Barna víz a medencében. Hogyan szabadulhatok meg tőle?

13.05.2021


A medencetulajdonosok gyakran kérdezik maguktól, mit kell tenniük, hogy a medence vize átlátszó színű legyen, és a vízben lévő vas mennyisége ne haladja meg a megállapított szabványokat. Erre a célra medencekémiai anyagokat, szivattyúkat és medenceburkolatokat használnak. Mégis sajnos sokan szembesülnek a barna medencevíz problémájával. Ilyen elszíneződés gyakran akkor fordul elő, ha túl sok klórt adnak hozzá a vízhez. A legtöbb esetben a barna medencevíz a túl magas vas- és mangántartalom következménye. Ezek az anyagok önmagukban színtelenek, de amikor klórral reagálnak, kémiai reakció lép fel, és a víz a piszkos rozsda színét veszi fel. Ha kútvízzel tölti fel medencéjét, különösen ki van téve ennek a kellemetlen problémának. 

 

Káros-e a magas vaskoncentrációjú medencevíz?


Sajnos azok a kerti medencék, amelyekben a víz megbarnult, nem alkalmasak úszásra. Az ilyen magas vaskoncentrációjú víz káros. A medencében lévő nagy mennyiségű ilyen elem nemcsak a víz színét teszi kellemetlenné a szem számára, hanem a fürdés során az emberek egészségét is veszélyezteti. Az ilyen színű víz felszíne rozsdássá és nagyon zavarossá válik. Úszás közben kellemetlen, keserű ízt és szúrós szagot érezhet. Ezenkívül a vas korrodálhatja a medence rendszerét, ezért különösen fontos, hogy a barna színtől megszabaduljon a medence. A bővülő medencék, a keretmedencék, a gyerekmedencék és a hátsó udvari pezsgőfürdők hajlamosak az ilyen típusú problémára, mivel ezek azok a medencék, amelyekbe leggyakrabban klórt adunk, és amelyek vizét kutakból nyerjük.

 

Mi okozza a barna medencevizet?


A víz magas vastartalmával kapcsolatos legtöbb problémát a saját kutak tulajdonosai tapasztalják. A talajvíz nagyon magas koncentrációban tartalmaz fémeket, többek között vasat, mangánt és más elemeket. Az ilyen típusú víz már néhány órával a tartály feltöltése után megváltoztathatja a színét. Lehet zöldes vagy barnás színű. Ez a nehézség nem merül fel a települési víz esetében, mivel a vízellátó rendszerek megtisztítják a vizet az összes fémelemtől. Ezért, amikor városi vizet használunk, nincs kellemetlen reakció a klórral, és nem színeződik el a tartály. Ha azonban a vízellátó rendszer vascsöveket tartalmaz, vagy a berendezés alacsony fordulatszámon működik - a hálózati víz hasonló problémákat okozhat. 

 

Barna víz klór hozzáadása után


Mi lehet a következménye annak, ha klórt adunk a magas vastartalmú vízhez? Az üveg kezdetben tiszta és tiszta lesz, de amint hozzáadja az első adag klórt, a víz barnává vagy sárgává válik. Ennek az elemnek a magas koncentrációja miatt a víz nagyon gyorsan elhomályosodik és elszíneződik. Ez a háromértékű vas-hidroxid képződésének köszönhető, amely a színtelen kétértékű vas oxidációjával keletkezik egy oxidálószerrel, azaz klórral vagy aktív oxigénnel.

 

Az ennek a folyamatnak az eredményeként kialakuló rozsda erős elszíneződést okozhat a medence rendszerében. A PVC-fóliát és poliésztert tartalmazó medencék különösen veszélyeztetettek. Az alacsony vastartalom viszont zöld szennyeződések kialakulásához vezet a vízben anélkül, hogy a zavarosság a fenékre süllyedne. A víz általában tiszta marad, de zöldes árnyalatú. 

Kerti medencék

Hogyan lehet hatékonyan megszabadulni a vízben lévő vastól?


A vas eltávolítása az úszómedencéből csak olyan szűrőrendszerrel lehetséges, amely egy speciális, a vasat megkötő vegyszert használ. A medenceszivattyúk a medencéhez való patronos szivattyúkra és a medencéhez való homokszivattyúkra oszthatók. Ez a módszer megfelelő eredményeket ad, ha a szivattyúhoz megfelelő szűrőt választunk. A homokszűrők megfelelő használatához alaposan öblítse át őket körülbelül 5-10 percig. Ezután állítsa be a víz pH-értékét 7 és 7,2 közé. Ha korábban nem adtak klórt a vízhez, klórozást kell végezni. Ezt a folyamatot mindig a vízkör megszakított állapotában végezze el, hogy a klór a medence minden sarkába eljusson. A következő lépés a párna behelyezése a szkimmerbe. Ez idő alatt a keringetőszivattyúnak 24 órán keresztül folyamatosan működnie kell. Ha a medence kialakítása nem rendelkezik szkimmerrel, helyezzen be egy párnát a tágulási tartályba. A homokszűrőt körülbelül három-négy nap múlva ki kell öblíteni. Ha ezután a medence alja még mindig zavaros, és a víz nem távolította el teljesen a barna színt, ismételje meg az egész eljárást egy új párnával.

A patronos szűrőkkel ellátott medencék tisztítása egy kicsit másképp néz ki. Az első lépés a szűrőelem cseréje olyanra, amely alapos szűrést biztosít. A fenti beállításhoz hasonlóan állítsa be a víz pH-értékét 7-7,2 egységre. Ezután végezze el a klórozási folyamatot kikapcsolt vízkörrel, kivéve, ha a beállítás előtt már elvégezte a klórozási folyamatot. Ezután öntse a víztisztító folyadékot a medencébe. Várjon 24 órát anélkül, hogy a keringető szivattyút végig kikapcsolná. Várakozás után jól öblítse ki a szűrőbetétet, vagy cserélje ki egy újjal. A medenceszivattyú patronok rendkívül fontosak a medencevíz barna színének csökkentésében. A medenceszivattyúk tartozékai, például az antibakteriális szűrők szintén fontosak ahhoz, hogy a medencék hosszú ideig tiszták maradjanak.
 

Hogyan kell megfelelően a kútból önteni a medence vizét?


Ha nem használhat csapvizet, mert medencéje a várostól távol található, javasoljuk, hogyan töltse fel megfelelően tartályát kútvízzel. A tartály feltöltése után használhat medencevízlágyítót, amely csökkenti a zöld és barna víz képződését közvetlenül a medencébe öntés után. Felcserélhető a C-vitaminnal. A termék használatával csökkentheti a vascsapadékot, és élvezheti medencéje tiszta vizét. Ezenkívül elkerülheti a vas felhalmozódását a medence felületén, így a létesítmény nem sárgul és nem színeződik el. Reméljük, hogy tanácsainknak köszönhetően egyszer és mindenkorra megszabadul a tartályban lévő barna víz kellemetlen problémájától!.

vissza