Csempe fugázás lépésről lépésre
A csempézésnek nemcsak esztétikai, hanem gyakorlati funkciója is van. A megfelelő habarcs növeli a csempe tapadását, és védi az aljzatot a nedvességtől, a gombától és a penésztől. Maga a csempefugázás folyamata nem bonyolult, de sok precizitást és módszeres kezelést igényel. Mit kell tudnia, mielőtt elkezdi a fugázást?
Ebben a cikkben:
1. Csempék fugázása - melyik fugázóanyag lesz a legjobb?
2. Milyen fugaszélesség a megfelelő?
3. Csempe fugázás - a munka különböző szakasza
Csempék fugázása - milyen fugázóhabarcs lesz a legjobb?
A habarcsokat kémiai összetételük szerint osztályozzák. A két elsődleges típus a cement- és a gyantaalapú kötőanyagok. A rugalmas, szilikon- és akrilalapú habarcsok viszonylag újak az építőipari piacon. A habarcs összetétele adja meg annak különleges tulajdonságait, és a habarcs típusának kiválasztása a burkolat és az aljzat típusától függ.
Cementkötések
A cementkötőanyagot leggyakrabban injektáláshoz használják. Száraz keverék formájából áll össze: cementből, finom szemcsés aggregátumból, színezőanyagokból és adalékanyagokból. A csempék közötti hézagok cementhabarccsal való kitöltése nagyon egyszerű, és a munka befejezése után a padlót is könnyű megtisztítani. A habarcs elkészítéséhez ezt a keveréket a gyártó által ajánlott arányban vízzel kell összekeverni. A cementkötőanyag rendkívül ellenálló a mechanikai sérülésekkel szemben. További előnye az alacsony ár és a széles színválaszték.
Rugalmas cementkötések
Ez a típus a hagyományos cementhabarcs továbbfejlesztett változata. Ehhez képest nagyobb a tartóssága és a kopással, foltokkal, penészedéssel szembeni ellenállóképessége, és a csökkentett vízfelvétel miatt jobban tűri a nedvességet. Érdemes beruházni ilyen fugákba, ha a csempét erősen használt vagy nehezen szellőző helyiségekben, például háztartási helyiségben, előszobában vagy garázsban fektetjük le. A rugalmas csempefugák szintén jó választásnak bizonyulnak padlófűtéses lakásokban.
Epoxi habarcsok
Ezek a kötések két komponensből állnak - egy epoxiból és egy keményítőből. Legnagyobb előnyük, hogy ellenállnak a hőmérséklet-ingadozásoknak, a víznek és a fagynak, így a szabadban és a fürdőszobában (beleértve a zuhanyzót és a kádat is) egyaránt elhelyezhetők. Ezenkívül az epoxi fugázóanyagok rendkívül tartósak, páraállóak, nem sötétednek el, és nem foltosodnak el vegyi anyagokkal érintkezve, így nemcsak magánlakásokba, hanem ipari létesítményekbe is ideálisak. Fontos azonban tudni, hogy az epoxi sokkal többe kerül, és egy kicsit nagyobb kihívást jelent, mint a cementes massza, amely puhább és rugalmasabb, mint a cementes massza. Ezenkívül a finom kerámialapok fugázásakor a fugák tisztítását közvetlenül a felhordás után kell elvégezni, mivel különben nagyon nehéz megszabadulni a felesleges epoxi habarcstól a lapokról.
Akril és szilikon kötések
A szilikonok és az akrilok rugalmas, azonnal felhasználható kötések, amelyekhez nem kell előzetesen vizet keverni. Az ilyen típusú fugákat olyan területeken használják, ahol nagy a kockázata annak, hogy a feszültségek miatt a fugák megrepednek, például a sarkok és a padló-fal érintkezési pontoknál. Használhatók külső burkolatok fugázására, de csak a falon vagy a homlokzaton. Nem valószínű, hogy alkalmasak teraszpadlókra, mivel nem tűrik a vízzel való tartós érintkezést.
Milyen fugaszélesség megfelelő?
