A fapadló festése. Hogyan kell csinálni?
A padló kiválasztásakor nem csak a rendelkezésre álló pénzeszközök alapján döntünk. Megjelenése és textúrája hosszú évekig választási lehetőség lesz. Többrétegű fapadló vagy tömörfa padló lesz otthona védjegye. A fa padlóburkolat választása a legjobb döntés, mert hosszú évekig fogja szolgálni Önt. Az LVT vinylpaneleket, a laminált padlót és a kerámiacsempét egyre inkább felváltja a fa.
Hogyan kell festeni egy fapadlót?
A fapadló eredeti megjelenést és melegséget kölcsönöz a helyiségnek. Szépsége magára vonzza a figyelmet, ha hagyjuk, hogy kitűnjön. A fapadló ápolása nem igényel sok munkát. A lakkozás, viasz vagy faolajok használata elegendő. De ha megunjuk a padló kinézetét, nem kell kicserélnünk vagy szőnyeggel borítanunk - lefesthetjük. A padló fedőfestékkel történő festése azonnali hatást kelt. A fa színe eltűnik, de felfedezhetjük bizonyos árnyalatok varázsát. A fa melegíti a belső teret, de a színes vagy fehér fa nagyon szép lehet. A végeredmény csak a kreativitásunkon múlik. A fapadló (vagy parketta) színének megváltoztatásához nem sok mindenre van szükség, csak egy színötletre, egy ecsetre és egy sablonra - ha mintákat tervez ráfesteni. A fapadló festése zónákra osztható, és több színű festék is használható. A zónák színekkel való jelölése mellett a padló ötletét is teljesen megváltoztathatja. Sablonnal úgy festheti a padlót, mintha marokkói csempékkel vagy patchwork stílusú csempékkel lenne borítva. Az egyik lehetőség, hogy a csempéket lakkozott padlóra festik, így a fadarabok láthatóvá válnak. Egy másik lehetőség, hogy az egész területet egy színnel festjük le, majd egy sablonnal és egy másik színnel festjük fel a csempék mintázatát. Végül lakkozza le a padlót, ez csodálatos hatást kelt.
Padló festése egy modern belső térben
A fapadlós modern belső terek avantgárddá és érdekessé válhatnak, például két kontrasztos szín használatával. A fekete és a fehér merész kombinációja például feltűnő hatást kelt, és nem lesz szüksége további dekorációkra a belső térben. A merész és kontrasztos színek használatával külön területet hozhat létre, és különböző zónákra oszthatja a belső teret. Az egy színű padlódeszkák egy kiválasztott zónában vonzzák a figyelmet és hangsúlyozzák azt. A festés kiemelheti a padló szépségét vagy annak azt a részét, amelyen egy bútordarab vagy egy domináns ültetvény áll. Egy felület tompított vagy egyszerűen csak kedvenc színűre festésével kijelölhetünk egy színpadképes zónát. Egy fotel, egy lámpa, egy asztal és egy jellegzetes fadarab a padlón olyan ötlet, amely tökéletesen kiemeli a szoba kedvenc helyét.
A régi fapadló festése
Ne kezdje el azonnal festeni a fapadlót (vagy parkettát). Mielőtt ezt megtenné, először fel kell mérnie a fapadló állapotát és az elvégzendő munka mértékét. A régi felületeket először csiszolópapírral kell átfuttatni, hogy a felületet kiegyenlítsék. Ha azonban a padló vagy annak egyes részei súlyosan sérültek, akkor a régi felületet oszcilláló vagy szalagcsiszolóval és tárcsás polírozóval kell eltávolítani. Töltse ki a repedéseket vagy kisebb hézagokat tömítőanyaggal. A tömítőanyaggal feltöltött felület darabjait is el kell simítani csiszolópapírral vagy csiszológéppel. A padlónak festés előtt pormentesnek és száraznak kell lennie. A ftálfestékek a legalkalmasabbak szilárd padlókhoz, mivel kopás- és karcállóak. Az ilyen festékekkel festett padló fényes lesz. Ha azonban matt hatást várunk, akkor betonpadlókra tervezett festékeket kell használnunk. Sok gyártó kínál szatén ftalófestékeket is.
