A padlólap vastagsága - mennyi az és mit számít?

11.07.2021

Parketták


A deszkát a tartóssággal, az erősséggel és az időtlen eleganciával társítják. Választhatunk tömör vagy laminált deszkákat és furnérozott paneleket. Melyik padlólapok fognak a legjobban működni a belső térben? Mit kell figyelembe vennünk a fapadló vásárlásakor és üzemeltetésénél?
Számít a padlódeszkák vastagsága?

 


 

  1. Tömörfa padlólapok - méretek és fontos jellemzők
  2. Rétegelt padlólap - méretek és fontos jellemzők
  3. Furnérpadló - méretek és fontos jellemzők
  4. Tömör és laminált padló karbantartása
  5. INSPIRADOJ!!!

 

 


 


 


Tömörfa padlólapok - méretek és fontos jellemzők


A tömör padlódeszkák egyetlen fadarabból készülnek. A piacon nyersen és beépítésre készen is megvásárolható. A nyers padlóburkolat lerakása után csiszolni kell, és megfelelő termékkel - lakk vagy olajal - kell rögzíteni. A kész deszkákat, mint például az alább ismertetett laminált deszkákat, már gyárilag lakkozzák vagy olajozzák. A tömör deszkák gyártásához használt legnépszerűbb hazai fafajták a tölgy, a kőris, a lucfenyő és a fenyő, az egzotikusabbak közül pedig a merbau. A tölgy és kőris padlólapokat jelentős keménység jellemzi, így a belőlük készült padló tartós és vizuálisan vonzó lesz. A tömör keményfa padló legnagyobb előnye a laminált padlóval szemben azonban az, hogy többször is felújítható - csiszolható és festhető. A tömör padlódeszka 15-22 mm vastag, 7-18 cm széles és 30-250 cm hosszú.


 

Rétegelt padlólap - méretek és fontos jellemzők


A rétegelt padlódeszkák (más néven fapanelek) két vagy három, egymással párhuzamosan elhelyezett fából készültek. Ezáltal a tömör fához képest sokkal kevésbé érzékenyek a hőmérséklet és a páratartalom változásaira. Az ilyen típusú padlódeszkák felső rétege különböző (hazai vagy egzotikus) fafajtákból állhat. Gyárilag lakkozással vagy olajjal festik őket. Ezenkívül a deszkát különböző kezeléseknek lehet alávetni - a fát öregítik, pácolják vagy a textúráját megváltoztatják a megfelelő vizuális hatás elérése érdekében. A kétrétegű deszkák alsó rétege viszont például keményfából, főként tölgyből és kőrisből készül. Ezzel szemben a háromrétegű deszkáknál a középső és az alsó réteg leggyakrabban puhafából készül. Sokunk számára fontos, hogy a laminált padló azonnal használatra kész legyen - lehet rajta járni és bútorokat elhelyezni a helyiségben. Ezenkívül egy ilyen fapadlót padlófűtés fölé is lehet fektetni. Ezenkívül a piacon vannak olyan laminált padlólapok, amelyeket a gyártók nedves helyiségben történő beépítésre is engedélyeztek - ezek kiválóan alkalmasak fürdőszobákba. A teakfát egzotikus fajokból, a tölgyet pedig hazai fajokból ajánljuk. Az olajozott laminált lapok választása is ajánlott, hogy a fa egyenletesen "lélegezzen". Mint már említettük, a laminált lapokat fapaneleknek is nevezik - mivel a laminált lapokhoz hasonlóan az egyik lap általában téglalap alakú. A laminált lapok szabványos vastagsága 10 és 15 mm között van, szélessége 13 és közel 21 cm között, hossza pedig 72,5 és 109,2 cm között mozog.

Parketták

 

Furnérpadló - méretek és fontos jellemzők


Ennek a padlóburkolat-típusnak a magja HDF-lapból (nagy nyomás alatt préselt, forgácsolt fa) készül, amelyet természetes furnér, azaz egy vékony réteg minőségi fa borít. A lakkot a gyárban viszik fel a furnérra. A furnérpadlók általában 8,5 mm vastagságúak, de 11,5 mm vastagságú kollekciók is kaphatók.

Fapadló felújítása - számít a deszka vastagsága?


A fapadló vastagsága az egyik olyan paraméter, amelyre gyakran odafigyelünk, amikor konkrét deszkákat választunk. Mint már említettük, a tömör deszka vastagsága általában 15-22 mm. Ennek köszönhetően egy ilyen padlót szükség esetén többször is le lehet csiszolni, így hosszú évekig megőrizheti vonzó megjelenését. Ne feledje azonban, hogy ha egy sokat használt helyiségbe tömör padlót választ, a legjobb, ha keményfát - például tölgyet vagy kőrist - választ. A laminált padló esetében fontos a felső réteg vastagsága. Ez általában 2 és 6 mm között van. Legfeljebb 4 mm vastagságú felső réteg esetén a padlót legalább kétszer, 6 mm vastagságú felső réteg esetén pedig legfeljebb négyszer lehet újracsiszolni. Mások viszont úgy vélik, hogy a laminált padlót nem szabad csiszolni. Ha a lakkréteg láthatóan kopott, a deszkákat le kell csiszolni és újra kell fényezni. Ez utóbbi lehetőség akkor is ajánlott, ha a furnérozott panel sérült.

Fontos, hogy milyen födémet választunk, ha padlófűtést tervezünk. Ebben az esetben a terület szakemberei a tömör deszkák helyett a laminált táblákat ajánlják. Meleg padlóhoz a legjobb, ha olyan fafajtákat fektetünk, amelyek nem túl érzékenyek a hőmérséklet-ingadozásra - a legjobbak az őshonos tölgy és az olyan egzotikus fafajták, mint a teak, a merbau, a doussie és a jatoba.



Tömör és laminált padló karbantartása
 


A lakkozott fapadlót (panelek és deszkák) rendszeresen védeni kell megfelelő kezeléssel - tiszta, száraz felületre felhordva. Láthatatlan filmréteget képez a padlón, amely megvédi annak felületét és az elemek közötti illesztéseket a szennyeződésektől és a véletlen kiömlések mélyre hatolásától. Természetesen az olajozott padlók karbantartására más intézkedéseket is alkalmaznak, de hatásuk hasonló. Ezenkívül a fapadlót meg kell védeni a homokszemcséktől (pl. helyezzen el egy szőnyeget a lakás bejáratánál) és a karcolásoktól (ehhez többek között a bútorok lábát rögzítő párnák segítenek). Más típusú padlóburkolatok, például laminált padló vagy vinilpanelek, valamint szegélylécek és befejező tartozékok a www.merkurymarket.hu weboldalon találhatók. Tudjon meg többet!
 


INSPIRÁLÓDJ!!

Kerámia csempék
Vinyl padlók Járólap Teraszburkolatok Kerámia csempék

 

vissza