A csempefektetés sorrendje

13.01.2022

Hogyan kell csempét fektetni, és milyen sorrendben kell a csempét fektetni egy adott helyiségben? Egyes szakértők azt javasolják, hogy először a csempét fektessük le, majd térjünk át a falakra. Helyes ez az elképzelés, és mi az oka annak, hogy a szakemberek fordított sorrendben dolgoznak? Az alábbi szövegben megpróbáljuk megközelíteni a témát azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy hogyan kell csempézni és csempézni. Azt is eláruljuk, hogy miért érdemes a kerámia burkolását a bejárattól legtávolabbi falon kezdeni.

Ebben a cikkben:

1. Milyen eszközök lesznek hasznosak?

2. Hol kezdjem?

3. Melyik csempét fektessük le először, a padlóra vagy a falra?

4. Csempék lerakása a padlóra

5. Csempe fektetése a falra

6. Csempe alsó sor nélkül

7. Csempe fektetése a padlón és a falon lépésről lépésre



Milyen eszközök lesznek hasznosak?

A megfelelő csempék kiválasztása egy dolog, a csempék elrendezése egy másik. Ha kerámialapok lerakását tervezzük, akkor a munka elvégzéséhez megfelelő szerszámokra és anyagokra is szükségünk van. A legszükségesebb eszközök a következők:

-  vágógép - csempe vágógép

- gumiból készült simító

 - egy simítóval a ragasztóhabarcs felhordásához a lapok felületére

-  fogó, mérőszalag, vízmérték, vonalzó, ceruza,

- mérőzsinór

- távtartókészlet (a csempék tökéletes illesztéséhez a habarcshoz)

- simító adalékanyagok

 - ragasztó és kiegyenlítő habarcs fugázáshoz

A szerszámok mellett megfelelő anyagokra is szükségünk van, amelyek elengedhetetlenek az ilyen típusú munkákhoz. Ajánlott többek között megvásárolni:
 emulziók

- a csempézendő felület alapozására használják (felület előkészítése)

- csemperagasztó

-  kiegyenlítő és fugázó habarcs,

- ragasztóhabarcs

 - gumikalapács (ha szükséges)

 

                                     2.

 

Hol kezdjem?

Elkezdheti - az aljzat előkészítése az alapja minden csempefektetésnek és betonozási munkának. Először is érdemes egy vízmértékkel ellenőrizni, hogy vízszintes felületünk van-e a munkához. Ezután egy önterülő esztrichet használnak a kiegyenlítéshez. A falak esetében a sima fal hatását kell elérni. Ezután tisztítsa meg minden szennyeződéstől, beleértve a zsírfoltokat is. Többek között fontos megjegyezni, hogy:

 

  • soha ne kezdje a munkát a csempe vágásával.
  • a csempéket felülről lefelé kell fektetni, ha látjuk, hogy vágni kell őket - ez megvéd minket a csempevágás csúnya hatásától.
  • másrészt, ha nincs szükség a csempék vágására, akkor alulról felfelé lehet őket fektetni.

A jelenlegi trendek szerint nem kell összetörni a csempéket, hogy a kívánt mintát kapjuk. A régi csempéket az új kerámiacsempékre lehet fektetni. Ebben a helyzetben a csempéknek durva felületűnek kell lenniük a kívánt eredmény elérése érdekében. A megfelelő érdességi fokot csiszológép segítségével kell elérni.

 

 

Melyik csempét fektessük le először, a padlóra vagy a falra?

A csempék fektetésekor - legyen szó falicsempéről, padlólapról, fafajta csempéről vagy nagyméretű csempéről - felmerül a dilemma, hogy hogyan kezdjük el? Egyesek szerint, ha a falak után kezdjük a padlóburkolattal, akkor a nedvesség a falakról a padlóburkolatba folyik, míg más szakértők úgy vélik, hogy a jól lefektetett fuga és a ragasztó megvéd minket ettől a hatástól.

Csempék lerakása a padlóra

A professzionális fürdőszobai csempefektető szakemberek egyik vezető módszere, hogy a padlóval kezdik. Ez a szekvencia lehetővé teszi, hogy a padlólapokat, például a gres csempéket és más csempéket a talajhoz igazítsa, így a keletkező görbék maszkolhatók.

