A járólap fugázása lépésről lépésre. Hogyan kell fugázni a csempéket?

28.12.2020


Bármely kerámia vagy kőlapból készült csempe a végső fázisban megköveteli az úgynevezett fugázást, amelyet az egyes elemek közötti megfelelő illesztések alkalmazásával értünk. Az ízületek maguk is számos nagyon fontos, technikai és esztétikai jellegű funkciót töltenek be.

Csempék és járólapok - Merkury Market

Miért van szükség a csempék fugázására?

A fúga pusztán esztétikai funkciója az, hogy dekoratív szerepet játsszon, amelyben színének fontos szerepe van, amely az elrendezett csempékkel elválaszthatatlan kompozíciót hoz létre. Az illesztés technikai funkciói viszont elsősorban a burkolat felületét védik a nedvességtől, amely az egyes elemek közötti párosítatlan réseken keresztül bejuthat. Ezenkívül az illesztés nem halmoz fel port és szennyeződést a burkolólapok közötti illesztésekben, és megakadályozza a penész szaporodását, amelyek különösen sérülékeny környezetet találnak, például a fürdőszobában. Emellett növeli a burkolólapok tapadását a felszínen, amelyre felhelyezik őket, és megakadályozza azok megrepedését vagy lazulását is, ezáltal rugalmas réteget biztosítva, amely a fal vagy a padló munkája miatt minimális deformációt tesz lehetővé az egyes burkolólapokon. Végül a fugázószerkezet feladata a burkolólapok elrendezésében bekövetkező szabálytalanságok kompenzálása, valamint a vállalkozó által elkövetett más típusú pontatlanságok optikai elrejtése.

Csempék és járólapok - Merkury Market

Burkolat előkészítése fugázáshoz

A fugázási folyamat nagyon fontos bevezetése a már kész burkolólapok helyes elkészítése. Természetesen ezt csak a ragasztó megszáradása és a burkolat teljes tapadása után lehet megtenni, ami általában 24 órát vesz igénybe. Az első lépés a lapok közötti résekben levő távtartók eltávolítása és a felületek megtisztítása a felesleges ragasztótól, valamint a felgyülemlett por és szennyeződések eltávolítása. Ezeket a tevékenységeket "szárazon", azaz víz vagy egyéb folyadékok használata nélkül, technikai kés, porszívó vagy seprű segítségével végezzük. Enyhén nedves szivacs használata is lehetséges. Ügyelni kell arra, hogy ne sérüljenek meg a lapok sarkai, ami nagyon egyszerű. A csempe injektáláshoz való előkészítésének utolsó szakasza a csempe széleinek kis mennyiségű vízzel, például ruhával történő megnedvesítése, ügyelve arra, hogy a folyadék ne kerüljön a közöttük lévő résekbe, ahol a habarcsot alkalmazni kell.

Spoje dlaždíc - typy a výber

Az ízületek kiválasztása a csempézés típusához
Az ízületek típusai a burkolóanyag tulajdonságaitól és az elhelyezkedés körülményeitől függenek. Így olyan helyeken, ahol nincs jelentős hőmérséklet-változás és intenzív napfény, megengedett olyan szoros kötések használata, amelyekre semmilyen különleges tulajdonság nem jellemző. Ha azonban a burkolatot deformált, erős napfénynek és változó hőmérsékletnek kitett aljzaton helyezik el, mint például padlófűtéses aljzatok, teraszok, erkélyek, külső homlokzatok és lépcsők, úszómedencékben és hasonlókban, akkor más jellegű kötéseket kell használni. Ennek elmulasztása a kerámialapok súlyos károsodását, repedését vagy leválasztódását okozhatja az aljzatról. Az ilyen hézagoknak rugalmas, hőszigetelő tulajdonságokkal kell rendelkezniük, külső szerkezetek esetén pedig fagyállóaknak és szellőztetetteknek is, páraáteresztő képességgel, ami megakadályozza a nedvesség felhalmozódását a burkolólapok alatt, ezáltal lehetővé téve a fugán keresztüli kiszivárgást,  ezzel megakadályozva a csempe leválását. Ebből a célból a kötésnek ennek megfelelő  szélességűnek is kell lennie. Magas páratartalmú helyiségekben, például fürdőszobában vagy mosókonyhában, leggyakrabban hidrofobizált kötéseket alkalmaznak, amelyek védettek a nedvesség behatolása ellen.

