Hogyan kell kiegyenlíteni a padlót a gerendákon?

01.05.2021



A jól kiegyenlített padló garantálja a tartós, esztétikus beépítést és a funkcionális használatot. Hogyan biztosítható, hogy a padló tökéletesen vízszintes legyen? Ebben a cikkben lépésről lépésre megtanulhatja, hogyan kell a padlót a gerendákon kiegyenlíteni. Milyen anyagokat és eszközöket kell előkészíteni, és mennyi időt vehet igénybe a feladat elvégzése. Régi ház átalakítása? Problémája van az egyenetlen aljzatburkolattal? Tudja meg, mit tehet ellene!

Parketták

A legnépszerűbb padlóegyengetési technikák

 

Ha saját maga újítja fel a házát, a padló kialakításáról és végleges megjelenéséről Ön dönt. Már a kezdetektől fogva előkészíti a felületet egy adott típusú padlóburkolathoz. Mindegy, hogy tömörfa padlóról, laminált padlóról vagy csempéről van szó, mindegyikhez vízszintes és megfelelően előkészített aljzatra van szükség. Hogyan kell előkészíteni az aljzatot? Íme néhány bevált módszer:
Az önterülő esztrich nagyon praktikus megoldás. Lehetővé teszi a padló gyors és hatékony kiegyenlítését, például egy régi ház felújításakor. Az önterülő esztrichek hatékonyak, gyorsan száradnak, nagy szilárdságúak és kevés zsugorodással rendelkeznek. Egy ilyen esztrich segítségével könnyedén kiegyenlítheti az otthon különböző részeinek padlómagasságbeli különbségeit.
Padló gerendákra és hangszigetelésre - ennél a módszernél az esztrichet egy sokkal könnyebb faszerkezet váltja fel. A gerendák közötti hézagokat termoakusztikus gyapjúval vagy padlófűtéssel töltik ki. A gyapjú kiváló szigetelőanyag, és mint láthatja, nem csak a mennyezetre alkalmas. Használhatja az aljzat szigetelésére is.
Kiegyenlítés ékekkel és lábazati lábakkal - az ebben a módszerben használt ékek lehetővé teszik a padló stabil és vízszintes beépítését az aljzattól legfeljebb 30 cm magasságban. A rezgések átvitelének megakadályozására ütéscsillapító párnák használata is lehetséges.
Ebben a cikkben a gerendákon lévő padlók kiegyenlítésének módszerére összpontosítunk. Megmutatjuk, hogyan kell lépésről lépésre felépíteni és megfelelően rögzíteni a szerkezetet.

Parketták - Merkury Market

Gerendák - mi az?



A gerendák olyan közönséges deszkák, amelyek a padló alapját képezik. Ezek a deszkák általában tűlevelű fából készülnek rönk, négyzet vagy léc formájában. Méreteik általában 35x55x2500 mm, 40x70x2400 mm, 42x70x2450 mm. Amikor a padlóhoz gerendákat választunk, ne feledjük, hogy a magasságuknak 1-2 cm-rel nagyobbnak kell lennie, mint a szigetelésnek, és a hosszuknak körülbelül 4 cm-rel kisebbnek kell lennie, mint a falak közötti távolság. A gerendák közötti távolság a szigetelőanyag típusától és a rájuk erősített OSB-lapok vastagságától függ. Az OSB-lapok lerakása előtt a gerendákat speciális gombaölő szerrel kell impregnálni, és a padló felőli oldalon akusztikai és nedvességszigeteléssel kell ellátni. Beton aljzat esetén a gerendákat tetőfedő filc vagy szigetelőfólia csíkokkal kell lecsupaszítani.
Az OSB-lapokat a gerendákhoz rögzítik, hogy szilárd - és ami fontos - tökéletesen sík és sima alapot képezzenek a leendő padló számára. Ez bármilyen anyagból készülhet, például: tömörfa padló, vinil padló vagy laminált padló, valamint kerámialapok, greslapok és terrakotta. Ne feledje, hogy a gerendákat és a padlóburkolatot csak azután lehet beépíteni, miután minden nedves munkát, például a vakolat felhúzását befejezték, és az egész épület kiszáradt.
Ellenkező esetben a faanyag nedvességet szív fel, így penészedhet vagy megduzzadhat.


Parketták - Merkury Market

Hogyan készül a padlóburkolat a gerendákon?

