Hogyan kezdjük el a tapétázást? abc önsegítő tapétázás

06.07.2022

A tapéta rendkívül elbűvölő befejező anyag, amellyel gyorsan és viszonylag könnyen felfrissíthető egy elrendezés, és elrejthetők a fal tökéletlenségei anélkül, hogy szigorú, gyakran költséges felújításra lenne szükség.

Ügyfeleink gyakran kérdezik, hogyan kell helyesen felragasztani a tapétát? Megéri egyedül elvégezni ezt a feladatot? És ha igen, hogyan készítse elő az egyes tapétacsíkokat, hogyan vigye fel helyesen a ragasztót, és hogyan rögzítse őket a falra?

Azok számára, akik szeretnének szembenézni ezzel a feladattal, de vannak aggályaik, készítettünk egy speciális útmutatót, amely megmutatja, hogyan lehet néhány egyszerű lépésben felkészülni a tapétázásra, és hogyan lehet azt hiba nélkül elvégezni.

Az útmutatóból megtudhatja, hogy miről szól a tapétázás, mit kell előkészíteni a munka megkezdése előtt, és hogyan lehet optimálisan és gazdaságosan levágni a tapétát, illetve beállítani a mintákat, hogy egységes esztétikai egészet alkosson. Szakembereink bemutatják Önnek a tapétatípusokat és a ragasztó felhordásának bevált módszereit, amelyek segítenek elkerülni a tapéta véletlen tapadását. Megmutatják, hogyan kell megfelelően tapétázni a sarkokat és más nehezen hozzáférhető területeket.

 

Hogyan kezdjük el a tapétázást? abc önsegítő tapétázás

 


Ebben a cikkben:

1. Tapéta kiválasztása - számít a tapéta típusa?

2. A tapéta típusai, célja és jellemzői - tapétázás röviden

3. Tapétázás lépésről lépésre


 

Tapéta kiválasztása - számít a tapéta típusa?

 

Tapéta kiválasztása - számít a tapéta típusa?

A piacon sokféle tapéta létezik. A legújabb technológia legmagasabb színvonala szerint gyártott termékek nemcsak a nappaliba és a hálószobába, hanem a konyhába és a fürdőszobába is alkalmasak! A vonzó minták, színek és textúrák igazán sokféle lehetőséget kínálnak a belső tér berendezéséhez.

Mielőtt azonban elkezdené a falak díszítését, ismerje meg a falak típusait és jellemzőit. Ez a tudás segít kiválasztani a belső tér karakteréhez és igényeihez igazodó dekorációs elemeket. Kiderült, hogy nincs olyan tapéta, mint a tapéta, és a típusának nagy jelentősége van a későbbi felhasználás szempontjából. Ahhoz, hogy a faldekoráció sikeres legyen, érdemes a megfelelő típusú tapétát kiválasztani.

 

A tapéta típusai, célja és jellemzői - tapétázás röviden

A szlovák piacon többféle tapétát kínálnak különböző tulajdonságokkal és célokkal. A legnépszerűbbek a következők:

  • papír tapéták;
  • vinil tapéták;
  • vinil tapéták; gyapjú tapéták;
  • parafa tapéták;
  • textil tapéták;
  • üvegszálas tapéta.

A legtöbb tapéta 0,53 m széles és 10,05 m hosszú úgynevezett eurorollban vásárolható meg. Az egyes termékek szélességén és hosszán kívül a csomagolásukon a lefedhető felületet is jelzik. Ezenkívül speciális szimbólumok, amelyek meghatározzák a falburkolat tulajdonságait, például a nedvességgel, fénnyel, kopással stb. szembeni ellenállást.

 

Tapétázás lépésről lépésre

Akár úgy döntött, hogy papírtapétát ragaszt, akár egy modernebb falburkolatot, például üvegszálas tapétát, az alábbi lépések segítenek abban, hogy a munkát jól végezze el.

 

I. lépés Tapétázás - az aljzat előkészítése

A fal megfelelő előkészítése a munka egyik legfontosabb szakasza, döntő fontosságú a munka előrehaladása és a tapéta végső megjelenése szempontjából. Hogyan kell megfelelően előkészíteni a falat a tapétázáshoz? Ez nagymértékben függ attól, amit az imént lefedett. A nyers falra vakolattal vagy gipszkartonnal alapozót kell felvinni. A nedvszívó felületeket vízzel hígított alapozóval vagy tapétaragasztóval kell festeni. Ha a helyiséget emulziós festékkel festették, akkor egy szódabikarbónát tartalmazó speciális készítménnyel kell átdörzsölni.

