Csempék lefektetése lépcsőkre - hogyan kell csinálni?
A csempék olyan anyagok, amelyek ideálisak a falak és a padlók végső befejezéséhez. Lépcsők takarására is használható. A piacon különféle csempemodellek kaphatók: a kőutánzatoktól a fától megnem különböztethetőkig. A lépcsők csempével való díszítésének köszönhetően hihetetlenül elegánsak lesznek. A csempék külső vagy belső lépcsőn való elhelyezése nem nehéz. Mindössze annyit kell tennie, hogy összegyűjti a megfelelő szerszámokat és anyagokat, hogy eredeti mintát alkosson otthonának lépcsőjén. A lépcsők tökéletes burkolólemezeinek meghatározó tényezője nemcsak a gyönyörű megjelenését, hanem azok tulajdonságait is figyelembe veszik. Jó keresni csúszásgátlós kerámialapokat . Külső lépcsők esetén ellenállónak kell lenniük a magas és az alacsony hőmérsékletnek is. Jó, ha a külső lépcsőre fektetendő csempék magas kopásállósági osztályúak lesznek. Ugyanez vonatkozik a belső lépcsők csempéire is. Végül gyakran használják őket, és kár lenne, ha a felületük rövid idő után nem lenne számunkra vonzó.
Hogyan kell csempézni a lépcsőt?
Csináld magad! Ne aggódjon, ha nincs tapasztalata a lépcső burkolásáról - nem túl bonyolult. Kérheti szakember segítségét is, de semmi sem nyújt olyan elégedettséget, mint egy saját készítésű belsőépítészeti munka. Szüksége van megfelelő ismeretekre, néhány felszerelésre, és elkezdheti a lépcső burkolását. Mi a legfontosabb? Először is az elvégzett munka pontossága. Ha a burkolólapok nincsenek megfelelően elhelyezve, idővel szétesnek vagy megrepednek, és az egész szerkezet nem lesz biztonságos, és elveszíti varázsát. A döntő tényező az, ahogyan a burkolatot a lépcsőn lefektetik. Ha rossz anyagot választ, a csempe felvállhat az aljzatról vagy elpattanhat. A ragasztót és a csempéket helyesen kell megválasztani - nem érdemes anyagiakat megtakarítani az egyes elemekért. Hogyan lehet csempét elhelyezni a lépcsőn?
Aljzat előkészítése csempékhez
Az aljzat elkészítése előtt össze kell gyűjtenie a megfelelő eszközöket, amelyek segítenek az összes munkálatban. Győződjön meg arról, hogy semmi sem hiányzik, mivel nincs extra elem. Szüksége van: lépcsőelemre és csempe orrára csempére; ragasztóra; távtartókeresztekre; alapfestékre; mérőeszközre, vízmértékre és szögre. Szüksége lehet vödörre, cserépvágóra, keverőre, simítóra, szivacsra és ceruzára is. Ha már összegyűjtötte a szükséges dolgokat, itt az ideje a munkának. Az első lapok ragasztása előtt megfelelően elő kell készítenie az aljzatot . A burkolási felületnek teljesen száraznak, tisztának, zsírtalanítottnak és egyenletesnek kell lennie. El kell távolítania az összes szennyeződést. Az aljzaton nem lehet por vagy homok, amelyre csempézni fog. A felületen szintén nem lehet egyenlőtlenség - ki kell őket simítani. A repedéseket viszont cementtel kell kitölteni. Alapozóra is szükség van a felület tartósságának és tapadásának növelése érdekében. Ha az aljzat kész - itt az ideje, hogy leburkolja a lépcsőket.
Lépésről lépésre - csempézés a lépcsőn
Külső lépcsők esetén nagyon fontos a megfelelő időjárás kiválasztása. A legjobb az eső nélküli napon kezdeni a munkát, amely során a hőmérséklet nem csökken 5 Celsius fok alá. Ha a csempéket friss beton alapra helyezik, akkor a padlót legalább 28 napig akklimatizálni kell.
Az első lépés - a csempék előzetes összehangolása A csempék elrendezése az egyik legkevésbé bonyolult lépés, amelyet meg kell tennie a lépcső fektetésekor. Először tesztelje a csempéket a kiválasztott felületen, ahelyett, hogy azonnal ragasztaná őket. Így megtudhatja, hogy valóban rendelkezik-e elegendő csempével ahhoz, hogy egyszerre lefedje az egész lépcsőházat. Megállapíthatja azt is, hogy néhány csempét a kívánt méretre kell vágni, amit jobb megtenni a projekt megkezdése előtt annak érdekében,hogy megtudjuk elegendő csempével rendelkezünk. A kerámia lapok többszöri vágása,azaz több helyen lesz fuga mint az előző lépcsőfokon, mivel kevés a csempénk van, esztétikátlanná teszi a lépcsőket.