 



A gerendákra szerelt padlón a munkát a tiszta, száraz padlóra fektetett párazáró fóliával kell kezdeni. Annak érdekében, hogy a fólia hatékonyan szigetelje a fát a beton padlóelemekben felgyülemlő nedvességtől, a fólia minden illesztését és átfedését le kell ragasztani, és a falakhoz is rögzíteni kell 3-5 cm-rel a leendő kész padlószint felett. Érdemes jó minőségű alátétet választani. Olyan, amely hő- és hangszigetelést is biztosít.

2. lépés - Pozicionálás

Ahol a gerendákat kell beépíteni, ott először a hangszigetelő sávokat kell lerakni. Lehetőleg filc vagy műszaki gumi. A gerendáknak legalább 5-6 cm szélesnek kell lenniük. Távolságuk a várható terheléstől és a rájuk fektetett OSB- vagy forgácslap vastagságától függ. Adott vastagságú deszkák esetében a következő távolságokat kell alkalmazni: 90 cm - 25 mm-es deszkák esetében; 60 cm - 22 mm-es deszkák esetében; 40 cm - 18 mm-es deszkák esetében. Ezeket a paramétereket be kell tartani, mivel ezek garantálják a helyes és biztonságos kivitelezést.
A gerendák magasságát az egyes helyiségeknél úgy lehet megválasztani, hogy az egész házban vagy lakásban kiegyenlítsék a talajt, ha korábban eltérő magasságúak voltak. Ez nagyszerű megoldás, különösen a régi házakban, ahol a padlómagasságbeli különbségek néha több centiméteresek lehetnek. A padló gerendákkal történő kiegyenlítése lehetővé teszi, hogy ezt a problémát teljesen kiküszöbölje.

 

3. lépés - Kiegyenlítés

Miután a gerendákat elhelyeztük, alaposan össze kell igazítani őket. Az elfogadható eltérés 2 m-es szakaszon 1 mm lehet. Ha a gerendák a helyükön vannak, helyezzen el és ragasszon fel filcszalagot a gerendák felső felületére, hogy tompítsa a lépések vagy bármilyen ütés hangját. Az így előkészített gerendák tetejére zsaluzatot vagy OSB-lapokat helyezhet. Az előkészített aljzat lesz az alapja a padló kialakításának, például: parketta vagy tömörfa padló,

4. lépés - Hőszigetelés

A padlóburkolat gerendákra történő telepítése lehetőséget ad a belső tér további szigetelésére. Ennek gyakorlati megvalósításához a gerendák felszerelése után fektessen ásványgyapotot a gerendák közötti résekbe. Használhat cellulózszálból vagy valami hasonlóból készült rugalmas lapokat is.

5. lépés - a deszkák felszerelése

A következő lépés a táblák felszerelése. Az OSB-lapokat a gerendákra merőlegesen vagy párhuzamosan lehet felszerelni, de ne feledje, hogy a szomszédos lapok hosszának felével kell eltolni őket. Alaposan és pontosan végezze el ezt a feladatot. Ezen a ponton néhány szót kell ejteni magukról a táblákról. Milyen deszkák lesznek a legjobbak a padlóhoz? A boltokban többféle típus kapható - könnyű megkülönböztetni őket, mivel csak a számozásukban különböznek egymástól. Ennek a számozásnak a használata segít a helyes döntés meghozatalában. Mit jelentenek a számok? A legnépszerűbb és legsokoldalúbb típus az OSB-3 jelzésű lapok. A külső réteget melamin-uretán gyantával, a belső réteget pedig poliuretán ragasztóval ragasztják. Ezeket a deszkákat nagy szilárdság és vízállóság jellemzi. A -4-es számú még jobb paraméterekkel rendelkezik, míg a 2-es számú nem nedvességálló, ezért nem szabad padlóra használni. Jelenleg azonban nehéz a -3-as típuson kívüli deszkákat találni. Ha attól tart, hogy a deszkák nedvességállósága otthonában nem lesz megfelelő, akkor lakkozza le őket fektetés előtt

6. lépés - Összeszerelési paraméterek

A deszkákat a legjobb önmetsző facsavarokkal rögzíteni a gerendákhoz. A csavarokat a peremtől 8 mm-nél nem közelebb, a kerület körül legfeljebb 15 cm-es, a középső részen pedig 30 cm-es időközönként kell elhelyezni, hogy a csavarok ne ássák be magukat a deszkák sarkaiba. A szomszédos deszkák csavarjait körülbelül 5-6 cm-rel kell eltolni egymástól. Ha a deszkák nincsenek hornyoltan összeillesztve, akkor 3 mm-es hézagoknak kell lenniük közöttük, amelyeket ezután faanyagragasztóval kell kitölteni. Hagyjon 1,0-1,5 cm széles tágulási rést a falak mentén.

