A konyhabútor elrendezése - bevált módszerek egy funkcionális belső térben

24.11.2021

A konyhabútorok elrendezése rendkívül fontos elem, amely nagyban befolyásolja az ergonómiát, az esztétikát és a felhasználói kényelmet. Rendkívül fontos, hogy a konyhaszekrényeket a konyhát leggyakrabban használó háztartástagok számára elérhető közelségben akasszuk fel, a szekrények belsejét praktikusan és átgondoltan rendezzük el, és - ami a legfontosabb - kövessük a konyhai elrendezési módszert a munkaháromszög alapján. Ez a módszer a konyha három legfontosabb pontja, azaz a hűtőszekrény, a mosogató és a tűzhely közötti megfelelő távolság megtartását írja le. A konyhában a munkaháromszög és a világos térelosztás a két legfontosabb technika, amelyet minden belsőépítésznek követnie kell.

 


 

Mielőtt úgy dönt, hogy konyhabútorokat és konkrét háztartási gépeket vásárol, kérjük, olvassa el cikkünk tartalmát, amely segíthet abban, hogy a végső fázisban pontosabb döntéseket hozzon, és ergonomikusan és vizuálisan vonzóan alakítsa ki konyháját. Egyszerűen csak ismerje meg a leggyakoribb bútorelrendezéseket, és tervezze meg a különböző elemek összeszerelésének megfelelő sorrendjét, hogy tökéletes és praktikus megoldást hozzon létre, amelyet Ön és szerettei évekig élvezni fognak.

 


Ebben a cikkben:
1. Bútorok elrendezése kis konyhákban
2. Ergonómia egy nagy konyhában
3. L alakú konyha
4. U-alakú konyha



Bútorok elrendezése kis konyhákban


A praktikus bútorelrendezés sokkal könnyebben megoldható egy nagy helyiségben, de ez nem jelenti azt, hogy a modern konyhák csak nagy konyhák. A kis, előre kialakított helyiségekben számos ergonómiai módszert lehet kidolgozni, és a konyhai berendezéseket a méretnek megfelelően optimálisan elrendezni. A leggyakoribb megoldás, amelyet az emberek a kis konyhák előregyártott szobákban történő elrendezésekor alkalmaznak, hogy az összes konyhaszekrényt egyetlen sorban, a kiválasztott fal hosszában helyezik el. Sajnos az ilyen típusú megoldások kissé akadályozzák a munkaháromszög-technika alkalmazását, de elegendő, ha a konyhabútorokat megfelelő távolságra, azaz a legfontosabb zónák között legfeljebb 30 cm távolságra helyezzük el. Fontos, hogy a hűtőszekrényt a lehető legközelebb helyezze el a bejárathoz, a tűzhelyet a legtávolabbi helyre, a mosogatót pedig mindkét zóna közepére. Ez megkönnyíti az olyan tevékenységek elvégzését, mint például: az élelmiszerek kicsomagolása, a szeletelés, a szemét kukába helyezése  és a főzés. De ne felejtse el a konyhaszekrényeket a hűtőszekrény és a tűzhely közé helyezni, egy kijelölt munkafelülettel, amelyen elkészítheti az ételeket.

 

 

Ergonómia egy nagy konyhában


Egy tágas konyhában sokkal könnyebb a készülékek elrendezése, mint egy kis területen, de a konyhai munkalapok között elegendő távolságnak kell lennie ahhoz, hogy megkönnyítse az alapvető háztartási tevékenységek elvégzését. Egy nagy konyhában nagyon könnyű megfeledkezni az ergonómia alapelveiről az elrendezés nagy lehetőségei miatt. A konyhai munkalapok kiválasztásakor helyezze őket a lehető legközelebb a hűtőszekrényhez és a tűzhelyhez. A tűzhely melletti munkalap megkönnyíti az ételek vágását és elkészítését, mivel közvetlen hozzáférést biztosít a tűzhelyen álló edényekhez. A nagy konyhákban számos kombináció és elrendezés közül választhat. A konyhabútor-készleteket az egyik falra, valamint az oldalsó vagy szemközti falra is lehet tervezni. A nappalival összekapcsolt konyhák általában szigeteket tartalmaznak, amelyekre olyan készülékeket szerelnek, mint az indukciós főzőlapok,  és páraelszívók. A főzőlap melletti munkalap a munkaterület, és rengeteg szabad helyet biztosít a főzés megkönnyítésére. Egy nagy konyhában a főzési, mosogatási és ételkészítési zónák nem lehetnek túlságosan távol egymástól. A nagy területeken gyakran figyelmen kívül hagyják ezt a szabályt, de főzéskor vagy a szekrényekbe való visszahelyezéskor nem szabad két lépésnél többet tennie a zónák között. A nagyméretű konyhák magas helyiségei lehetővé teszik, hogy a konyhafrontok egészen a mennyezetig épüljenek. Egy ilyen megoldás megtervezésekor ne feledkezzen meg arról, hogy a mindennap használt dolgokat a kezeivel egy szinten tartsa. Egy zsámoly az ételek vagy a tányérok számára biztosan nem javítja a helyiség ergonómiáját. A szekrények és más konyhai berendezések hozzáigazítása a konyhát egyszerre használó személyek magasságához és számához minden bizonnyal növeli a berendezések használatának kényelmét és praktikusságát.