A fugák illeszkedhetnek a csempe színéhez, és nagyon finomnak tűnhetnek, vagy éppen ellenkezőleg, kontrasztot alkothatnak a padlóval, felfedve azt, és egyedi jelleget adva a helyiségnek. Az ügyes csempefugázás lehetővé teszi az egyenetlen élek hatékony elrejtését is. Míg a beltéri csempék lerakásakor nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani a megfelelő távolság betartásának (általában minél nagyobbak a csempék, annál szélesebb a fuga), addig a nagy hőmérséklet-ingadozásnak kitett helyeken a fugáknak legalább 5 mm-nek kell lenniük (erkély és terasz, fűtött belső terek, épület homlokzata, kandalló). miért? A felmelegedő és lehűlő kerámialapok megváltoztatják a térfogatukat, ami deformációhoz, töréshez és repedéshez vezethet. Ha rendelkezik információkkal a fugák szélességéről és a csempék méretéről, akkor nagyjából meg tudja becsülni, hogy mennyi fugázóanyagra lesz szüksége a csempék fugázásához az egész helyiségben. A következő képlet segít: (A + B) x C x D x g / (A x B) = ... kg / m2 , ahol: A a csempe hossza mm-ben, B a csempe szélessége mm-ben, C a csempe vastagsága mm-ben, D a fuga szélessége mm-ben és g a fuga vastagsága (1,6 epoxi esetén) és (1,5 cement esetén) . Néha lehetőség van a habarcsgyártó honlapján elérhető kész kalkulátor használatára is. Győződjön meg róla, hogy a megvásárolt fugázóhabarcs nem különböző tételekből származik, mivel a fugázóhabarcs színe a felhordás után kissé változhat.
Csempézés - a munka egyes szakaszai
A csempézés előkészítése
A csempék fugázását legalább egy nappal a lerakás után kezdheti el. Először is távolítsa el a távtartókat és a ragasztóhabarcs maradványait - mind a lapok felületéről, mind a közöttük lévő térből. Az előkészített padlót tiszta vízzel átitatott szivaccsal mossa le, majd száraz ruhával törölje át. Porózus csempéknél, mint például a gres, érdemes egy feltűnésmentes helyen úgynevezett próbafugázást végezni. Ez segít megtanulni, hogyan töltse ki a hézagokat habarccsal, és gyakorlatot ad, hogy lássa, mennyi ideje van a habarcs kezdeti megkötése előtt. Ez azért fontos, mert a kőporcelán csempék helytelenül elvégzett fugázása azok tönkremeneteléhez vezethet. Fontos, hogy a falakat egyenként fugázza ki, és folyamatosan távolítsa el a felesleges fugát a felületről, mivel ha megszáradt, nagyon nehéz lehet a csempe tisztítása. Ha nagyméretű csempéket szeretne fugázni, ossza a padlót kisebb zónákra.
Habarcs fektetése
Keverje össze a vegyületet vízzel a gyártó utasításai szerint, és folytassa a vegyület felhordását a falakra. Töltse ki a csempék közti réseket a gumibetétes simítóval úgy, hogy a hézagok teljesen és egyenletesen kitöltődjenek. Különösen óvatosnak kell lenni a mázzal, amely finomabb, mint a terrakotta vagy gr-csempe. Várjon egy kicsit, és amikor a fuga kezd mattulni, nyúljon egy puha szivacsért, és mossa le a csempéket vízzel, eltávolítva a felesleges fugát (próbálja meg nem súrolni a fugát). Ez a megfelelő pillanat a habarcs formázására is, azaz a hézagok kissé süllyesztett alakjának kialakítására. Ezt egy speciális gumikupakkal vagy egyszerűen az ujjával teheti meg. Ismételje meg az összes lépést a következő falon, amíg az összes máz fel nem kerül. A csempék fugázása ugyanaz, ne feledje, hogy a padlótól a falig terjedő helyeken szilikont kell használni (a közönséges habarcs túlságosan rugalmatlan lehet).
Fürdőszoba csempe Quarry Moon | Fürdőszoba csempe Bianco | Fürdőszoba csempe Onyx | Fürdőszoba csempe Robyn |