A ragasztók típusai - melyiket válasszuk a csempékhez?
Különböző típusú ragasztókat találhat a nagy barkácsáruházakban és szaküzletekben, például a Merkury Markertben. Leggyakrabban száraz keverék formájában vannak, amelyet vízzel kevernek. Használatra kész termékek is kaphatók. A ragasztók összetételük szerint típusokra oszthatók: cement (C szimbólum). Szürkék vagy fehérek. Egy másik összetevő az ásványi töltőanyagok, amelyek lehetővé teszik a habarcs vastagabb rétegekben történő alkalmazását, valamint a polimerek és módosítók, amelyek rugalmasságot biztosítanak, amely befolyásolja a kötés sebességét. Ezeket a ragasztókat általában közvetlenül a tervezett felhasználás előtt keverik össze vízzel vagy más folyékony komponenssel; diszperziós ragasztók (amelyeket a D szimbólum jelöl), amelyek szerves kötőanyagok keveréke vizes polimer diszperzió, szerves adalékok és ásványi töltőanyagok formájában. Ezeket a változatokat tartják a legrugalmasabbaknak, ezért ideálisak egy olyan hordozóhoz, amely idővel deformálódhat. A diszperziós ragasztókat használatra készen vásárolják; bitumenes ragasztók (R szimbólum), amelyek lehetnek epoxi vagy poliuretán. Vízállóak és rendkívül jó tapadásúak. Ezeket a ragasztókat különösen gyakran nehéz hordozókon használják, amelyek gyakran érintkeznek vízzel és vegyszerekkel. Ez a típusú habarcs megvásárolható egykomponensű vagy többkomponensű formában. További fontos szimbólumok a ragasztók osztályai, amelyeket a megfelelő szimbólumokkal jelölnek a csomagoláson:
C1 - normális kötés;
C2 - megnövelt paraméterű csempékhez;
F - gyors kötés;
t - csökkentett vízelvezetéssel (ideális falburkoláshoz);
E - hosszabb munkaidővel (ideális nagy formátumú csempékhez);
S1 - deformálható (teraszcsempékhez);
S2 - erősen deformálható.
Második lépés - az anyag ragasztása
Az anyag szétrakása után elkezdheti a ragasztóhabarcs elkészítését. Szigorúan be kell tartania a termék csomagolásán található gyártói utasítást. Miután elkészítette a ragasztót, egy fogazott simítóval vigye fel minden csempe aljára és az aljzatra. Le kell nyomnia a csempéket, és nagyon finoman kell mozogatnia őket a végső helyére, amíg megfelelően rögzülnek. Az eljárás elvégzése után biztos lehet abban, hogy a kerámia alatt nincs levegő - így sokkal kevésbé valószínű, hogy károsodik. Ha a ragasztó a csempék alól kinyomódik a művelet során, száradás előtt törölje le. Az anyagot mindig a lépcső tetejétől kezdje ragasztani, soha ne alulról. Először meg kell erősíteni az alaplapokat /a lépcső orrát/- csak azután rakjuk a lépcső fokot/fellépőt/. Nem feledkezhet meg a dilatációs hézagokról sem, és elegendő helyet hagyni a fúgák számára, amiben a távtartókeresztek segítenek. Minden munka során ellenőrizze, hogy a lapok a megfelelő szinten vannak-e ragasztva.
Harmadik lépés - befejező munka
Az összes csempe fektetése után meg kell várni, amíg a ragasztó teljesen megszárad. A ragasztó kötési ideje általában körülbelül egy nap. Ezen idő elteltével nedves szivaccsal megtisztíthatja a lépcsőket és elkezdheti fugaval kitölteni a csempe közötti réseket. Húsz perc elteltével könnyedén megmossa az elkészített kötést. A frissen kikövezett terület csak kb. Huszonnégy óra múlva használható. A befejező munka része a lábazat építése is. A lábazat elkészítéséhez megfelelő, erre a célra tervezett lécekre van szükség
Nehéz a csempék lerakása a lépcsőn?
A külső és belső lépcsőn csempék elhelyezése nem túl nehéz.Időt kell rá fordítani , és szükséges hozzá legalább némi kézügyesség. Ezt a feladatot maga is elvégezheti. A lépcsők tényleges elrendezésének köszönhetően nem kell olyan építőipari cég szolgáltatásait igénybe vennie, amely gondoskodna a lépcsők szakszerű beburkolásáról, amelyek mindenképpen többe kerülnek Önnek, mint az az összeg, amelyet anyagokra és eszközökre kell költenie. . A ház befejezéséhez szükséges önsegítő munka sok elégedettséggel jár, és kibővíti ismereteinek körét, amely valószínűleg sokszor hasznos lesz az ön számára.