetiséget kölcsönöznek a belső térnek.
 

A fa öregedése repedéses módszerrel
 

A bútorok fehérítése kombinálható a crack-cracle technikával vagy külön is használható. Ez a módszer egy speciális "repedéses" lakk felviteléből áll, amelyet festett felületekre kell felhordani. Az ilyen korú tábláknak extra varázsa van. Ne feledje, hogy a fentiek mindegyikében különféle fákat vagy kiegészítőket öregbíthet.

vissza