Gyepápolás nyáron

08.08.2022

Nyáron különös gondot kell fordítanunk az otthoni gyepre. Tudjuk, hogy a gyep gondozása az évnek ebben az időszakában igazi kihívás lehet - különösen, ha a nyár forró és száraz. Ha kíváncsi, hogyan ápolja a gyepet nyáron, nézze meg szakértőink tanácsait!

 

Gyepápolás nyáron - Merkury Market

 


Ebben a cikkben:

1. Rendszeres gyepöntözés nyáron - optimális talajnedvesítés

2. Gyepápolás nyáron - ne öntözzük túl!

3. Nyáron rendszeresen kell nyírni a füvet!

4. Pázsitnyírás hosszú szünet után

5. Nyári gyepápolás - kerti gépek, amelyek megkönnyítik a munkát

6. Gyepgaztalanítás nyáron

7. A gyep trágyázása nyáron

8. Vertikulálás - a gyönyörű gyep megteremtésének módja



 

Rendszeres gyepöntözés nyáron - optimális talajnedvesítés

A fűnek vízre van szüksége, különösen azokon a napokon, amikor a levegő hőmérséklete nagyon magas, vagy amikor hosszú ideig nem esett az eső. Víz nélkül a fű gyorsan kiszárad, megsárgul és elvékonyodik. Az elégtelen öntözés tartósan károsíthatja a gyepet.

Ez különösen igaz a fiatal gyepre, amelynek gyökerei nem elég erősek vagy túl sekélyek. Az évek óta tartó felmelegedő éghajlat miatt egyre gyakrabban kell otthon pótlólagos gyepöntözéshez nyúlnunk.

A gyep öntözése napközben. Mikor öntözzük a füvet? Az öntözés legfontosabb szabálya, hogy ne délben végezzük az öntözést. A talaj ilyenkor a legmelegebb, a víz a leggyorsabban elpárolog, és a fű nem kap elegendő hidratálást. Nyáron a gyepnek négyzetméterenként 20-30 liter vízre van szüksége hetente. Ennek a szükségletnek egy részét a csapadék biztosítja, de ha a nyár száraz, további mesterséges hidratálást kell biztosítani. A legjobb, ha hetente kétszer öntözi a gyepet, és bőséges vízzel látja el.

 


Érdekes tény!

Az elégtelen hidratáltság hangyabolyok kialakulását okozhatja.


 

Gyepápolás nyáron - ne öntözzük túl!

Az is fontos, hogy ne öntözzük túl, különösen az esős évszakban. A túlzott nedvesség inkább gombabetegségeket és mohásodást okozhat, mint segíthet. Az esős nyári időszakban az öntözéssel óvatosan bánjon, mivel a sokáig fennálló túlzott talajnedvesség moha- és gombabetegségeket okozhat.

Ne feleddje! Inkább ne öntözze a kelleténél jobban mint,hogy az szükséges. A fűnek csak akkor van szüksége további támogatásra, ha az időjárási körülmények ezt diktálják.

Az eső mindig a legjobb párásító. A száraz gyep nem tűri a gyors elöntést. A nagyon száraz talajt jobb többszörösen kevesebb vízzel öntözni.

 

Nyáron rendszeresen kell nyírni a füvet!

 

Nyáron rendszeresen kell nyírni a füvet!

A rendszeres fűnyírás mindenkinek a kerti munkái közé tartozik, akinek akár csak egy kis zöld terület is van a birtokán vagy az otthona közelében. Kiderült azonban, hogy a fűnyírás során bizonyos szabályokat be kell tartani az optimális gyepápolás érdekében.

Először is, ne vágja túl rövidre a füvet.

Ha alacsonyan vágja a füvet, a fű érzékeny részei szabadon maradhatnak, és megéghetnek az erős napsütésben. Ettől a pázsit úgy fog kinézni, mintha borosta lenne. Száraz, meleg időben a szárakat 5-8 cm magasan hagyhatja.

 

Pázsitnyírás hosszú szünet után

Ha hosszabb ideig nem tudja nyírni a gyepet, például ha nyaralni megy, és a fű megnő, a legjobb, ha nem egyszerre nyírja le. A legjobb, ha többször nyírja le, hogy a fű fokozatosan elérje a kívánt magasságot. Érdemes modern kerti gépeket használni ehhez a feladathoz.

Másodszor - a megfelelő időben kaszáljon!

A fűnyírás legjobb ideje a reggeli vagy esti órákban van. A nyári gyepápolásnak ezt a praktikus tippet kell követnie. Miért olyan jó ez az időzítés? Mert ilyenkor a szárak a leghajlékonyabbak és könnyebben vághatók. Érdemes azt is észben tartani, hogy a fűnyírást esőmentes napokon kell végezni - a nedves fű nyírása nemcsak a kertészeti eszközökre van negatív hatással, hanem gombás megbetegedésekhez is vezethet a gyepen.