A fafelületek festését bizonyos feltételek mellett kell elvégezni. A fa festésére alkalmas hőmérsékletnek 10-25 Celsius-fok között kell lennie. A termék csomagolásán megfelelő utasításokat kell feltüntetni. Minden terméknek speciális felhasználási módja van, ezért biztonsági okokból mindig olvassa el ezeket az utasításokat.
A kiválasztott színt jól keverje össze, szükség esetén hígítsa fel, majd fesse be az egész vagy a megjelölt területet. Ehhez használhat permetezőt, ecsetet vagy hengert. Általában két festékréteg alkalmazása ajánlott a padló teljes lefedettségének eléréséhez. A második réteget az első réteg teljes száradása után vigye fel. A festékgyártók körülbelül 12 óra szünetet javasolnak. Biztonságosabb megoldás azonban, ha vár egy napot, majd újra fest.
Néhány nap múlva, amikor a padlón lévő festékrétegek megszáradtak, ellenőrizze, hogy átlátszatlanok-e. Ha a kapott hatás nem felel meg az elvárásainak, akkor néhány nap múlva, amikor a festék megszáradt és megfelelően megszilárdult, megismételheti a festést. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a következő rétegek túl vastagok lehetnek, és a hatás eléréséhez szükséges várakozási idő hosszabb lesz. Néha, amikor több réteg kerül felhordásra, műanyaggá válik, és vastagságuk miatt a festék súroláskor könnyen lepattogzik vagy karcolódik. A legtöbb festékgyártó azt ajánlja, hogy a festés után lakkozással védje meg a fapadlót. A padló lakkozása befejezett megjelenést kölcsönöz a padlónak. A lakk kiemeli a fényes vagy matt felületet, és a fa hosszabb ideig fog szolgálni minket. A lakkozáshoz ajánlott poliuretán lakkokat használni.
Más padlók festése
Azok, akiket megihletett a fapadló festése, kipróbálhatják a szobák más padlóinak és felületeinek festését is. A betonpadlók, esztrichek, csempék és laminált padlók szintén alkalmasak festésre. A betonpadlók festéséhez a legjobb, ha uretán-alkid vagy poliuretán festékeket választunk. A kerámialapok bevonhatók epoxigyanta alapú speciális felújítási festékekkel. A padló festésére felújító festékek használhatók. A kiválasztott felületek festése után ellenőrizni kell, hogy szükség van-e további védelemre vagy lakkozásra. Gyakran előfordul, hogy az adott gyártó azt javasolja, hogy a festékhez lakkot adjanak. A színt és annak tulajdonságait a lakkozás kiemeli és stabilizálja.
A fapadló festése
Használat előtt alaposan keverje össze a festéket. Egy vagy két rétegben vigye fel az előzetesen előkészített aljzatra. Használhat lapos, puha sörtéjű ecsetet, festőhenger vagy szórófejes flakon. A következő festékréteg az előző száradása után - a legtöbb gyártó szerint körülbelül 6-12 óra elteltével - vihető fel. A legbiztonságosabb azonban 24 óra elteltével újabb réteget felvinni.
Szükség esetén a festék hígítható a ftalin termékek oldószerével. A felület teljes keménységét általában 6 nap után éri el, a környezeti hőmérséklettől függően. Az optimális hőmérséklet 10°C és 25°C között van. Jobb, ha kerüljük a festést más hőmérsékleten és túl magas páratartalom mellett (a gyártó a csomagoláson vagy a termék műszaki adatlapján jelzi). Parketta, Berlinek többrétegű deszka, furnérozott padló, laminált padló, vinil padló, tömör padló - a Merkury Market áruházban mindent megtalál. Vásárlásra invitáljuk Önt!