Egy másik előnye a fürdőszobában a padló alatt keletkező és behatoló nedvesség elleni védelem. Ebben az esetben azonban a ragasztó formájában alkalmazott kiegészítő ragasztóanyag (óvakodjon a felesleges ragasztóanyagtól), valamint a simítás tökéletesen orvosolja ezt a problémát. Fel kell készülnie a munkára, ha a padlón fugamaradványok vannak, ebben az esetben a burkolólapokat nedves szivaccsal lehet letörölni a fektetés során.

Csempe fektetése a falra

Sok szakember az ezzel ellentétes módszert is alkalmazza - először a csempéket fekteti a falra. A szakemberek szerint a csempefektetésnek ez a módja, amikor a falfelületet először az első sor nélkül fedik le, gyakran megkímélte őket a csempék szögelésétől. Ezzel a módszerrel elkerülhető a frissen lerakott padló szennyeződése.

Gyakorlati szempontból, amikor egy lerakott padlóról szeretnénk kicserélni a csempéket, sokkal egyszerűbb lesz, és nem kell csempét törni. Egy másik előnye a csempék falra fektetésének ebben a sorrendben egyszerűen a gravitáció. A csempe lerakásakor lehulló habarcs inkább a betonaljzatra, mint a csempére hulljon. Ez biztosítja a tisztaságot. A csempék sérülékenyebbek, ezért ha felújítást terveznek, könnyebb ezzel a módszerrel összetörni őket. A habarcs színét a helyiséghez és a csempe formájához illeszkedően kell megválasztani, hogy a vizuális összhang megmaradjon.

 

 

 

Csempe alsó sor nélkül

A harmadik módszer a szakemberek körében az úgynevezett arany középút. Először is, a második sorból kiindulva a kezdő sínre helyeznek el lapokat, például kerámialapokat. Ezután, amikor a csempéket lefektetik, az első csempesort a végére kell fektetni. Ezt a módszert az ilyen típusú munkában több éves tapasztalattal rendelkező emberek választják. A lapok méretétől függően előnye az egyenletes elrendezésük és a lehetőség, hogy a legalsó lapok az épület ívéhez igazodva vághatók le. A csempéket így is lerakhatja, majd ha vannak egyenetlenségek, azokat egy befejező csíkkal elfedheti. Így kevésbé lesznek láthatóak, és beleolvadnak a kompozíció többi részébe.

Az is fontos, hogy ne használjon hagyományos kalapácsot, ha az egyik csempe kilóg, mert a csempe eltörik. A csempéket gumikalapáccsal ütögetjük a felülethez.

 

 

 

Csempe fektetése a padlón és a falon lépésről lépésre

Első lépés

Ha már sikerült csempét vásárolnunk, és például téglalap alakúakat választottunk, akkor érdemes a képességeinkhez igazodó legmegfelelőbb módszert választani. Továbbléphetünk a következő feladatra, a kerámialapok lerakására. A csempézést a bejárattól legtávolabbi falnál kezdjük. Érdemes figyelembe venni az ízületek helyzetét az egész területen.

A második lépés

A csempézés nem nehéz, de sok türelmet és időt igényel. A ragasztót fogazott simítóval kell felvinni, és spatulával kell eloszlatni.

Ezután ragassza a csempéket a falakra, és nyomja őket a felülethez. Ezután gumikalapáccsal lehet őket ragasztani. Ami a hézagok megtartását illeti, erre a célra távtartókat használunk.

Harmadik lépés

Vízmérték segítségével ellenőrizze, hogy a csempe egyenletesen helyezkedik-e el. Ha a csempe kiáll, használhatunk gumikalapácsot, és leütögethetjük a csempét. Ha fordítva van a helyzet, és a csempe túl alacsonyan van a többihez képest ahhoz, hogy kiegyenlítse a felületet, távolítsa el a csempét, és adjon hozzá megfelelő mennyiségű ragasztót. Ezután távolítsa el a maradék ragasztót a felületről.

Negyedik lépés

Amikor a habarcs megszáradt, folytassuk a fugázást. A fugázás során a csempék közötti teret fugázással töltik ki. A csempék közötti fugázáshoz használt habarcsot körülbelül 1 m2-es tételekben kell felhordani a területre. Lehetőleg átlósan az illesztésekhez képest. Nagyobb területek esetén használhatunk simítót. Minden felesleges fugázóanyag-felhalmozódás eltávolítható és nedves ruhával letörölhető.


Merítsen ihletet!

Hogyan tisztítsuk meg a fa-utánzatú fürdőszobai csempét? Tippek
Nagy formátumú csempe - milyen belső terekbe? Az XXL csempe megváltoztatja a lakását
Kerámia burkolólapok panelként

 

vissza