Csempék és járólapok - Merkury Market

Csempe összekötések - típusok és kiválasztás

A fugázás megkezdése előtt ki kell választania a fugázó anyag típusát. Tulajdonságaik szerint a következő típusú injekciós keverékeket különböztethetjük meg:
- Cement kötések, amelyek a leggyakoribb fugázó típusok közé tartoznak. Főként speciális adalékanyagokkal kevert portlandcementből és megfelelő pigmentekből állnak. A tárolás folyamata rendkívül egyszerű és felhasználóbarát, a foltokat pedig nagyon egyszerű módon lehet eltávolítani. Tulajdonságaikból adódóan elsősorban belső felületek, különösen falak injektálásához használják őket, bár vannak olyan megnövekedett jellemzőkkel bíró fajták (akril elasztikus kötések), amelyekre sokkal gyorsabb megszilárdulás és rövidebb szárítási folyamat jellemző, ugyanakkor tartósabbak és rendkívül ellenállnak a kopásnak is, foltok, valamint gombák és baktériumok. Emiatt padlófűtéses padlókon, külső deformált felületeken, valamint magas páratartalmú helyiségekben, például fürdőszobákban, konyhákban és mosodákban is használhatók. Jelentős előnyük a 15 mm szélességű rések hatékony kitöltésének képessége,
- Akril hézagok - azonnali használatra készek, mert a megfelelő konzisztencia eléréséhez nem szükséges további keverés vízzel. Főleg beltéri használatra használják, beleértve a padlófűtéshez való rugalmasságukat is, bár szabadban is használhatók, de csak a falakon. Korlátozásuk a nedvességel szembeni  rossz ellenállás. Legfeljebb 10 mm szélességű hézagok kitöltésére használhatók,
- epoxi injekciós habarcsok - reaktív gyantákon alapulnak, és két elemből - epoxi pasztából és keményítőből - álló készletekben kerülnek forgalomba. Használat előtt össze kell keverni őket, és maga a habarcs kb. 30 perccel az alkalmazás után készen áll. Az epoxi injektálóhabarcsok  jellemzője a számos egyedi tulajdonság, amelyeknek köszönhetően a viszonylag magas ár ellenére rendkívül vonzóak a potenciális vásárlók számára, nevezetesen: - kivételes tartósság - a cementkötésekkel ellentétben , amelyet más típusú illesztésekkel hoztak létre, - általános víz- és gőzállóság, így különösen alkalmasak magas páratartalmú helyiségekben való használatra, - érzéketlenek a porra és a szennyeződésekre, amelyek nem hatolnak be az illesztések szerkezetébe, - teljes ellenállás az összes kémiai vegyülettel szemben , például savak, tisztítószerek vagy fertőtlenítők, - az idő múlásával nem hagynak foltot, és így az ízületek nem változtatják meg a színüket. Hátrányuk, hogy nem szabad a szabadban használni.

Csempeillesztés: mekkora a kötési vegyület szélessége?

 A gyakorlatban a hézag szélessége a padlóburkolatban használt csempék méretétől függ - minél nagyobb, annál szélesebb legyen az illesztés. Az illesztéseknek általában a kerámia burkolat teljes területének 2–6% -át kell kitenniük. Feltételezzük, hogy 2x2 cm-es mozaikokhoz (hézagszélesség - kb. 1 mm) és 10x10 cm-nél nem nagyobb (hézagszélesség - kb. 2 mm) mozaikokhoz kisméretű hézagokat használunk. 3–5 mm szélességű közepes hézagokat fektetnek, ha a csempe mérete 20x20 cm - 20x30 cm, míg a 6 - 10 mm széles hézagokat 30x30, 40x40, 50x50 cm és nagyobb méretű lapokhoz használják. Természetesen minden a megrendelő igényeitől és fantáziájától függ, mert ezek 2 cm széles és nagyobb ízületek.

Fugázás: az injekciós keverék fogyasztásának kiszámítása A fugázási folyamat végrehajtásához szükséges habarcs mennyiségének kiszámítása elvégezhető függetlenül, vagy felhasználhatja a sok habarcsgyártó weboldalán elérhető speciális számológépeket, amelyek az alapparaméterek elvégzése után automatikusan elvégzik a számításokat, például pl. a burkolólapok mérete, valamint a tervezett kötés szélessége és mélysége. Ez a webhely más témákról is tájékoztatást nyújt, például a csempék fugázásáról. Az első esetben egy matematikai képlet, például: (a + b) / (a ​​x b) x Sf x hf x 0,16 = fogyasztás kg / m2, ahol:

a- a burkolat hossza centiméterben van megadva,
b - a csempe szélessége centiméterben,
Sf - a kötés szélessége milliméterben,
hf - a habarcs mélysége vagy a csempe vastagsága milliméterben.