 

 

L-alakú konyha


A konyhák kialakításában rendkívül népszerű megoldás az L-alakú bútorelrendezés, amely a berendezések két egymásra merőleges fal mentén történő elrendezését jelzi. Az ilyen típusú konyhában a tűzhelyet mindig a rövidebb falon, a hűtőszekrényt pedig a hosszabb falon kell elhelyezni. A praktikus konyhai sarokkanapék jól működnek L alakú konyhákban, lehetővé téve, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a helyiségből. A beépített szekrényekkel ellátott sarokülő lehetővé teszi egy további munkalap beszerzését, amelyet leggyakrabban kávéfőző, vízforraló vagy kenyértartó helyeként használnak. Egy ilyen konyhában soha ne tegye a tűzhelyet, mosogatót a sarokba. Egy ilyen konyhában érdemes a konyhai eszközöket a tűzhelytől és a hűtőszekrénytől távolabb elhelyezni, hogy az e két zóna melletti munkalapok szabadok maradhassanak, és a főzés során használatra készen álljanak. A konyhaasztal és a konyhai székek tökéletesen megtalálják a helyüket a rövidebb beépített terület túloldalán. Ha konyhája nem nagy, és L-alakú elrendezést tervez, választhat egy kerek asztalt, amely valamivel kevesebb helyet foglal, és biztosan elfér egy kis térben. Egy ilyen konyhában a szekrényeknek  függeszthetőnek és állónak lenniük, mivel az elrendezés lehetővé teszi, hogy a bútorok alsó részeit és a szemmagasságban lévő szekrényeket is használhassa.

 


 

U-alakú konyha


Az U alakú konyhaszekrényeket a két hosszabb fal mentén ellentétes bútorelrendezés jellemzi, a szemben lévő munkalapokat pedig egy harmadik zóna köti össze. A frontok és maguk a konyhaszekrények egy ilyen konyha első hegedűi. Az U alakú konyha lehetővé teszi, hogy nagyszámú függő- és állószekrényt helyezzenek el, ami nagyszerű lehetőségeket biztosít a háztartási cikkek, eszközök és egyéb termékek tárolására. Ez a beépítési mód tökéletesen ötvözi a három legfontosabb zónát, amelyek mindegyike az "U" rendszer különböző részeire tervezhető. Egy ilyen konyhában a legjobb, ha a hűtőszekrényt a tűzhelytel ellentétes oldalra helyezzük, a mosogatót és a mosogatót pedig a szemben lévő épületeket összekötő rövidebb szakaszra. Az U alakú konyha ideális tágas, világos, ablakos konyhákhoz. Leggyakrabban tehát a mosogatótér maga az ablak alatt van, így mosogatás közben az ablakon kívüli zöldre nyílik kilátás. Egy ilyen konyha berendezésénél tartsa szem előtt, hogy a függőszekrényeket úgy kell felszerelni, hogy könnyen elérje a háztartási termékeket. Másrészt az álló szekrényeket fiókokkal vagy kihúzható rakodókosarakkal kell felszerelni. Az U-alakú konyhákban található szekrények mennyiségének meg kell könnyítenie az egyes zónák használatát, és a kihúzható bútorok olyan megoldást jelentenek, amely megkönnyíti ezt a folyamatot. Az Ön által elérhető magasságban lévő polcokat és szekrényeket olyan funkciókkal kell felszerelni, amelyeket a legritkábban használ. Az étkező és a konyha asztalait ilyen elrendezésben középre kell helyezni, vagy ha a konyha a nappalival van összekötve - egy tipikus étkezőbe.



Inspirálódjon!

Konyha bútor Essen Black Konyha bútor Vegas blue Konyha bútor Magnum Denim Konyha bútor Emporium

 

 

vissza