A medence és a koronavírus. Megfertőződhet a vízben?

04.06.2021


A COVID-19 világjárvány megváltoztatta mindennapi életünket és a szabadidőnk eltöltésének módját. Jelenleg a legtöbb rekreációs és aktív szabadidős terület zárva marad, de ez várhatóan hamarosan megváltozik. Május második felében ismét lehetőség nyílik arra, hogy a családdal vagy a barátainkkal víziparkba vagy uszodába menjünk. De érdemes-e élni ezzel a lehetőséggel? Cikkünkből megtudhatja, hogy a másokkal való közös vízben tartózkodás növeli-e a koronavírus-fertőzés kockázatát, és hogyan viselkedjen a medencében, hogy megelőzze ennek az életveszélyes légúti fertőzésnek a kialakulását

Ebben a cikkben:
1. Előfordulhat-e SARS-CoV-2 fertőzés vízben?
2. Milyen ajánlásokat kell követniük a nyilvános uszodáknak?
3. Hogyan vigyázzunk a biztonságunkra, ha nyilvános medencét használunk?
4. Egy uszodát vagy a saját kerti medencéjét válassza?

INSPIRÁLÓDJON !!!

Előfordulhat-e SARS-CoV-2 fertőzés a vízben?
 

Még 2020 májusában a Sanepidnek írt levelében az Országos Közegészségügyi Intézet-PPH igazgatója kifejtette, hogy "számos közegészségügyi intézmény világszerte, köztük a WHO és a CDC egyöntetűen hangsúlyozza, hogy nincs olyan eset, amikor a SARS-CoV-2 fertőzte volna az ellenőrzött minőségű ivóvíznek szánt vizet vagy a rekreációs célú vizet, beleértve a kezelt és fertőtlenített uszodák vizét is. [...]

 

 

TANÁCSOLJA A SZAKEMBER!
Hangsúlyozva, hogy a COVID-19 nem vízfüggő betegség, ebben az összefüggésben felhívják a figyelmet a SARS-CoV-2 mint bevont vírus érzékenységére számos fertőtlenítőszerrel szemben. "" Egyszerűen fogalmazva ez azt jelenti, hogy a közhiedelemmel ellentétben az úszómedencék nem a koronavírusok szaporodóhelyei - feltéve természetesen, hogy a vizet fertőtlenítik. Brit tudósok kimutatták, hogy egy kémiai összetevő elpusztítja a SARS-CoV-2 vírus lipidburkát, ártalmatlanná téve azt.

A klór megfelelő koncentrációban a medencében (1,5 mg klór/liter víz) mindössze 30 másodperc alatt 1000-szeresére csökkenti a koronavírus átvitelének kockázatát. Ahogy a klór a medencében, a nátrium-hipoklorit és az aktív oxigén a medencében, úgy a víz rendszeres ózonizálása is ugyanolyan hatékony a COVID-19 járvány elleni küzdelemben, amely a koronavírus mellett más vírusokat, baktériumokat, gombákat és atkákat is elpusztít. Ráadásul az uszodákban egyre gyakrabban használnak speciális, fertőtlenítő UV-sugárzást kibocsátó lámpákat. Mindezek miatt a medencevízzel való érintkezésből származó koronavírusfertőzések gyakorlatilag nem fordulnak elő (eddig egyetlen ilyen esetet sem erősítettek meg). Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincsenek biztonsági eljárások, amikor a medence mellett tartózkodik. Éppen ellenkezőleg - sok ilyen van, és ezeket szigorúan be kell tartani. Honnan származnak? A fertőzésveszély nem csak azért áll fenn, mert másokkal együtt tartózkodik a vízben, hanem azért is, mert nincs ajánlott távolság, amit egy nyilvános medencében nehéz betartani. Ezenkívül nincs szükség ruházat és maszk használatára az úszás területén, ami nagyban megkönnyíti a vírus terjedését a medencékben lévő cseppek útján.

Medence szivattyúk

Milyen ajánlásokat kell követniük a nyilvános uszodáknak?