7. lépés - A padló felszerelése

Ha az összes burkolat elkészült, elkezdheti a korábban kiválasztott padlóburkolat felszerelését.


Parketták - Merkury Market

A padlózat a gerendák készült zsaluzat

 

Ha OSB helyett zsaluzatot használ, a következő beépítési módszert alkalmazza. Fából készült, a gerendákra merőlegesen, szögekkel rögzített aljzat. Egyszerre csak egyenként rakja őket egymásra, és ne rakja őket egymás mellé. Ha egy nagy helyiség padlóját alakítja ki, a deszkákat úgy kell levágni, hogy a hosszuk háromszor kisebb legyen, mint a padló hossza. Az ötlet az, hogy a díszlécek illesztései a szomszédos sorból származó díszlécek közepén legyenek. Az illesztéseket csatlakozó léccel kell lefedni. A díszléceket úgy kell kiválasztani, hogy a peremmel párhuzamosan keskeny famennyiséggel rendelkezzenek. Ezáltal tartósabbá és ellenállóbbá válnak a nedvességgel és a szennyeződéssel szemben. A deszkák lehetnek speciálisan profilált élekkel, egyenes bordázattal vagy hornyolt vagy nyelves hornyolással is, ami lehetővé teszi, hogy erős és tartós padlót hozzon létre hézagok nélkül. A deszkák vastagsága határozza meg a gerendák távolságát.

 

Padló a gerendákon a padláson



A deszkák vastagságát és típusát az adott helyiséghez kell kiválasztania. Érdekes példa erre a padlás. Ehhez gyakran szükséges a padló megfelelő kiegyenlítése. Mi a legjobb aljzat a padláson? Az OSB-lapokból készült minden bizonnyal érdekes megoldás lesz. Ebben az esetben a nedvesség miatt válassza a 3-as számú OSB-lapot, de maguk a lapok is lehetnek kissé vékonyabbak, ha nem tervezi a helyiség intenzív használatát. Ha biztos benne, hogy nem lesz nedvesség abban a helyiségben, ahol a lapokat használni kívánja, akkor a 2-es számú OSB lemez is elegendő. Ne használja azonban az 1-es számú terméket padláspadlókhoz - ezek a legolcsóbb termékek, csak bizonyos száraz körülmények között használhatók, nagyobb terhelést biztosan nem bírnak el. Használjon gyapjút a mennyezet szigeteléséhez és töltse ki a gerendák közötti teret. A gyapjú szigetelőréteget képez, amely véd a hőveszteség ellen. Ez az a termék, amely itt a legjobban működik.

Parketták - Merkury Market

Hogyan lehet kijavítani az egyenetlen aljzatot?

 

A vízmérték egy hagyományos és megbízható eszköz, amellyel ellenőrizni lehet a padló egyenletességét. Erre a hosszú - legalább 2 méteres - vízmértékek a legalkalmasabbak. A szintet különböző irányokban kell értékelni. Az eltérés mértékétől függően az egyes pontokon megfelelő vastagságú esztrichet kell öntenünk.
A kiegyenlítés előtt távolítson el minden szennyeződést az aljzatról, például port, festékmaradványokat, ragasztót vagy egyéb, az aljzathoz nem kapcsolódó elemeket. Az aljzatban lévő hézagokat és kisebb hibákat meg kell találni, és megfelelő esztrichkel alaposan ki kell tölteni. Nagyobb egyenetlenségek esetén az esztrichet referenciapontok, azaz 1-2 méterenként azonos magasságú pontok segítségével teríthetjük el. Ezeknek a pontoknak kell meghatározniuk az esztrich várható célszintjét (vízszintes alapot képezve). Erre a célra közönséges tiplik és laposfejű csavarok is használhatók. Használjon hosszú vízmértéket a csavarok felső szintjének meghatározásához, amely egyben az esztrich célszintjét is meghatározza.
Ha gerendapadló készítéséhez szükséges anyagokat és szerszámokat keres, látogasson el a Merkury Marketbe. Itt olyan esztrichanyagokat, OSB-lapokat, szegélyléceket, és tartozékokat talál, amelyeket a munkálatok során használhat, hogy otthona tökéletesen sík felületet kapjon. Nézze meg a tömörfa vagy laminált padlót is üzletünkben!

vissza