A járólap fugázása lépésről lépésre

Csempék és járólapok - Merkury Market

A habarcs színének megválasztása

Nyilvánvaló, hogy a habarcs színének meg kell egyeznie a csempék színével, bár természetesen mindez személyes preferenciáinkon múlik. Kiválaszthatja a habarcs színét, hogy az szorosan illeszkedjen a csempe pigmentációjához, ennek köszönhetően mind egységes megjelenést kap, vagy ebből a szempontból választhatja a teljes kontrasztot, például fehér csempe + fekete habarcs. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fantáziánk tűlzott szabaddá tétele giccses megjelenést vagy túl fáradt szemet eredményezhet. Figyelembe kell venni a gyakorlati szempontokat is, és például a konyhai padló csatlakozását úgy kell megválasztani, hogy színe "ellenálljon" az esetleges szennyeződéseknek.

Csempe fugázása

A legfontosabb szabály ebben az összefüggésben a kötés fokozatos felvitele az egyes falakra, megakadályozva ezzel a burkolólapon már használt habarcs túlzott kiszáradását. Ellenkező esetben nagy gond lesz a megfelelő tisztítással, valamint az ezt követő ízületek simításával. Az első lépés a habarcs megfelelő összekeverése, amelyet addig keverünk, amíg egyenletes állagot nem kapunk, csomók nélkül. A témáról részletes információkat az egyes gyártók adnak. Ezután egy speciális gumi simítóval, amely megakadályozza a burkolólapok külső felületének károsodását, erőteljes mozdulatokkal vigye fel a habarcsot a köztük lévő rések mentén. Viszonylag nagy nyomást kell alkalmazni, hogy az illesztés szilárdan kitöltse az összes szabad teret. A következő lépés ugyanazon eszköz használata a felhasznált felesleges összegyűjtéshez, amely szintén kiegyensúlyozott. A következő lépés az illesztések simítása, amely körülbelül 30 perccel a kötés felhordása után kezdődhet meg, a lapok viszonylag alapos tisztításával kezdve. Ismételje meg az egész műveletet, és befejezése után törölje le a burkolat teljes felületét száraz, puha ruhával. Mindezt később a következő falon valósítjuk meg. A fali csempék injektálásának utolsó fázisa az, hogy a fugázó keveréket minden kanyarra, azaz az egyes falak kis területeire kell felhordani.
 

Padló fugázása
 

A padlóburkolat fugázásának folyamata alapvetően megegyezik a falburkolatokéval. A habarcs alapos összekeverése után vigye fel a habarcsot egy gumi spatulával, kezdve a szoba sarkától és fokozatosan mozogva a helyiségben. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a nagyobb területű helyiségekben az illesztés kiszáradásának megakadályozása érdekében el kell osztani azokat a zónákat, amelyeken a munkát végzik, egyikről a másikra haladva. A padlólapok esetében is kétszer kell lemosni az összekapcsolt burkolat felületét.
Csempék és járólapok - Merkury Market

Epoxi habarcs alkalmazása
 

Az epoxi habarcs alkalmazása technikailag majdnem megegyezik a hagyományoséval, de a habarcs felvitelénél a simító átlós mozdulatait alkalmazzák a burkolólapok széléhez képest. A végső fugázási folyamat azonban kissé másképp néz ki, mivel az epoxi fugát az alkalmazás után azonnal meg kell tisztítani, hogy ne száradjon ki, mivel ebben az állapotban nagyon nehéz eltávolítani. Távolítsa el a felesleges kötést a csempékről egy nem szőtt szivaccsal, és puha szivaccsal profilozza. Fugázás - záró munka A habarcs típusától függetlenül minden csempe kötést alaposan meg kell tisztítani, nagy gondossággal ügyelve a karcolások elkerülésére. Erre a célra használjon puha szivacsot, amelyet kissé vízzel megnedvesített. Hogyan vigyázzunk a fúgákra A fugolás befejezése után érdemes gondoskodni az ízületek megfelelő gondozásáról és karbantartásáról, ennek köszönhetően meghosszabbíthatjuk élettartamukat. Használhat szódabikarbónát, tiszta vizet vagy a leghatékonyabb - a fúgákhoz használt speciális impregnáló folyadék tisztítását, amely tisztító és gombaölő tulajdonságokkal is rendelkezik. A legjobb, ha keskeny, puha sörtéjű kefét vagy pamutszövetet használ a tisztítószerek felvitelére az ízületekre annak károsodásának elkerülése érdekében. 

vissza