Más típusú festést át kell csiszolni, és a falat alapozni kell. A legnagyobb problémát a régi tapéta jelentheti. A vastag régi festékrétegeket óvatosan el kell távolítani, a falat el kell simítani és alapozni, mielőtt a további munkálatokkal folytatná. Ügyfeleink gyakran kérdezik, hogy lehetséges-e új tapétát ragasztani a régi tapéta fölé. Nem javasoljuk ezt a megoldást, mivel nehéz megítélni, hogy a régi tapéta hogyan viselkedik majd a ragasztó és annak terhelési hatására az új tapétával.

 

II. lépés tapétázás - a ragasztó előkészítése

Kétféle készítmény közül választhat - kész vagy saját készítésű. Míg a készre kevert ragasztó az előzetes keverésen kívül nem igényel különösebb lépéseket, addig az önkeverő tapétaragasztót megfelelően elő kell készíteni.

Itt javasoljuk, hogy olvassa el a ragasztó elkészítésének módjára és arányára vonatkozó utasításokat. Soha ne tegye látás vagy érzés alapján. A helyes arányok rendkívül fontosak. Ne feledje, hogy a ragasztónak frissnek kell lennie! Az időjárásnak kitett, régóta fekvő kötőanyag értékes tulajdonságokat veszít, ami negatív hatással lehet a végeredményre. Másrészt a falragasztót csak a ragasztandó tapétacsík magasságánál és szélességénél valamivel nagyobb területre szabad felvinni. Ellenkező esetben a ragasztó kiszáradhat, és nem fog megfelelően működni. A ragasztóanyag vásárlásakor vegye figyelembe, hogy milyen típusú tapétát szeretne használni.

 

Tapétázás lépésről lépésre

 

III. lépés tapétázás - a ragasztó felhordási módjának kiválasztása

A felújítási és befejező szakemberek egyetértenek abban, hogy két lehetőség van a ragasztó felhordására: a falra vagy a tapétára. A felhordás módja mindig a választott tapéta alapréteg típusától függ.

A papírtapétánál a ragasztót közvetlenül a falburkolatra kell felvinni, a gyapjútapétánál pedig sokkal kényelmesebb módszerrel lehet a ragasztót a falra felvinni.

 

IV. lépés tapétázás - hol kezdjem?

A tapétázás egyik leggyakoribb módszere, hogy a sarkokból indulunk ki. Tekintettel arra, hogy egy szabványos tapétatekercs 53 cm széles, vízmértékkel és ceruzával húzhat egy függőleges vonalat a falon, amely egy vonalban lesz a csempe szélével. Mindig hagyjon 3 cm tapétát abban az esetben, ha pontosan a szoba sarkában vágja le. Ugyanígy járjon el a sarok bal és jobb oldalán is.

 

A tapéta simítása a munka fontos szakasza, ezért kellő gondossággal kell elvégezni.

 

V. lépés - a tapéta felragasztása

A tapéta felhordásának módja mindig összefügg a ragasztó felhordásának módjával. A ragasztóval festett papírtapétát a fal felső szélétől - a mennyezet közelében - kezdje el felhordani. Ha a falra ragasztót vitt fel, igazítsa a szalag szélét a padlóhoz, majd tekerje a tekercset a fal mentén a mennyezetig. Ezután a tapétát óvatosan vágja le a szélénél, hagyva egy kis átfedést. A nehezen hozzáférhető területeken, például a sarkokban, nyomja a tapétát a falhoz egy spatulával.

 

Ha úgy találja, hogy a felerősített csík egy vonalban van a fallal, a kisebb dudorokat és légbuborékokat egy speciális ecsettel vagy hengerrel el lehet távolítani. A szalag megfelelő simításához helyezze a szerszámot a szalag közepére, majd húzza a széle felé - ismételje meg ezt a mozdulatot az alkatrész teljes felületén, amíg el nem éri a kívánt igazítást.

 

A tapéta simítása a munka fontos szakasza, ezért kellő gondossággal kell elvégezni.

 

Most már csak a kiálló részek eltávolítása van hátra. Ehhez használjon tapétakést, és óvatosan vágja le a végeket, és igazítsa őket pontosan a mennyezet és a padló széleihez.

 


 

Merítsen ihletet!!!

 

Praktikus és funkcionális - zuhanykabinok modern fürdőszobában


Három ötlet egy elegáns hálószobához


Nagy formátumú csempék - nagy formátum, még nagyobb lehetőségek

vissza