Dilatáció - panelek. Mit kell tudni róla?
Sokan döntenek úgy, hogy a padlólemezeket saját maguk fektetik le. Ehhez azonban számos szabálynak kell megfelelni, és ezek egyike a dilatációs hézagok kialakítása. Ez a laminált padló, de a padlólapok és a kerámialapok használatával történő padlóburkolás fontos szakasza. Hosszuk és szélességük a páratartalom és a hőmérséklet függvényében változhat. A tágítás biztosítja a befejező elem megfelelő működését, és beltéren és kültéren egyaránt alkalmazható. A dilatációs hézag szélessége a felhasznált anyagok típusától és hődilatációától függ. E két paraméter figyelembe vétele biztosítja a szerkezet stabilitását és a padlót használó személyek biztonságát. A dilatációs hézag könnyen elfedhető padlószegélylécekkel, így teljesen láthatatlanná válik.
Mi a jelentősége a dilatációs hézagoknak a laminált padlók és deszkák esetében?
A padlólapok beépítésekor 5-10 mm széles szabad helyet kell hagyni. Ez a szerkezeti elemek (falak, küszöbök) és a panelek között marad. A hézag hiánya deformációt, elmozdulást vagy kidudorodást okozhat, ami akkor jön létre, ha a padló nem tud szabadon dolgozni. A dilatációs hézagok olyan kicsik, hogy könnyen elfedhetők padlószegélyekkel és kiegészítőkkel. Nincs ez másképp a fával burkolt szobák esetében sem. A padlólapok lerakásakor fontos megjegyezni, hogy a maximális terület, amelyre a lapok lerakhatók anélkül, hogy dilatációi hézagot hagynának, 20 × 8 m. Ha például 15 × 20 m-es padlóra rakjuk le a lapokat, egy 10 mm széles dilatációi hézagot kell kialakítani (a helyiség közepén). A dilatációs hézagok mérete és helye nem függ a fafajtától.
Hogyan készítsünk dilatációs hézagot a panelek fektetésekor?
Lakásainkban ritkán találkozunk nagy hőmérséklet- és páratartalom-ingadozásokkal, így egy 10 mm-es dilatációi hézag több mint elegendő. Kis ékekkel is könnyen korrigálható. A paneleket és táblákat olyan helyiségben helyezzük el, ahol a páratartalom legfeljebb 60% és a levegő hőmérséklete meghaladja a 120 C-ot (Figyelem! Az adott anyag gyártója más értékeket is megadhat). A fa (lásd furnérozott padlóburkolat vagy barlinek lapok) hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint más padlólemezek, ezért ugyanazok a szabályok vonatkoznak a fapadlóra és a szegélylécekre. A megfelelő nedvességtartalom fenntartása itt különösen fontos, mivel ez jelentősen befolyásolhatja a fából készült padlóelemek vastagságát és szélességét.
Vinil panelek és a dilatációs hézagok létrehozása
Az LVT vinil panelek tulajdonságaik miatt kisebb dilatációs hézagot igényelnek, mint a laminált panelek. Amikor a paneleket a padló és a fal, a keret vagy a fűtéscső közé szereli, hagyjon 2 mm hézagot a falak teljes hosszában. A vinilpanelek a hőmérséklet és a páratartalom ingadozása miatt kissé megváltoztatják méreteiket. Az aljzat vinilpanelekkel történő befejezéséhez a falaknál a dilatációs hézagokat lábazati deszkákkal kell lefedni.
Dilatációi hézagok - hogyan történik ez a kerámia beépítésekor?
A kerámia fal- és padlóburkolatok is megkövetelik, hogy a síkbeli érintkezéseknél megfelelő hézagokat hagyjanak. Figyelembe vesszük az anyag tulajdonságait és a függőleges felületek munkáját egy újonnan épített épületben. A dilatációt a burkolólapok lerakása során, valamint (korábban) az esztrich lerakása során hozzuk létre. Háromféle dilatációi fugával fogunk foglalkozni: vezérlés, amelyet az aljzat száradása után a helyiségekben, az ajtók és az ajtófélfák közelében, egy bevágás létrehozásával végeznek (ha ez egy 20 m2-t meghaladó területű helyiség); perem ( kerület), amely az összes fal padlóját és ízületét lefedi. Ez az alátétréteg felhordása előtt történik, és poliuretán szigetelő- és tömítőszalagokra van szükség; fugázószalagok, a csempe és más, eltérő hődilatációi együtthatóval rendelkező anyagok illesztésénél. Érdemes megjegyezni, hogy manapság egyre gyakrabban kombináljuk az olyan anyagokat, mint a kerámia, az üveg, a műanyag és az alumínium a fürdőszoba elrendezésében. Az olyan rugalmas készítményeket, mint a szilikon, a kerámia aljzatokon lévő dilatációs hézagok kitöltésére használják. A csempe éleinek forgácsolódás elleni védelme érdekében az élek sárgaréz profilokkal vannak rögzítve. Alternatív megoldásként a dilatációs hézag kitöltése előtt megfelelő alapozót lehet alkalmazni.
Padlólapok és a beépítés során elkövetett leggyakoribb hibák
A laminált padlóval kapcsolatos egyik leggyakoribb hiba a türelem hiánya. Tehát nem szabad elfelejteni: ha mi magunk fektetjük a padlót beton esztrichre, el kell fogadnunk, hogy annak teljesen száraznak kell lennie. A panelek felszerelésének is megfelelő körülmények között és néhány szabály betartásával kell történnie. A padló nedvességtartalma nem lehet több, mint 2-3%, ezért a padlóburkolat beépítése után körülbelül egy hónapot kell várni a padló beltéri befejezésével; A panelek megfelelő rögzítése. Helytelen beállítás esetén a padló instabilitására és esztétikai hibákra számíthatunk; Megfelelő szigetelés használata, amely a panelek alatt párazáró fólia lesz. Ha nem alkalmazzák, a betonból nedvesség kerülhet a panelekbe, ami azok tönkremeneteléhez vezethet. A hatékonyság érdekében úgy kell elrendeznünk a fóliacsíkokat, hogy azok átfedjék egymást; a panelek megfelelő iránya. A panelek hátoldalát merőlegesen, a paneleket pedig párhuzamosan kell elhelyezni a beeső napfényre.
Padlólapok. Mit érdemes még megjegyezni a fektetéshez közeledve?
A laminált padlót és a vinilpaneleket a beépítés előtt akklimatizálni kell. Hagyja az anyagot legalább 24 órán át (miután elhozta a boltból) egy megfelelően előkészített helyen. A helyiségnek, amelyben a paneleket tárolják, bizonyos feltételeknek meg kell felelnie: szobahőmérsékletűnek és alacsony páratartalmúnak kell lennie. Ennek eredményeképpen az általunk lefektetett padló kevésbé lesz hajlamos a vetemedésre. A panelek otthoni vagy lakáson belüli beépítése előtt gondosan ellenőrizzük az aljzat állapotát és megjelenését. A padlónak tisztának kell lennie. Távolítson el róla minden festékmaradványt, port és zsírt. Mielőtt elkezdenénk a padlófűtéshez kiválasztott panelek fektetését, győződjön meg arról, hogy azokat ilyen technológiára tervezték. A panelek felszerelése kombinálható speciális szőnyegek lerakásával is a helyiség hangszigetelése érdekében. Végül, ha a paneleket a padlóra fekteti, figyelembe kell vennie, hogy a dilatációs hézagok hiánya nem csak a padló használatával kapcsolatos problémákat eredményezhet, hanem azt is, hogy a gyártó nem ismeri el a garanciát.