A medencék, fitneszközpontok és edzőtermek újranyitása gyorsan közeledik. Az egészségügyi miniszter iránymutatása szerint mindezen létesítményeknek biztosítaniuk kell a személyzet és a felhasználók biztonságát a világjárvány idején, csökkentve ezzel a SARS-CoV-2 vírus terjedésének kockázatát. Milyen szabványos óvintézkedéseket tesznek a fürdőhelyeken e tekintetben? Először is, az épület és maga a medence méretétől függően korlátozott számú ember maradhat a medencében. A személyi korlátozásokat általában az úszás területén is alkalmazzák - a konkrét ajánlásokat jól látható helyeken elhelyezett táblák vagy piktogramok formájában adják meg. Ha az épület külső ajtajai nem automatikusak, mindig nyitva kell maradniuk, hogy az ügyfelek ne érjenek hozzájuk. Közvetlenül a pénztárgép és a ruhatár előtt csak egy személy tartózkodhat. A padlón álló táblák vagy matricák jelzik, hogy a sorban várakozóknak milyen távolságot kell tartaniuk egymástól. A gyorsabb ügyfélkiszolgálás érdekében minden szükséges információt ki kell függeszteni a bejárati ajtó előtt és a pénztárgép mellett. Az épületben mindenütt rendelkezésre állnak fertőtlenítő folyadék adagolók (legjobb, ha érintkezés nélkül alkalmazzák). A fertőtlenítést a személyzet is folyamatosan végzi. Ide tartoznak a kulcsok vagy a transzponderek és a szekrények, valamint a gyakran érintett közös helyiségek (többek között az ajtókilincsek, villanykapcsolók, mosdó- és zuhanycsapok, zuhanypanelek, korlátok. ) A medencéknél nemcsak a víz klór-dioxiddal történő kezelése a szabvány, hanem a rendszeres cserék is. Ha a rutinszerű egészségügyi ellenőrzés során káros mikroorganizmusokat találnak a medencében, a medencét ideiglenesen kivonják a használatból. A vízben végzett csoportos tevékenységek, mint például az aerobic vagy az úszásoktatás, csak akkor szervezhetők meg, ha a résztvevők között elegendő távolságot lehet tartani.

Hogyan vigyázzunk a biztonságunkra, ha nyilvános uszodát használunk?

 

Van néhány egyszerű higiéniai és biztonsági szabály, amelyek nagymértékben csökkentik a coronavírussal való megfertőződés kockázatát, ha vízi parkban vagy uszodában tartózkodik. A legjobb, ha a maszkot az öltözőben hagyod a ruháiddal együtt, és akkor veszed fel, amikor visszatérsz. A lehető leghamarabb mosson kezet szappannal és vízzel a mosdókagyló melletti utasításoknak megfelelően, majd fertőtlenítse kezét legalább 60% etanolt tartalmazó termékkel. Próbáljon meg a zuhanyzóval együtt. A legjobb, ha a maszkot az öltözőben hagyod a ruháiddal együtt, és akkor veszed fel, amikor visszatérsz. A lehető leghamarabb mosson kezet szappannal és vízzel a mosdókagyló melletti utasításoknak megfelelően, majd fertőtlenítse kezét legalább 60% etanolt tartalmazó termékkel. Próbáljon meg a  lehető legtávolabb tartózkodni a többi embertől (az ajánlott távolság 1,5 méter). Mindig engedje át az ajtón a helyiséget elhagyó személyeket, és ne maradjon az épületben a szükségesnél tovább. Szigorúan tartsa be a személyi higiénia szabályait. Miután átöltözött fürdőruhába, menjen be a zuhanyzóba, és használja a merülőmedencét, hogy megmossa a lábát, mielőtt belevetné magát a medencébe. Köhögés és tüsszentés közben takarja el az orrát és a száját behajlított könyökkel vagy zsebkendővel (ha van magánál). Próbálja meg, hogy ne érintse meg az arcát a kezével, különösen a száját, az orrát és a szemét. Ha lehetséges, használja a medencét csúcsidőn kívül, azaz inkább hétköznap este, mint délután és hétvégén.

Medence szivattyúk

Úszómedencébe vagy saját kerti medence?


Bár a koronavírus valós egészségügyi kockázatot jelent, nincs ok arra, hogy ne látogasson el egy uszodába. Ne feledje, hogy a fizikai aktivitás a jólét kulcsa, és semmiképpen sem érdemes lemondani róla - feltéve persze, hogy megteszi az óvintézkedéseket. Ha azonban szeret úszni, vagy csak úgy beugrani a vízbe a nyári napokon, de szeretné elkerülni a többi emberrel való érintkezést és a folyamatos kézfertőtlenítést, a saját kerti medence tökéletes megoldás. Attól függően, hogy mit szeretne, beruházhat egy nagyméretű keretmedencébe, vagy választhat egy sokkal gazdaságosabb felfújható medencét vagy egy bővíthető medencét, amely ideális az egész család számára.

A kerti medencék, akárcsak a kerti pezsgőfürdők, a kertben való kikapcsolódás bevált módja. Nemcsak, azért hogy teljesen nyugodtnak érezheti magát, de nem kell aggódnia a koronavírus és annak szövődményei miatt sem.

Medence szivattyúk



INSPIRÁLÓDJON !!!

Medencék hidromasszázsal SPA Kerti pavilonok Kerti bútor
Medencék hidromasszázsal SPA Kerti pavilonok Kerti bútor Kerti grillek

 

vissza