 

Nyári gyepápolás - kerti gépek, amelyek megkönnyítik a munkát

 

Nyári gyepápolás - kerti gépek, amelyek megkönnyítik a munkát

Harmadszor - a jó felszerelés elengedhetetlen a nyári gyepápoláshoz.

Győződjön meg róla, hogy a fűnyíró vagy a traktor pengéi elég élesek. A tompa penge felszakíthatja a gyepet és károsíthatja annak szerkezetét.

 

Gyepgaztalanítás nyáron

A gyep rendszeres csávázása és trágyázása egy másik fontos feladat, amely egész nyáron jó állapotban tartja a gyepet. A gyomokat a gyepről azonnal el kell távolítani, amint megjelennek. Ez megakadályozza a fű túlburjánzását. A kétlevelű gyomok a legproblémásabbak, ezért a lehető leggyorsabban szabaduljon meg tőlük.

A fiatal gyepet kézzel lehet gyomlálni. Az idősebb gyepek esetében szükség lehet vegyszerek használatára. Ehhez a feladathoz olyan gyomirtót választhat, amely nem károsítja a füvet. Ha e megoldás mellett dönt, érdemes előzetesen megvédeni a szomszédos dísznövényeket, hogy a füst vagy akár egy kis mennyiségű termék ne károsítsa azok szerkezetét.

A gyep szépen fog kinézni és gyorsabban fog nőni, ha nincs rajta gyom.

 

A gyep trágyázása nyáron

A nyár a fűnövekedés időszaka. Ezért különösen fontos, hogy nyáron trágyázza a gyepet. A kezelés gyakorisága a felhasznált műtrágya típusától függ. Léteznek lassan ható műtrágyák, amelyeket tavasszal csak egyszer kell kijuttatni. A legnépszerűbbek azonban azok, amelyeket nyáron is négy-hat hetente alkalmaznak.

Felhős és szeles napon a füvet közvetlenül a fűnyírás után kell trágyázni. A műtrágya csomagolásán feltüntetett ajánlott mennyiséget szigorúan be kell tartani.

Nem szabad elfelejteni, hogy a túlzott trágyázás káros lehet a gyepre. Ez bokrosodóvá, gyengévé és betegségekre fogékonyabbá teheti. Bár a fűnek szüksége van ásványi műtrágyákra, elengedhetetlen, hogy azokat mértékkel és az ajánlott adagolásnak megfelelően használják.

 

Vertikulálás - a gyönyörű gyep megteremtésének módja

 

Vertikulálás - a gyönyörű gyep megteremtésének módja

A nyári öntözés, nyírás és trágyázás nem az egyetlen olyan ápolás, amely javíthatja a gyep megjelenését és állapotát. Egy másik rendkívül fontos dolog, amire különösen a nyár elején nem szabad megfeledkezni, az a gyep nyírása.

A tél folyamán a gyep felszínén felhalmozódnak a növényi törmelékek, levelek és a szél által elfújt gallyak, ami a fű elhalásához vezet. Idővel mindezek az elemek felhalmozódnak, és egy légmentes héjat, az úgynevezett nádat alkotják. Megakadályozza, hogy a víz elérje a gyökereket, és megakadályozza a levegő keringését. A fűnyírás az első dolog, amit a tél után a gyepen el kell végezni.

A kisebb gyepek esetében egy éles fém gereblye is megteszi. Nagyméretű gyepek esetében speciálisabb, de könnyen kezelhető berendezésekre van szükség, például vertikális vágókra és kultivátorokra a nád eltávolításához. Ez az úgynevezett vertikális vágó. Úgy működik, hogy rugók vagy pengék segítségével függőlegesen vágja a gyepet a talajba, eltávolítja a nádat és csökkenti a talaj mélységét.

Bár a pázsit utána talán nem néz ki túl vonzóan, ez elengedhetetlen. Gyorsan meg fogja tapasztalni, hogy rövid időn belül a gyep szépen fog kinézni, és hosszú ideig jó állapotban marad. Ha a gyep felszínén hosszan tartó tócsák képződnek, és a fű színe egyenetlenné válik, az annak a jele, hogy érdemes levegőztetni.

Ez a kezelés helyreállítja a talaj vízfelvevő képességét, és megakadályozza a moha terjedését a nedves területeken. A levegőztetés lehetővé teszi a talaj levegőztetését, ugyanakkor javítja a talaj rugalmasságát és növeli az időjárással szembeni ellenállását.

 


 

Merítsen ihletet!!!

 

Kényelmes relaxációs kert. Hogyan szervezzünk pihenőövezetet a kertben?


Műanyag kerti bútorok - hol tároljuk?


Pázsit létesítése

vissza